Şərqi Zəngəzur və Qarabağın torpaq və su resursları müzakirə olundu – Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda elmi-praktiki konfrans keçirilib
• 2025-07-10
10 iyul 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda “Şərqi Zəngəzur və Qarabağ iqtisadi rayonlarının torpaq və su resursları: problemlər və perspektivlər” mövzusunda elmi-praktiki konfrans təşkil olunub. İki gün davam edəcək tədbirin əsas məqsədi işğaldan azad olunmuş ərazilərin torpaq və su ehtiyatlarının öyrənilməsi, qorunması və səmərəli istifadəsi ilə bağlı problemlərin elmi əsaslarla müzakirəsi və perspektiv istiqamətlərin müəyyənləşdirilməsidir.
Konfrans Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun nəzdində fəaliyyət göstərən Torpaq Muzeyinin yenidənqurmadan sonra açılışı ilə başlayıb. Tədbirin əvvəlində Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib, ardınca Vətən uğrunda canından keçmiş şəhidlərin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla anılıb.
Plenar iclasda AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək konfransın aktual və strateji əhəmiyyətini vurğulayıb. O, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə torpaq və su ehtiyatlarının elmi əsaslarla öyrənilməsinin və qiymətləndirilməsinin ölkəmizin gələcək inkişafı üçün mühüm rol oynadığını bildirib. Akademik həmçinin torpaq və su ehtiyatlarının hər bir ölkə üçün strateji resurs olduğunu, Qarabağ və Şərqi Zəngəzurun isə böyük potensiala malik olduğunu qeyd edib. O, Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun uzun illər ərzində formalaşdırdığı elmi baza və təcrübənin yenidən bərpa olunan ərazilərin inkişafına mühüm töhfə verəcəyini vurğulayıb.
Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin Elmi müəssisələrlə iş şöbəsinin müdiri Mübariz Hacıbəyov çıxışında hazırda Azərbaycanın iqtisadi rayonlarında yenidən təşkiletmə işlərinin aparıldığını, yeni iqtisadi rayonlar arasında Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarının xüsusi yer tutduğunu bildirib. O vurğulayıb ki, elmi ictimaiyyətin qarşısında əsas vəzifə bu rayonlarda genişmiqyaslı elmi-tədqiqat işlərinin aparılmasıdır.
AMEA-nın müxbir üzvü, professor və institutun baş direktoru Əlövsət Quliyev institutun 80 illik fəaliyyətinə nəzər salaraq elmi nailiyyətlərdən, strateji əhəmiyyət daşıyan tədqiqat istiqamətlərindən danışıb. O, işğaldan azad olunan ərazilərdə torpaq və su ehtiyatları tədqiqinin aparılması sahəsində  institutun aparıcı qüvvə olduğunu bildirib. Əlövsət Quliyev həmçinin beynəlxalq elmi əlaqələrdən, iqlim dəyişikliklərinin torpaq sistemlərinə təsirini araşdıran layihələrdən və laboratoriya bazasının gücləndirilməsindən danışıb. O, qeyd edib ki, Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarında torpaq və su ehtiyatlarının tədqiqi institutun əsas prioritetlərindəndir.
Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun direktoru, akademik İradə Hüseynova Torpaq Muzeyinin yaradılması və burada nümunələrin toplanması istiqamətində görülən işləri yüksək qiymətləndirib və torpaqşünaslıq elminin inkişafında görkəmli alimlərin rolunu qeyd edib.
Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Aqrar İnnovasiya Mərkəzinin direktoru Anar Cəfərov çıxışında institutun Azərbaycan torpaqlarının meliorasiyası və xəritələşdirilməsi sahəsindəki nailiyyətlərini vurğulayıb. O, institutun torpaq təsnifatlarının metodikasının hazırlanması, torpaqların deqradasiyasına qarşı mübarizə və digər sahələrdə mühüm xidmətlərini xüsusi qeyd edib. Çıxışının sonunda Anar Cəfərov institutun direktoru adına 80 illik yubiley münasibətilə xüsusi hazırlanmış təşəkkür plaketini təqdim edib.
Konfransda AMEA müxbir üzvü, aqrar elmlər doktoru Amin İsmayılov “Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarının torpaq ehtiyatlarından səmərəli istifadənin elmi əsasları” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Onlayn formatda çıxış edən aqrar elmlər doktoru, professor Amin Babayev isə “Qarabağda orqanik (ekoloji) kənd təsərrüfatının inkişaf etdirilməsinin aqroekoloji aspektləri” mövzusunu təqdim edib.
Konfransda həmçinin SEBA (Seul-Bakı) Azərbaycan-Koreya Mədəniyyət Mübadiləsi Assosiasiyasının sədri Ruhəngiz Heydərova, Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun direktoru, akademik a.e.ü.f.d., dosent Faiq Xudayev və Beynəlxalq Avrasiya Mətbuat Fondunun prezidenti Umud Mirzəyev və bir çox qonaq çıxış ediblər.
Günün ikinci yarısında bölmə iclasları davam edir.
Digər çıxışlarda Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarında torpaq ehtiyatlarının səmərəli istifadəsi, su qıtlığı şəraitində alternativ mənbələrin axtarışı, iqlim dəyişikliklərinin təsiri və digər mövzulara toxunulub.
Konfrans həm oflayn, həm də onlayn formatda keçirilir. Tədbirin sonunda sual-cavab əsasında və fikir mübadilələri aparılır, iştirakçılar regionun aqroekoloji inkişafı üçün elmi əsaslı yanaşmaların önəmini vurğulayıblar. Elmi nəticələrin gələcək tədqiqatlara və əməkdaşlığa töhfə verəcəyi qeyd olunub.

Land and water resources of East Zangezur and Karabakh discussed. Scientific and practical conference held at the Institute of Soil Science and Agrochemistry.
• 2025-07-10
On July 10, 2025, a scientific-practical conference was organized at the Institute of Soil Science and Agrochemistry of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan on the topic "Soil and water resources of the Eastern Zangezur and Karabakh economic regions: problems and prospects".
The main goal of the two-day event is to discuss problems related to the study, protection and efficient use of land and water resources in the liberated territories on a scientific basis and to identify promising directions.
The conference began with the opening of the Soil Museum, which operates under the Institute of Soil Science and Agrochemistry of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, after reconstruction.
At the beginning of the event, the National Anthem of the Republic of Azerbaijan was played, followed by a minute of silence in memory of the martyrs who gave their lives for the Motherland.
Speaking at the plenary session, President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli emphasized the topical and strategic importance of the conference. He stated that, the scientific study and assessment of land and water resources in the liberated territories plays an important role in the future development of our country. The academician also noted that, land and water resources are strategic resources for every country, Karabakh and East Zangezur have great potential. He emphasized that, the scientific base and experience formed over many years by the Institute of Soil Science and Agrochemistry will make a significant contribution to the development of the rehabilitated areas. He emphasized that, the main task facing the scientific community is to conduct large-scale scientific research in these regions.
Head of the Department for Work with Scientific Institutions of the State Agency for Science and Higher Education- Mubariz Hajibeyov said in his speech that, reorganization work is currently underway in the economic regions of Azerbaijan, and that the Karabakh and East Zangezur economic regions occupy a special place among the new economic regions. He emphasized that, the main task facing the scientific community is to conduct large-scale scientific research in these regions.
Corresponding member of ANAS, professor and director general of the İnstitute - Alovsat Guliyev, reviewed the institute's 80 years of activity and spoke about scientific achievements and research directions of strategic importance. He stated that, the Institute is a leading force in conducting research on soil and water resources in the territories liberated from occupation. Alovsat Guliyev also spoke about international scientific relations, projects investigating the impact of climate change on soil systems, and strengthening the laboratory base. He noted that, the study of soil and water resources in the Karabakh and East Zangezur economic regions is one of the Institute's main priorities.
Director of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies, Academician-Irada Huseynova highly appreciated the work done to establish the Soil Museum and collect samples there, and noted the role of prominent scientists in the development of soil science.
In his speech, Director of the Agrarian Innovation Center of the Ministry of Agriculture - Anar Jafarov highlighted the institute's achievements in the field of land reclamation and mapping of Azerbaijani lands. He especially noted, the institute's significant services in the development of soil classification methodology, combating soil degradation, and other areas. At the end of his speech, Anar Jafarov presented a specially prepared plaque of gratitude to the director of the institute on the occasion of his 80th anniversary.
Corresponding Member of ANAS, Doctor of Agricultural Sciences - Amin Ismayilov delivered a report on the topic “Scientific foundations of the efficient use of land resources of the Karabakh and East Zangezur economic regions” at the conference. Speaking online, Doctor of Agricultural Sciences, Professor Amin Babayev presented the topic "Agroecological aspects of the development of organic (ecological) agriculture in Karabakh."
Chairwoman of the SEBA (Seoul-Baku) Azerbaijan - Korea Cultural Exchange Association - Ruhangiz Heydarova, Director of the Agricultural Research Institute of the Ministry of Agriculture, Academician Doctor of Philosophy in Agrarian Sciences, Associate Professor - Faig Khudayev, and President of the International Eurasian Press Foundation - Umud Mirzayev and many guests attended at the conference.
Section meetings continue in the second half of the day.
Other speeches touched upon the efficient use of land resources in the Karabakh and East Zangezur economic regions, the search for alternative sources in the face of water scarcity, the impact of climate change, and other topics. The conference is being held in both offline and online formats. At the end of the event, there will be a question-and-answer session and exchange of views, with participants emphasizing the importance of science-based approaches for the agroecological development of the region. It was noted that, the scientific results will contribute to future research and cooperation.