Laboratoriya rəhbəri, biologiya elmləri üzrə
1969-cu ildə Azərbaycan SSR Elmlər Akademiyasının Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutu nəzdində aqroekoloji tədqiqatların aparılması məqsədi ilə “Torpaqların aqroekologiyası və bonitirovkası” laboratoriyasının yaradılması haqqında qərar qəbul edilmişdir.
Torpaqların aqroekologiyası və bonitirovkası laboratoriyasının əvvəlki illərdəki rəhbərləri:
PROFESSOR ŞAHALI GÜLMALI OĞLU HƏSƏNOV- 1958-ci ildə “Ağstafaçay hövzəsinin torpaqları və onların kənd təsərrüfatında istifadə edilməsi” mövzusunda namizədlik dissertasiyası, 1972-ci ildə isə “Cənub-Qərbi Azərbaycan torpaqlarının təbii-genetik xüsusiyyətləri və bonitirovkası” mövzusunda doktorluq dissertasiyası müdafiə edərək Coğrafiya elmləri doktoru elmi dərəcəsi almışdır. Torpaq coğrafiyasına, torpaqların aqroekologiyasına və bonitirovkasına dair 110 elmi məqalənin müəllifidir.
PROFESSOR NADİR KARRAR OĞLU MİKAYILOV-1972-ci ildə “Qarabağ düzündə yayılmış ağırgilli şoranların yaxşılaşdırılması” mövzusunda dissertasiya müdafiə edərək kənd təsərrüfatı elmləri namizədi alimlik dərəcəsi, 2003-cü ildə isə “Kür-Araz ovalığında yayılmış şoran-şorakət torpaqların əmələgəlmə şəraitinin və meliorasiyasının ekoloji əsasları” mövzusunda dissertasiya müdafiə edərək coğrafiya elmləri doktoru alimlik dərəcəsi almışdır.
1984-ci ildən 2018-ci ilə qədər Torpaqların aqroekologiyası və bonitirovkası laboratoriyasına Akademik Qərib Şamil oğlu Məmmədov rəhbərlik etmişdir.
QƏRIB ŞAMIL OĞLU MƏMMƏDOV- AMEA-nın həqiqi üzvü, biologoya elmləri doktoru, professor. 1978-cu ildə “Mil düzünün qərb hissəsinin otlaq torpaqlarının aqroekoloji xarakteristikası və bonitirovkası” mövzusunda namizədlik dissertasiyası müdafiə edərək kənd təsərrüfatı elmləri namizədi və 1991-ci ildə isə Dnepropetrovsk Dövlət Universitetində “Azərbaycanın kənd təsərrüfatı və meşə torpaqlarının ekoloji qiymətləndirilməsi” mövzusunda doktorluq dissertasiyası müdafiə edərək müstəqil Azərbaycan Respublikasında ilk dəfə ekologiya ixtisası üzrə biologiya elmləri doktoru alimlik dərəcəsi almışdır. Q.Ş.Məmmədov 2001-ci ildə AMEA-nın müxbir üzvü, 2007-ci ildə isə həqiqi üzvü seçilmişdir.
Akademik Q.Ş.Məmmədovun bu elm sahəsində 700-dən çox elmi əsəri o cümlədən, Azərbaycanın Milli Atlası, Ekoloji Atlası, Turizm Atlası, Coğrafi Atlası, müxtəlif torpaq xəritələri nəşr edilmişdir. (https://scholar.google.com/citations?hl=ru&user=WBEngaAAAAAJ)
KÖNÜL ƏLİSAFA QIZI QAFARBƏYLİ- biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent,  2021-ci ilin dekabr ayından etibarən Torpaqların aqroekologiyası və bonitirovkası laboratoriyasına müdir təyin edilmişdir.
K.Ə.Qafarbəyli 2011-ci ildə "İlisu Dövlət Təbiət Qoruğu və Qax Dövlət Təbiət Yasaqlığı torpaqlarının ekoloji qiymətləndirilməsi" mövzusunda "Torpaqşünaslıq" va "Ekologiya" ixtisaslan üzrə dissertasiya işini müdafiə edərək, biologiya elmləri üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsini almışdır.
2016-cı ildə "Ekologiya" ixtisası üzrə dosent elmi adını almışdır. 70-dən çox elmi əsərin,  1 monoqrafiyanın və 1 kitabın müəllifidir.
Müəllifi olduğu monoqrafiya  ingilis dilində Almaniyanin Lambert Academic Publishing kitab evində dərc olunmuşdur. “The ecological evaluation of the soils in the İlisu Nature Reserve”
2017- ci ildən  “Azərbaycanın  Şəki-Zaqatala kadastr rayonu torpaqlarının ekoloji qiymətləndirilməsi” mövzusunda doktorluq işi üzərində çalışır.
Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İnkişaf proqramının,  İqtisadi iş adamları üçün sahibkarlığın və məşğulluğun inkişafı  layihələrinin Ətraf mühit üzrə yerli  məsləhətçisidir.
Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetində ST MKS Fakültəsi, Meliorasiya və Su Təsərrüfatı Tikintisi kafedrasında tədrislə məşğuldur. 6 magistrın elmi rəhbəri olmuşdur. Rus və İngilis dillərini  bilir.
Laboratoriyanın əsas istiqamətləri.
- Respublikasının bütün ərazisini əhatə edən, məkan məlumatlarından istifadəyə əsaslanan elektron kənd təsərrüfatı və digər dövlət informasiya sistemlərinin tələb etdiyi müxtəlif miqyas spektrini, həmçinin  interaktiv yenilənmə rejimini dəstəkləyən  elektron xəritə platforması yaradılması;
- Həmin platforma üzərində relyefin plastikası metodundan istifadə etməklə torpaq, aqrokimyəvi, habelə multidissiplinar tədqiqatların aparılması;
-3D vizuallaşdırma kimi üsullardan istifadə etməklə rəqəmsal torpaq və torpaqların ekoloji qiymətləndirmə xəritələrinin tərtib edilməsinin müfəssəl metodikasının işlənməsi;
- Respublika ərazisində torpaqların münbitliyinə və kənd təsərrüfatı bitkilərinin məhsuldarlığına təsir edən aqroekoloji amillərin tədqiq edilməsi
-Ərazilərin aqroekoloji rayonlaşdırılmasının aparılması;
-Respublikanın torpaq fondunun tərkibinin və ayrı-ayrı kənd təssərrüfatı yerləri - uqodiyaları (əkin, çoxillik əkmələr, biçənəklər, yay və qış otlaqları) altındakı vəziyyətinin səciyyələndirilməsi;
-Respublikanın yerli xüsusiyyətlərini nəzərə almaqla bitkilərin bioloji tələblərinə uyğun olaraq qiymət meyarlarının və təshih əmsallarının müəyyən edilməsi;
-Respublika torpaqlarının, torpaq kadastrı məqsədləri üçün kənd təsərrüfatı yerlərinin və meşə fondu torpaqlarının bonitirovkasının aparılması, həm respublika miqyasında, həm də regionlar üzrə bonitet şkalalarının tərtib edilməsi
-Kənd təsərrüfatı yerlərinin və meşə fondu torpaqlarının aqroistehsalat və meşəistehsalat qruplaşdırılmasının aparılması və rayonlaşdırılması
-Respublikanın təbii-iqtisadi və inzibati rayonları, landşaft zonaları üzrə torpaq sahələrinin bonitet ballarının və müqayisəli dəyərlilik əmsallarının müəyyən edilməsi;
-Ayrı-ayrı təsərrüfat, inzibati rayon və respublika üzrə torpaq-bonitet xəritələrinin və kartoqramlarının tərtib edilməsi və s.
Laboratoriyanın kadr potensialı 9 nəfər. 1 nəfər-professor. 5 nəfər biologiya üzrə fəsəfə doktorudur.
Laboratoriya müdiri, baş elmi işçı-1 nəfər, aparıcı elmi işçi-3 nəfər, böyük elmi işçi-1 nəfər,  elmi işçi-1 nəfər və böyük laborant – 2 nəfər.

The head of the laboratory - doctor of philosophy in biological sciences
By the decision of the Presidium of the National Academy of Sciences of the Azerbaijan SSR on January 31, 1969 (protocol No. 6), for the purpose of conducting agro-ecological research at the Institute of Soil Science and Agro-chemistry of the National Academy of Sciences of the Azerbaijan SSR, in order to theoretically study the quality indicators of the soils and conduct evaluation of the soils " A decision was made on the creation of  the laboratory "Agro-ecology and valuation of lands."
Heads of the laboratory of Agro-ecology and monitoring of soils in previous years, PROFESSOR SHAHALI GULMALI OGLU HASENOV - In 1958, he defended his candidate's dissertation on "Soils of Agstafachay basin and their use in agriculture", and in 1972, he defended his doctoral dissertation on "Natural-genetic characteristics and evaluation of the soils of South-West Azerbaijan" in the Faculty of Geography  received the scientific degree of doctor. He is the author of 110 scientific articles on soil geography, soil Agro-ecology and assessment.
PROFESSOR NADIR KARRAR OGLU MIKAYILOV - in 1972, he defended his thesis on "Improvement of heavy-clay saline soils common in the Karabagh plain" and received the degree of candidate of agricultural sciences in 2003, and in 2003 "Ecological basis of formation conditions and melioration of saline-salty soils common in the Kur-Araz plain" ” and received the degree of Doctor of Agricultural Sciences after defending his dissertation.
GARIB SHAMIL OGLU MAMMADOV - full member of ANAS, doctor of biological sciences, professor. In 1979, he defended his candidate's thesis on "Agro-ecological characterization and assessment of pasture lands of the western part of the Mil Plain", and in 1991, he defended his doctoral thesis on "Ecological assessment of agricultural and forest lands of Azerbaijan" at Dnepropetrovsk State University received the first doctor of ecological sciences degree.
More than 700 scientific works of Academician G.S. Mammadov have been published in this field of science, including the National Atlas of Azerbaijan, Ecological Atlas, Tourism Atlas, Geographical Atlas, and various land maps.
(https://scholar.google.com/citations?hl=ru&user=WBEngaAAAAAJ)
KONUL ALISAFA GIZI GAFARBAYLI - Ph.D. in biology, associate professor, has been appointed the head of the laboratory of Agro ecology and monitoring of soils since December 2021.
In 2011, K.A. Gafarbayli defended his thesis on "Ecological evaluation of the lands of Ilisu State Nature Reserve and Gakh State Nature Reserve" in the fields of "Soil Science" and "Ecology" and received the scientific degree of Doctor of Philosophy in Biological Sciences.
In 2016, he received the scientific title of docent in the specialty "Ecology". He is the author of more than 70 scientific works, 1 monograph and 1 book.
The monograph he authored was published in English by Lambert Academic Publishing, Germany. "The ecological evaluation of the soils in the Ilisu Nature Reserve"
Since 2017, he has been working on a doctoral thesis on "Ecological assessment of lands of Shaki-Zagatala cadastral region of Azerbaijan".
He is a local adviser on Environment for the United Nations Development Programme, entrepreneurship and employment development projects for Economic Businessmen.
He is engaged in teaching at the Faculty of ST MKS, Department of Reclamation and Water Management Construction at Azerbaijan University of Architecture and Construction. He was the scientific supervisor of 6 masters. He knows Russian and English.
The main directions of the laboratory.
- Creation of an electronic map platform covering the entire territory of the Republic, supporting the different scale spectrum required by electronic agriculture and other state information systems based on the use of spatial data, as well as the interactive update mode;
- Conducting soil, agrochemical, as well as multidisciplinary research using the terrain plastic method on that platform;
- Development of a detailed methodology for drawing up digital land and soil ecological assessment maps using methods such as 3D visualization;
- Study of agro-ecological factors affecting soil fertility and productivity of agricultural plants in the territory of the Republic
- Carrying out agro-ecological zoning of territories;
- Characterization of the composition of the land fund of the republic and the situation under separate agricultural areas - ugodias (crops, perennial crops, hayfields, summer and winter pastures);
- Determination of price criteria and correction coefficients in accordance with the biological requirements of plants, taking into account the local characteristics of the Republic;
- Conducting credit assessment of republican lands, agricultural lands and forest fund lands for land cadastre purposes, drawing up credit rating scales both on a republican scale and by regions
- Conducting and zoning agricultural production and forest production grouping of agricultural lands and forest fund lands
-Determining credit scores and comparative value coefficients of land plots for natural-economic and administrative regions, landscape zones of the Republic;
- Compilation of land-quality maps and cartograms for individual farms, administrative regions and republics, etc.
The staffing capacity of the laboratory is 10 people. 1 person - professor. 5 people have a doctorate in biology, 1 person has a doctorate in agricultural science.