Şöbənin  rəhbəri:  c.ü.f.d. dos., Xəlilov Fərrux Cəlal oğlu
AMEA Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun Təhsil şöbəsi 2017-ci ildə təsis edilərək formalaşdırılmışdır.
-elmlər doktoru və fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə  doktorantların, dissertantların və magistrlərin fəaliyyətinin AMEA  Rəyasət Heyətinin Elm və Təhsil şöbəsi ilə əlaqələndirilməsini təmin edir, institutun digər ali təhsil müəssisələri ilə əlaqəsini təşkil edir;
-elmlər doktoru və fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə  doktorantların, dissertantların attestasiya olunmaları, doktoranturaya qəbul imtahanların və doktorluq imtahanların, magistr dissertasiyalarının müdafiə olunması üzrə müvafiq komissiyaların yaradılması;
-doktorant və dissertantların sənədlərinin qəbulu, ixtisas fənni üzrə qəbul imtahanları və doktorluq imtahanlarının verilməsi işinin təşkili;
- magistratura, doktorantura və dissertantlıq yolu ilə yüksək ixtisaslı elmi və elmi-pedaqoji kadrların hazırlanmasını, onların elmi fəaliyyətinin və attestasiya nəticələrinin təhlilini  həyata keçirir;
- imtahan sessiyalarının təşkilini, test tapşırıqlarının hazırlanmasını, test bankının yaradılmasını, proqram təminatının təşkilini təmin edir, imtahan sessiyalarında imtahan verən doktorant, dissertant və magistrlərın imtahan nəticələrinin təhlilini aparır;
- magistrlərin tədris planında nəzərdə tutulan fənlər üzrə məşğələlərdə iştirakını, magistr dissertasiyalarının hazırlanmasını və müdafiə olunmasını təşkil edir;
- monitorinqləri aparır  və hesabatlar  hazırlayır, nüfuzlu elmi jurnal və məcmuələrdə doktorantların elmi tədqiqatlarının nəticələrinin çap olunmasına dəstək olur və tövsiyələr verir.

Chairman of the Section: Khalilov Farrrukh Djalal oglu
─    The Education section of the NAS- National Academy of Sciences of Azerbaijan Institute of soil SCIENCE and AGROCHEMISTRY was established in 2017.
─    For Preparation DOCTOR of sciences and doctor of Philosophy- Doctors, Dissertants – Attestation, Entrance Examinations to doctorate, and CREATION proper commissions For Defend Doctoral EXAminations, master's THESİS.
─  ACCEPTİON of THE Doctorants and Dissertants REFERENCE,organization For give Doctorate exams and ENTRANCE EXAMİNATİONS for specialty science.
─  Preparation of highly qualified and scientific Pedagogical cadres.
According to magistrary,doctorate and dissertation and to analyze their scientific activity and Attestation results.
─  Organisation of EXAMS SESSİONS,Ppreparation of the TEST TASK,CREATİON TEST BANK Provides SOFTWARE COLLATERAL and AT the EXAMS SESSIONS-TUREATENING THE magister Doctrant and dissertans results
─  IN THE CURRICULUM OF GRADUATE students,the main objective is to prepare masters for the dissertasion and defense of dissertations.
─  Conducts monitoring and Prepares monitoring and Prepares Reports, prestigious scientific journal and topics, it helps the doctorate to cover the outcomes of scientific research.