Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 80 illik yubileyi çərçivəsində növbəti “Açıq qapı” günü təşkil olunub.
Azərbaycan Texniki Universitetinin “Maşınqayırma və Metallurgiya” fakültəsinin “Ekologiya mühəndisliyi” ixtisasında təhsil alan 4123a1, 2 412a1, 2qrup tələbələri, eləcə də “Kimya texnologiya, təkrar emal və ekologiya” kafedrasının müəllimləri – dosentlər Nəcibə Şirinova, Şüküfə Eyvazova, Gülnaz Mirzəyeva, müəllimlər Aynurə Yarıyeva, Türkan Əmirova və Sevda Mehdiyeva İnstitutun “Torpaq muzeyi” ilə tanış olublar. İnstitutun icraçı direktoru, b.ü.f.d., dos. Gülçöhrə Hüseynova, laboratoriya müdiri, a.e.d. Mustafa Mustafayev muzeyin yaradılması tarixi, institutun müxtəlif illərdə fəaliyyət göstərmiş rəhbərləri barədə ətraflı məlumat veriblər. Mustafa Mustafayev, həmçinin muzeydə nümayiş olunan torpaq nümunələri, onların götürülmə üsulları, su quyuları və kəhrizlərin qazılması prinsipləri haqqında maraqlı elmi məlumatlatlar təqdim edib.
Daha sonra İnstitutun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əlövsət Quliyev qonaqları qəbul edib. Dairəvi masa arxasında keçirilən səmimi görüş zamanı professor Əlövsət Quliyev İnstitutun fəaliyyəti və elmi nailiyyətləri barədə məlumat verib, həmçinin Azərbaycan Texniki Universiteti ilə əməkdaşlıq əlaqələrinin genişləndirilməsi təklifini irəli sürüb. O bildirib ki, müasir tədqiqat laboratoriyalarına malik institutda magistr və tələbələrin elmi-tədqiqat təcrübəsi keçməsi hər iki tərəf üçün çox faydalı olardı.
Sonda İnstitut tərəfindən hazırlanmış “Torpaq atlası” Azərbaycan Texniki Universitetinə hədiyyə edilib.
Qeyd edək ki, “Açıq qapı” günlərinin əsas məqsədi gəncləri torpaqşünaslıq və aqrokimya elminin inkişaf istiqamətləri, elmi-tədqiqat prosesinin mərhələləri və bu sahənin perspektivləri ilə yaxından tanış etməkdir.

An "Open Door" day was held at the Institute of Soil Science and Agrochemistry of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan.
• 2025-11-05
The next "Open Door" day was organized at the Institute of Soil Science and Agrochemistry of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan within the framework of the 80th anniversary of the Azerbaijan National Academy of Sciences.
Students of groups 4123a1, 2 412a1, 2 studying in the specialty "Ecological Engineering" of the Faculty of "Mechanical Engineering and Metallurgy" of Azerbaijan Technical University, as well as teachers of the "Chemical Technology, Recycling and Ecology" department - associate professors Najiba Shirinova, Shukufa Eyvazova, Gulnaz Mirzayeva, teachers Aynura Yariyeva, Turkan Amirova and Sevda Mehdiyeva, got acquainted with the "Soil Museum" of the Institute.
The executive director of the Institute, PhD in biology, Assoc. Prof. Gulchohra Huseynova, laboratory director, Doctor of Agricultural Sciences Mustafa Mustafayev provided detailed information about the history of the museum's establishment and the heads of the İnstitute who have worked in different years. Mustafa Mustafayev also presented interesting scientific information about the soil samples displayed in the museum, methods of their collection, and the principles of digging water wells and wells.
Then, the Director General of the Institute, Corresponding Member of ANAS, Professor Alövsat Guliyev received the guests. During the cordial roundtable meeting, Professor Alovsat Guliyev provided information about the Institute's activities and scientific achievements, and also proposed expanding cooperation with Azerbaijan Technical University. He said that, it would be very beneficial for both sides to have master's and students conduct research internships at the Institute, which has modern research laboratories.
Finally, the "Soil Atlas" prepared by the Institute was donated to the Azerbaijan Technical University.
It should be noted that, the main goal of the "Open Door" days is to familiarize young people with the development directions of soil science and agrochemistry, the stages of the scientific research process, and the prospects of this field.