Laboratoriya rəhbəri aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru,
Azəarbaycan SSR AMEA Rəyasət Heyətinin qərarı ilə 31 yanvar 1969-cu ildə (protokol № 6) Azərbaycan SSR Milli Elmlər Akademiyasının Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutu nəzdində Torpaqların mineralogiyası və kimyası laboratoriyası bir qrum kimi fəaliyyət göstərirdi, həmin qruma rəhbər a.e.d., dos prof. İsgəndər Şahbala oğlu İsgəndərov rəhbərlik edirdi.
1975-ci ildə institutda fəaliyyət göstərən kimya laboratoriyası ləğv edilərək, həmin dövrdə kimya və mineralogiya laboratoriyası yaradıldı, laboratoriyaya rəhbərlil a.e.d. İsgəndər Şahbala oğlu İsgəndərovun rəhbərliyinə təqdim edildi. Onun rəhbərliyi altında Kür-Araz ovalığı torpaqlarının lil fraksiyaklarının mineralogiyası kimyası və diaqnostikası öyrənilməyə başlandı.
1995-ci ildə Institutda keçirilən atestasiya komisiyasında laboratoriyaya rəhbərlik k.t.e.d.dos. Hüseyn Cəlal oğlu Mehdiyevə tapşırıldı.
Laboratoriyanın əsas istiqamətləri:-
-Azərbaycanın əsas torpaqlarının lil fraksiyalarının öyrənilməsi
-Lil fraksiyalarının mineraloji təkibindən asılı olaraq mineralların paylanma xüsusiyyətlərini müəyyənləşdirmək və yayılma qanunauyğunluğunu müəyyənləşdirmək və 1:1500 000 miqyasında xəritədə dərc edildi.
-Lil fraksiyaları ilə yanaşı torpaqların özündə müxtəlif üsullardan istifadə etməklə torpaqların mineraloji tərkiblərinin müasir aparatlarla Almaniya istehsalı olan “MİNİ FLEKS-600” aparatında istifadə etmək olar.
-Qeyri-ənənəvi torpaq minerallarından istifadə etməklə süxurdan seolit, serpentinit, perlit və bentonit gilindən istifadə edərək torpağın məhsuldarlığında  geniş istifadə olunur.
-Paylanma qanunauyğunluğundan asılı olaraq nəinki kaliumun, fosforun miqdarını müəəyənləşdirmək, həmçinin kalsiumun və maqneziumun paylanma qanunauyğunluğunu müəyyənləşdirmək və respublikanın digər torpaqlarında istifadə etmək olar.
Hal-hazırda Abşeron yarımadası Güzdək kəndi ərazisindən götürülən bentonit gilindən Abşeron rayonu Əkinçilik İnstitutunda boz-qonur torpaqlarda istifadə edərək, həm torpağın özünün aqrofiziki və aqrokimyəvi gücləndirmək qabilliyətinə malikdir. Həmçinin qarğıdalı bitkisinin boy artımına və inkişafına müsbət təsir göstərir.
-Gələcəkdə torpaqların xassələrinə və strukturasına müsbət təsir etməklə, onların məhsuldarlığının  artmasından və mineral gübrələrin istifadəsinin zəifləməsinə səbəb olacaqdır.

Заведующий лабораторией – кандидат сельскохозяйственных наук,
С 31 января 1969 года (протокол № 6) решением Президиума НАНА Азербайджанской ССР Лаборатория минералогии и химии почв Института почвоведения и агрохимии НАН Азербайджанской ССР действовали как группа. Искандеров Искендер Шахбала оглы был ответственным.
В 1975 году действовавшая в институте химическая лаборатория была упразднена, и создана химико-минералогическая лаборатория, лабораторию возглавил  доктор наук  Искендеров Искендер Шахбала оглу был представлен руководству.  Под его руководством началось изучение минералогии, химии и диагностики илистых фракций почв Кура-Араксинской низменности.
В 1995 году на аттестационной комиссии, проведенной в институте, заведующим лабораторией был назначен с/х н. доц. Гусейн Джалал оглу Мехтиеву.
Основные направления лаборатории:-
-Изучение илистых фракций основных почв Азербайджана
-Определение особенностей распределения полезных ископаемых в зависимости от минералогической отработки илистых фракций и установления закономерностей распределения и нанесения на карту масштаба 1:1500 000.
- Помимо илистых фракций, минералогический состав почвы определяется  различными методами на аппараты "MINI FLEX-600" немецкого производства с современным оборудованием.
-Используя нетрадиционные почвенные минералы, цеолит, серпентинит, перлит и бентонитовую глину из горных пород широко используют для повышения плодородия почв.
- В зависимости от закономерности распределения можно не только оценить количество калия и фосфора, но и определить закономерность распределения кальция и магния и использовать их на различных почвах республики.
В настоящее время бентонитовая глина, добытая с территории поселка Гуздак Апшеронского полуострова, используется в серо-бурых почвах Абшеронского районного сельскохозяйственного института и обладает способностью усиливать как агрофизические, так и агрохимические свойства самой почвы. Это также оказывает положительное влияние на рост и развитие растения кукурузы.
- В дальнейшем, положительное влияе на свойства и структуру почв, приведет к повышению их продуктивности и ослаблению применения минеральных удобрений.