Elm və Təhsil Nazirliyinin Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun əməkdaşları "Qala Əncir Festivalı"nda fəal iştirak edib
• 2025-09-08
Elm və Təhsil Nazirliyinin Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutu 07 sentyabr 2025-ci il tarixində “Qala” Dövlət Tarix-Etnoqrafiya Qoruğunda keçirilmiş ənənəvi "Qala Əncir Festivalı"nda fəal iştirak edib. Tədbir “İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsinin təşkilatçılığı, Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin yanında Aqrar İnnovasiya Mərkəzinin və “EkoSfera” Ekoloji Sosial Mərkəz İctimai Birliyinin tərəfdaşlığı ilə baş tutub.
Festivalın əsas məqsədi Azərbaycanın kənd təsərrüfatı məhsullarından biri olan və Abşeron bölgəsinə xas olan əncirin tanıdılması, aqrar sahədə çalışan fermerlərin maarifləndirilməsi və aqrar innovasiyaların təbliği olub.
Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutu festivalda Mobil (Səyyar) Aqrar Laboratoriya vasitəsilə təmsil olunub. İnstitutun mütəxəssisləri Bakı şəhəri və Abşeron rayonunun fermer və sakinləri ilə interaktiv şəkildə ünsiyyət quraraq torpaq münbitliyi, gübrələmə, bitki bəslənməsi və digər mövzularda onları maraqlandıran sualları cavablandırıblar. Festival çərçivəsində təqdim olunan Mobil (Səyyar) Aqrar Laboratoriya iştirakçılar tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb və ziyarətçilər laboratoriyanın fəaliyyəti, göstərdiyi xidmətlər və əməkdaşlıq imkanları barədə ətraflı məlumat əldə ediblər. Fermerlər və aqrar sahəyə maraq göstərən hər kəs istənilən zaman Mobil Aqrar Laboratoriyaya müraciət edərək peşəkar məsləhət və dəstək xidmətlərindən yararlana bilər.
Qeyd edək ki, Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutu bu kimi tədbirlərdə mütəmadi iştirak edərək kənd təsərrüfatı sahəsində fəaliyyət göstərən mütəxəssislər, fermerlər və digər maraqlı tərəflərlə birbaşa ünsiyyət qurmağa, onların suallarını cavablandırmağa və elmi bilikləri geniş ictimaiyyətə çatdırmağa xüsusi önəm verir.

Employees of the Institute of Soil Science and Agrochemistry of the Ministry of Science and Education actively participated in the "Gala Fig Festival".
• 2025-09-08
The Institute of Soil Science and Agrochemistry of the Ministry of Science and Education actively participated in the traditional "Gala Fig" Festival held at the "Gala" State Historical-Ethnographic Reserve on September 7, 2025.
The event was organized by the "Icherisheher" State Historical and Architectural Reserve Department, in partnership with the Agrarian Innovation Center under the Ministry of Agriculture of the Republic of Azerbaijan and the "EkoSfera" Ecological Social Center Public Union.
The main goal of the festival was to introduce figs, one of Azerbaijan's agricultural products and a specialty of the Absheron region, educate farmers working in the agricultural sector, and promote agricultural innovations.
The Institute of Soil Science and Agrochemistry was represented at the festival through the Mobile Agricultural Laboratory. The Institute's specialists interacted with farmers and residents of Baku and Absheron region, answering their questions on soil fertility, fertilization, plant nutrition, and other topics.
The Mobile Agricultural Laboratory presented within the framework of the festival was met with great interest by the participants, and visitors received detailed information about the laboratory's activities, services provided, and cooperation opportunities. The Farmers and anyone interested in the agricultural sector can contact the Mobile Agricultural Laboratory at any time and benefit from professional advice and support services.
It should be noted that, the Institute of Soil Science and Agrochemistry attaches special importance to establishing direct communication with specialists, farmers, and other stakeholders working in the field of agriculture, answering their questions, and communicating scientific knowledge to the general public by regularly participating in such events.