Laboratoriya rəhbəri, biologiya elmləri üzrə
1969-cu ildə Azərbaycan SSR Elmlər Akademiyasının Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutu nəzdində aqroekoloji tədqiqatların aparılması məqsədi ilə “Torpaqların aqroekologiyası və bonitirovkası” laboratoriyasının yaradılması haqqında qərar qəbul edilmişdir.
Torpaqların aqroekologiyası və bonitirovkası laboratoriyasının əvvəlki illərdəki rəhbərləri:
PROFESSOR ŞAHALI GÜLMALI OĞLU HƏSƏNOV- 1958-ci ildə “Ağstafaçay hövzəsinin torpaqları və onların kənd təsərrüfatında istifadə edilməsi” mövzusunda namizədlik dissertasiyası, 1972-ci ildə isə “Cənub-Qərbi Azərbaycan torpaqlarının təbii-genetik xüsusiyyətləri və bonitirovkası” mövzusunda doktorluq dissertasiyası müdafiə edərək Coğrafiya elmləri doktoru elmi dərəcəsi almışdır. Torpaq coğrafiyasına, torpaqların aqroekologiyasına və bonitirovkasına dair 110 elmi məqalənin müəllifidir.
PROFESSOR NADİR KARRAR OĞLU MİKAYILOV-1972-ci ildə “Qarabağ düzündə yayılmış ağırgilli şoranların yaxşılaşdırılması” mövzusunda dissertasiya müdafiə edərək kənd təsərrüfatı elmləri namizədi alimlik dərəcəsi, 2003-cü ildə isə “Kür-Araz ovalığında yayılmış şoran-şorakət torpaqların əmələgəlmə şəraitinin və meliorasiyasının ekoloji əsasları” mövzusunda dissertasiya müdafiə edərək coğrafiya elmləri doktoru alimlik dərəcəsi almışdır.
1984-ci ildən 2018-ci ilə qədər Torpaqların aqroekologiyası və bonitirovkası laboratoriyasına Akademik Qərib Şamil oğlu Məmmədov rəhbərlik etmişdir.
QƏRIB ŞAMIL OĞLU MƏMMƏDOV- AMEA-nın həqiqi üzvü, biologoya elmləri doktoru, professor. 1978-cu ildə “Mil düzünün qərb hissəsinin otlaq torpaqlarının aqroekoloji xarakteristikası və bonitirovkası” mövzusunda namizədlik dissertasiyası müdafiə edərək kənd təsərrüfatı elmləri namizədi və 1991-ci ildə isə Dnepropetrovsk Dövlət Universitetində “Azərbaycanın kənd təsərrüfatı və meşə torpaqlarının ekoloji qiymətləndirilməsi” mövzusunda doktorluq dissertasiyası müdafiə edərək müstəqil Azərbaycan Respublikasında ilk dəfə ekologiya ixtisası üzrə biologiya elmləri doktoru alimlik dərəcəsi almışdır. Q.Ş.Məmmədov 2001-ci ildə AMEA-nın müxbir üzvü, 2007-ci ildə isə həqiqi üzvü seçilmişdir.
Akademik Q.Ş.Məmmədovun bu elm sahəsində 700-dən çox elmi əsəri o cümlədən, Azərbaycanın Milli Atlası, Ekoloji Atlası, Turizm Atlası, Coğrafi Atlası, müxtəlif torpaq xəritələri nəşr edilmişdir. (https://scholar.google.com/citations?hl=ru&user=WBEngaAAAAAJ)
KÖNÜL ƏLİSAFA QIZI QAFARBƏYLİ- biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent,  2021-ci ilin dekabr ayından etibarən Torpaqların aqroekologiyası və bonitirovkası laboratoriyasına müdir təyin edilmişdir.
K.Ə.Qafarbəyli 2011-ci ildə "İlisu Dövlət Təbiət Qoruğu və Qax Dövlət Təbiət Yasaqlığı torpaqlarının ekoloji qiymətləndirilməsi" mövzusunda "Torpaqşünaslıq" va "Ekologiya" ixtisaslan üzrə dissertasiya işini müdafiə edərək, biologiya elmləri üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsini almışdır.
2016-cı ildə "Ekologiya" ixtisası üzrə dosent elmi adını almışdır. 70-dən çox elmi əsərin,  1 monoqrafiyanın və 1 kitabın müəllifidir.
Müəllifi olduğu monoqrafiya  ingilis dilində Almaniyanin Lambert Academic Publishing kitab evində dərc olunmuşdur. “The ecological evaluation of the soils in the İlisu Nature Reserve”
2017- ci ildən  “Azərbaycanın  Şəki-Zaqatala kadastr rayonu torpaqlarının ekoloji qiymətləndirilməsi” mövzusunda doktorluq işi üzərində çalışır.
Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İnkişaf proqramının,  İqtisadi iş adamları üçün sahibkarlığın və məşğulluğun inkişafı  layihələrinin Ətraf mühit üzrə yerli  məsləhətçisidir.
Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetində ST MKS Fakültəsi, Meliorasiya və Su Təsərrüfatı Tikintisi kafedrasında tədrislə məşğuldur. 6 magistrın elmi rəhbəri olmuşdur. Rus və İngilis dillərini  bilir.
Laboratoriyanın əsas istiqamətləri.
- Respublikasının bütün ərazisini əhatə edən, məkan məlumatlarından istifadəyə əsaslanan elektron kənd təsərrüfatı və digər dövlət informasiya sistemlərinin tələb etdiyi müxtəlif miqyas spektrini, həmçinin  interaktiv yenilənmə rejimini dəstəkləyən  elektron xəritə platforması yaradılması;
- Həmin platforma üzərində relyefin plastikası metodundan istifadə etməklə torpaq, aqrokimyəvi, habelə multidissiplinar tədqiqatların aparılması;
-3D vizuallaşdırma kimi üsullardan istifadə etməklə rəqəmsal torpaq və torpaqların ekoloji qiymətləndirmə xəritələrinin tərtib edilməsinin müfəssəl metodikasının işlənməsi;
- Respublika ərazisində torpaqların münbitliyinə və kənd təsərrüfatı bitkilərinin məhsuldarlığına təsir edən aqroekoloji amillərin tədqiq edilməsi
-Ərazilərin aqroekoloji rayonlaşdırılmasının aparılması;
-Respublikanın torpaq fondunun tərkibinin və ayrı-ayrı kənd təssərrüfatı yerləri - uqodiyaları (əkin, çoxillik əkmələr, biçənəklər, yay və qış otlaqları) altındakı vəziyyətinin səciyyələndirilməsi;
-Respublikanın yerli xüsusiyyətlərini nəzərə almaqla bitkilərin bioloji tələblərinə uyğun olaraq qiymət meyarlarının və təshih əmsallarının müəyyən edilməsi;
-Respublika torpaqlarının, torpaq kadastrı məqsədləri üçün kənd təsərrüfatı yerlərinin və meşə fondu torpaqlarının bonitirovkasının aparılması, həm respublika miqyasında, həm də regionlar üzrə bonitet şkalalarının tərtib edilməsi
-Kənd təsərrüfatı yerlərinin və meşə fondu torpaqlarının aqroistehsalat və meşəistehsalat qruplaşdırılmasının aparılması və rayonlaşdırılması
-Respublikanın təbii-iqtisadi və inzibati rayonları, landşaft zonaları üzrə torpaq sahələrinin bonitet ballarının və müqayisəli dəyərlilik əmsallarının müəyyən edilməsi;
-Ayrı-ayrı təsərrüfat, inzibati rayon və respublika üzrə torpaq-bonitet xəritələrinin və kartoqramlarının tərtib edilməsi və s.
Laboratoriyanın kadr potensialı 9 nəfər. 1 nəfər-professor. 5 nəfər biologiya üzrə fəsəfə doktorudur.
Laboratoriya müdiri, baş elmi işçı-1 nəfər, aparıcı elmi işçi-3 nəfər, böyük elmi işçi-1 nəfər,  elmi işçi-1 nəfər və böyük laborant – 2 nəfər.

Заведующий лабораторией доктор философии по  биологическим
В 1969 году с целью проведения агроэкологических исследований в Институте Почвоведения и Агрохимии Национальной Академии Наук Азербайджанской ССР, было принято решение о создании лаборатории «Агроэкологии и бонитировки почв».
В предыдущие годы руководители  лабораторией «Агроэкология и бонитировка почв»:
Профессор ГАСАНОВ ШАХАЛИ ГУЛЬМАЛЫ оглы  - в 1958 году защитил кандидатскую диссертацию на тему «Почвы Агстафачайского бассейна и их использование в сельском хозяйстве», а в 1972 году защитил докторскую диссертацию на тему «Природно-генетическая характеристика и оценка почв Юго-Западного Азербайджана» и получил ученую степень доктора географических наук. Он является автором 110 научных статей по географии почв, почвенной агроэкологии и бонитировке.
Профессор МИКАИЛОВ НАДИР КАРРАР оглы -  1972 году защитил кандидатскую диссертацию на тему «Улучшение тяжелоглинистых засоленных почв, распространенных на Карабахской равнине» и получил степень кандидата сельскохозяйственных наук, а в 2003 году – докторскую диссертацию на тему «Экологические основы формирования условий и мелиорации солончаковых почв, распространенных на Кура-Араксинской равнине». После защиты диссертации получил степень доктора сельскохозяйственных наук.
С 1984 по 2018 год лабораторию Агроэкологии и бонитировки почв возглавлял академик Гариб Шамиль оглы Мамедов.
Академик МАМЕДОВ ГАРИБ ШАМИЛЬ оглы  - действительный член Национальной Академии Наук Азербайджана, доктор биологических наук, профессор. В 1979 году защитил кандидатскую диссертацию на тему «Агроэкологическая характеристика и оценка пастбищных угодий западной части Мильской равнины», а в 1991 году в Днепропетровском государственном университете защитил докторскую диссертацию на тему «Экологическая оценка сельскохозяйственных и лесных угодий Азербайджана», и получил степень доктора экологических наук. В 2001 году Г.Ш.Мамедов был избран членом-корреспондентом НАНА, а с 2009 года – действительным членом.
В этой области науки опубликовано более 700 научных работ академика Г.Ш.Мамедова, в том числе Национальный атлас Азербайджана, Экологический атлас, Атлас туризма, Географический атлас, различные карты почв.
(https://scholar.google.com/citations?hl=ru&user=WBEngaAAAAAJ)
ГАФАРБЕЙЛИ КОНУЛЬ АЛИСАФА гызы  - доктор философии по биологическим наукам, доцент, с декабря 2021 года назначена заведующей лабораторией Агроэкологии и бонитировки почв.
В 2011 году К.А.Гафарбейли защитила диссертацию на тему «Экологическая оценка почв Илисуйского государственного природного заповедника и Гахского государственного природного заповедника» по специальностям «Почвоведение» и «Экология», и получила ученую степень доктора философии по биологическим наукам.
В 2016 году получила ученое звание доцента по специальности «Экология». Является автором более 70 научных работ, 1 монографии и 1 книги.
Написанная ею монография была опубликована в Германии на английском языке издательством Lambert Academic Publishing (The ecological evaluation of the soils in the İlisu Nature Reserve).
С 2017 года работает над докторской диссертацией на тему «Экологическая оценка почв Шеки-Закатальского кадастрового района Азербайджана».
Является местным советником по вопросам окружающей среды Программы развития Организации Объединенных Наций, проектов развития предпринимательства и занятости для экономических предпринимателей.
Преподает на кафедре Мелиорации и водного хозяйства, факультете Водного хозяйства и инженерных коммуникационных систем Азербайджанского Университета Архитектуры и Строительства. Была научным руководителем 6 магистров. Знает русский и английский языки.
Основные направления лаборатории:
- создание электронной платформы карты, охватывающей всю территорию республики, поддерживающей необходимый для электронного сельского хозяйства и других государственных информационных систем разномасштабный спектр на основе использования пространственных данных, а также интерактивного режима обновления;
- проведение почвенных, агрохимических, а также междисциплинарных исследований методом пластики рельефа на данной платформе;
- разработка детальной методики составления цифровых почвенных карт и карт экологической оценки почв с использованием таких методов, как 3D-визуализация;
- изучение агроэкологических факторов, влияющих на плодородие почв и продуктивность сельскохозяйственных культур на территории республики;
- проведение агроэкологического районирования территорий;
- характеристика состава земельного фонда республики и положения по отдельным сельскохозяйственным угодьям (посевы, многолетние культуры, сенокосы, летние и зимние пастбища);
- определение оценочных критериев и поправочных коэффициентов в соответствии с биологическими потребностями растений с учетом местных особенностей республики;
- проведение оценки земель республиканского и сельскохозяйственного назначения и лесного фонда для целей земельного кадастра, составление бонитетных шкал, как в республиканском масштабе, так и по регионам;
- проведение и районирование сельскохозяйственного производства и лесохозяйственной группировки земель сельскохозяйственного назначения и земель лесного фонда;
- определение оценочных баллов и коэффициентов сравнительной стоимости земельных участков по природно-хозяйственным и административным районам, ландшафтным зонам республики;
- составление карт качества земель и картограмм по отдельным хозяйствам, административным районам и республике.
Кадровый потенциал лаборатории - 10 сотрудников. 1 профессор, 5 доктора философии по биологическим наукам, 1 доктор философии по аграрным наукам.
Заведующий лабораторией, 1 главный научный сотрудник, 3 ведущих научных сотрудника, 2 старших научных сотрудника, 2 научных сотрудника и 1 старший лаборант.