Laboratoriya rəhbəri aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru,
Azəarbaycan SSR AMEA Rəyasət Heyətinin qərarı ilə 31 yanvar 1969-cu ildə (protokol № 6) Azərbaycan SSR Milli Elmlər Akademiyasının Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutu nəzdində Torpaqların mineralogiyası və kimyası laboratoriyası bir qrum kimi fəaliyyət göstərirdi, həmin qruma rəhbər a.e.d., dos prof. İsgəndər Şahbala oğlu İsgəndərov rəhbərlik edirdi.
1975-ci ildə institutda fəaliyyət göstərən kimya laboratoriyası ləğv edilərək, həmin dövrdə kimya və mineralogiya laboratoriyası yaradıldı, laboratoriyaya rəhbərlil a.e.d. İsgəndər Şahbala oğlu İsgəndərovun rəhbərliyinə təqdim edildi. Onun rəhbərliyi altında Kür-Araz ovalığı torpaqlarının lil fraksiyaklarının mineralogiyası kimyası və diaqnostikası öyrənilməyə başlandı.
1995-ci ildə Institutda keçirilən atestasiya komisiyasında laboratoriyaya rəhbərlik k.t.e.d.dos. Hüseyn Cəlal oğlu Mehdiyevə tapşırıldı.
Laboratoriyanın əsas istiqamətləri:-
-Azərbaycanın əsas torpaqlarının lil fraksiyalarının öyrənilməsi
-Lil fraksiyalarının mineraloji təkibindən asılı olaraq mineralların paylanma xüsusiyyətlərini müəyyənləşdirmək və yayılma qanunauyğunluğunu müəyyənləşdirmək və 1:1500 000 miqyasında xəritədə dərc edildi.
-Lil fraksiyaları ilə yanaşı torpaqların özündə müxtəlif üsullardan istifadə etməklə torpaqların mineraloji tərkiblərinin müasir aparatlarla Almaniya istehsalı olan “MİNİ FLEKS-600” aparatında istifadə etmək olar.
-Qeyri-ənənəvi torpaq minerallarından istifadə etməklə süxurdan seolit, serpentinit, perlit və bentonit gilindən istifadə edərək torpağın məhsuldarlığında  geniş istifadə olunur.
-Paylanma qanunauyğunluğundan asılı olaraq nəinki kaliumun, fosforun miqdarını müəəyənləşdirmək, həmçinin kalsiumun və maqneziumun paylanma qanunauyğunluğunu müəyyənləşdirmək və respublikanın digər torpaqlarında istifadə etmək olar.
Hal-hazırda Abşeron yarımadası Güzdək kəndi ərazisindən götürülən bentonit gilindən Abşeron rayonu Əkinçilik İnstitutunda boz-qonur torpaqlarda istifadə edərək, həm torpağın özünün aqrofiziki və aqrokimyəvi gücləndirmək qabilliyətinə malikdir. Həmçinin qarğıdalı bitkisinin boy artımına və inkişafına müsbət təsir göstərir.
-Gələcəkdə torpaqların xassələrinə və strukturasına müsbət təsir etməklə, onların məhsuldarlığının  artmasından və mineral gübrələrin istifadəsinin zəifləməsinə səbəb olacaqdır.

Head of  the Laboratory - Candidate of Agricultural Sciences,
From January 31, 1969 (Protocol №. 6), by the decision of the Presidium of the National Academy of Sciences of the Azerbaijan SSR, the Laboratory of Soil Mineralogy and Chemistry of the Institute of Soil Science and Agrochemistry of the National Academy of Sciences of the Azerbaijan SSR acted as a group. Iskanderov Iskender Shahbala oglu was in charge.
In 1975, the chemical laboratory operating at the institute was abolished, and a chemical-mineralogical laboratory was created, the laboratory was headed by Doctor of Science Iskenderov Iskender Shahbala oglu was introduced to the leadership. Under his leadership, the study of mineralogy, chemistry and diagnostics of silt fractions of soils of the Kura-Araks lowland began.
In 1995, at the attestation commission held at the institute, the head of the laboratory was appointed agricultural director. Assoc. Huseyn Jalal oglu Mehdiyev.
The main directions of the laboratory:-
-Study of silty fractions of the main soils of Azerbaijan
-Determining the features of the distribution of minerals depending on the mineralogical mining of silt fractions and establishing patterns of distribution and mapping on a scale of 1: 1500,000.
- In addition to silty fractions, the mineralogical composition of the soil is determined by various methods on German-made MINI FLEX-600 devices with modern equipment.
-Using non-traditional soil minerals, zeolite, serpentine, perlite and  bentonite clay from rocks are widely used to improve soil fertility.
- Depending on the pattern of distribution, it is possible not only to estimate the amount of potassium and phosphorus, but also to determine the pattern of distribution of calcium and magnesium and use them on various soils of the republic.
Currently, bentonite clay, extracted from the territory of the village of  Guzdak of the Absheron Peninsula, is used in gray-brown soils of the Absheron Regional Agricultural Institute and has the ability to enhance both agro physical and agrochemical properties of the soil itself. It also has a positive effect on the growth and development of the corn plant.
- In the future, a positive effect on the properties and structure of soils will lead to an increase in their productivity and a weakening of the use of mineral fertilizers.