Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutu Şamaxıda keçirilən Aqrar Biznes Festivalında fəal iştirak edib
• 2025-09-12
Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Aqrar İnnovasiya Mərkəzinin təşəbbüsü ilə aqrar sahədə yeniliklərin tanıdılması və təşviqi məqsədilə ölkənin müxtəlif bölgələrində mütəmadi olaraq Aqrar Biznes Festivalları təşkil olunur.
Sentyabrın 12-də Şamaxı Rayon İcra Hakimiyyəti, Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Aqrar İnnovasiya Mərkəzi, Aqrar Xidmətlər Agentliyi və digər qurumların birgə təşkilatçılığı ilə Şamaxı rayonunda növbəti Aqrar Biznes Festivalı keçirilib. Festival çərçivəsində “Aqrar sahədə dövlətin dəstək mexanizmləri” mövzusunda panel müzakirəsi də təşkil olunub.
Tədbirdə Elm və Təhsil Nazirliyinin Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutu da fəal iştirak edib. İnstitutun əməkdaşları festival çərçivəsində iştirakçılarla – fermerlər və aqrar sahəyə maraq göstərən digər şəxslərlə birbaşa ünsiyyət quraraq onları maraqlandıran sualları cavablandırıblar. Görüş zamanı torpaq münbitliyi, gübrələmə, bitki bəslənməsi və digər aktual mövzularla bağlı peşəkar tövsiyələr təqdim olunub.
Xüsusilə, festival çərçivəsində təqdim edilən Səyyar Aqrar Laboratoriya iştirakçılar tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb. Ziyarətçilər laboratoriyanın fəaliyyəti, göstərdiyi xidmətlər və əməkdaşlıq imkanları haqqında ətraflı məlumat alıblar. Qeyd edilib ki, fermerlər və aqrar sahəyə maraq göstərən hər kəs Mobil Aqrar Laboratoriyaya müraciət edərək müvafiq peşəkar məsləhət və dəstək xidmətlərindən yararlana bilərlər.
AR  ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun əməkdaşları tərəfindən fermerlərə hər zaman müxtəlif sahələrdə elmi-metodik və praktiki dəstək göstərilib və bu xidmətlər bu gün də uğurla davam etdirilir.

The Institute of Soil Science and Agrochemistry actively participated in the Agricultural Business Festival held in Shamakhi.
• 2025-09-12
At the İnitiative of the Agrarian Innovation Center of the Ministry of Agriculture of the Republic of Azerbaijan, Agrarian Business Festivals are regularly organized in various regions of the country to introduce and promote innovations in the agricultural sector.
On September 12, the next Agrarian Business Festival was held in Shamakhi district, jointly organized by the Shamakhi District Executive Power, the Agrarian Innovation Center of the Ministry of Agriculture, the Agrarian Services Agency and other organizations. A panel discussion on "State support mechanisms in the agricultural sector" was also organized as part of the festival.
The Institute of Soil Science and Agrochemistry of the Ministry of Science and Education also actively participated in the event. During the festival, the İnstitute's employees directly communicated with participants - farmers and other people interested in the agricultural sector - and answered their questions. During the meeting, professional advice was provided on soil fertility, fertilization, plant nutrition, and other relevant topics.
In particular, the Mobile Agricultural Laboratory presented within the framework of the festival was met with great interest by the participants. Visitors received detailed information about the laboratory's activities, services provided, and cooperation opportunities.
The employees of the Institute of Soil Science and Agrochemistry of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan have always provided scientific, methodological and practical support to farmers in various fields, and these services are successfully continued today.