Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutu Şamaxıda keçirilən Aqrar Biznes Festivalında fəal iştirak edib
• 2025-09-12
Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Aqrar İnnovasiya Mərkəzinin təşəbbüsü ilə aqrar sahədə yeniliklərin tanıdılması və təşviqi məqsədilə ölkənin müxtəlif bölgələrində mütəmadi olaraq Aqrar Biznes Festivalları təşkil olunur.
Sentyabrın 12-də Şamaxı Rayon İcra Hakimiyyəti, Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Aqrar İnnovasiya Mərkəzi, Aqrar Xidmətlər Agentliyi və digər qurumların birgə təşkilatçılığı ilə Şamaxı rayonunda növbəti Aqrar Biznes Festivalı keçirilib. Festival çərçivəsində “Aqrar sahədə dövlətin dəstək mexanizmləri” mövzusunda panel müzakirəsi də təşkil olunub.
Tədbirdə Elm və Təhsil Nazirliyinin Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutu da fəal iştirak edib. İnstitutun əməkdaşları festival çərçivəsində iştirakçılarla – fermerlər və aqrar sahəyə maraq göstərən digər şəxslərlə birbaşa ünsiyyət quraraq onları maraqlandıran sualları cavablandırıblar. Görüş zamanı torpaq münbitliyi, gübrələmə, bitki bəslənməsi və digər aktual mövzularla bağlı peşəkar tövsiyələr təqdim olunub.
Xüsusilə, festival çərçivəsində təqdim edilən Səyyar Aqrar Laboratoriya iştirakçılar tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb. Ziyarətçilər laboratoriyanın fəaliyyəti, göstərdiyi xidmətlər və əməkdaşlıq imkanları haqqında ətraflı məlumat alıblar. Qeyd edilib ki, fermerlər və aqrar sahəyə maraq göstərən hər kəs Mobil Aqrar Laboratoriyaya müraciət edərək müvafiq peşəkar məsləhət və dəstək xidmətlərindən yararlana bilərlər.
AR  ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun əməkdaşları tərəfindən fermerlərə hər zaman müxtəlif sahələrdə elmi-metodik və praktiki dəstək göstərilib və bu xidmətlər bu gün də uğurla davam etdirilir.

Институт почвоведения и агрохимии принял активное участие в Фестивале аграрного бизнеса, состоявщийся в Шемахе
• 2025-09-12
По инициативе Аграрного инновационного центра Министерства сельского хозяйства Азербайджанской Республики в различных регионах страны регулярно проводятся Фестивали аграрного бизнеса с целью внедрения и продвижения инноваций в аграрном секторе.
12 сентября в Шемаханском районе состоялся очередной Фестиваль аграрного бизнеса, организованный совместно Исполнительной властью Шемаханского района, Аграрным инновационным центром Министерства сельского хозяйства, Агентством аграрных услуг и другими организациями. В рамках фестиваля также состоялась панельная дискуссия на тему «Механизмы государственной поддержки в аграрном секторе».
Институт почвоведения и агрохимии МНО АР также принял активное участие в мероприятии. В рамках фестиваля сотрудники института провели прямой контакт с участниками – фермерами и другими лицами, интересующимися аграрной сферой и они ответили на вопросы, которые их интересовали. В ходе встречи были представлены профессиональные рекомендации по плодородию почв, удобрению, питанию растений и другим актуальным темам.
Особенно, Мобильная аграрная лаборатория, представленная в рамках фестиваля, вызвала большой интерес участников. Посетители получили подробную информацию о деятельности лаборатории, предоставляемых услугах и возможностях сотрудничества. Было отмечено, что фермеры и все, кто интересуется аграрным сфером, могут обратиться в Мобильную аграрную лабораторию и получить необходимые профессиональные консультации и поддержку.
Сотрудники Института почвоведения и агрохимии МНО АР всегда оказывали научную, методическую и практическую поддержку фермерам в различных областях, и эта поддержка успешно продолжается и сегодня.