AR ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda Ümumdünya Layiqli Əmək Günü qeyd olunub
7 oktyabr – Ümumdünya Layiqli Əmək Günü münasibətilə AR ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda tədbir keçirilib.
Tədbiri institutun Həmkarlar Komitəsinin sədri, a.e.d. Məmməd Məmmədov açaraq Ümumdünya Layiqli Əmək Gününün əhəmiyyətindən, həmkarların üzərinə düşən vəzifələrdən, əmək şəraiti və işçilər arasında bərabərlik prinsiplərindən söz açıb.
İnstitutun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əlövsət Quliyev çıxışında ölkəmizdə layiqli əməyin təmin olunması istiqamətində qanunvericilik bazasının davamlı olaraq təkmilləşdirildiyini, institut əməkdaşları üçün yaradılan səmərəli iş mühitini diqqətə çatdırıb.
İnstitutun icraçı direktoru, b.ü.f.d., dosent Gülçöhrə Hüseynova bildirib ki, hər il 7 oktyabr “Ümumdünya Layiqli Əmək Günü” kimi qeyd olunur və bu təşəbbüs ilk dəfə 2008-ci ildə Beynəlxalq Həmkarlar İttifaqları Konfederasiyası tərəfindən elan edilib. Hazırda Beynəlxalq Əmək Təşkilatı və Azərbaycan Həmkarlar İttifaqlarının iştirakı ilə 2024-2028-ci illər üçün Layiqli Əmək üzrə yeni Ölkə Proqramının layihəsi üzərində işlər aparılır. Hər bir vətəndaşın layiqli yaşayış və iş yeri ilə təmin olunması ölkənin sosial-iqtisadi inkişaf strategiyasının əsas prioritetlərindəndir.
Qeyd edək ki, 7 oktyabr – Ümumdünya Layiqli Əmək Günü ölkəmizdə həyata keçirilən sosial siyasətin mühüm tərkib hissəsi kimi xüsusi əhəmiyyət daşıyır.

В Институте почвоведения и агрохимии МНО АР отметили Всемирный день достойного труда
7 октября – В Институте почвоведения и агрохимии МНО АР состоялось мероприятие, посвященное Всемирному дню достойного труда. Открывая мероприятие, председатель профсоюзного комитета института, д.а.н. Мамед Мамедов рассказал о важности Всемирного дня достойного труда, обязанностях коллег, условиях труда и принципах равенства между сотрудниками.
Генеральный директор института, член-корреспондент НАНА, профессор Аловсат Гулиев в своем выступлении отметил, что для обеспечения достойного труда в нашей стране постоянно совершенствуется законодательная база, создаются эффективные условия труда для сотрудников института.
Исполнительный директор института, д.ф.б.н., доц. Гюльчохра Гусейнова отметила, что ежегодно 7 октября отмечается Всемирный день достойного труда и эта инициатива была впервые выдвинута Международной конфедерацией профсоюзов в 2008 году. В настоящее время при участии Международной организации труда и профсоюзов Азербайджана ведётся работа над проектом новой Государственной программы по достойному труду на 2024–2028 гг.. Обеспечение каждого гражданина достойным жильём и работой является одним из основных приоритетов стратегии социально-экономического развития страны.
Следует отметить, что Всемирный день достойного труда, отмечаемый 7 октября, имеет особое значение как важный компонент социальной политики, реализуемой в нашей стране