Şərqi Zəngəzur və Qarabağın torpaq və su resursları müzakirə olundu – Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda elmi-praktiki konfrans keçirilib
• 2025-07-10
10 iyul 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda “Şərqi Zəngəzur və Qarabağ iqtisadi rayonlarının torpaq və su resursları: problemlər və perspektivlər” mövzusunda elmi-praktiki konfrans təşkil olunub. İki gün davam edəcək tədbirin əsas məqsədi işğaldan azad olunmuş ərazilərin torpaq və su ehtiyatlarının öyrənilməsi, qorunması və səmərəli istifadəsi ilə bağlı problemlərin elmi əsaslarla müzakirəsi və perspektiv istiqamətlərin müəyyənləşdirilməsidir.
Konfrans Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun nəzdində fəaliyyət göstərən Torpaq Muzeyinin yenidənqurmadan sonra açılışı ilə başlayıb. Tədbirin əvvəlində Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib, ardınca Vətən uğrunda canından keçmiş şəhidlərin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla anılıb.
Plenar iclasda AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək konfransın aktual və strateji əhəmiyyətini vurğulayıb. O, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə torpaq və su ehtiyatlarının elmi əsaslarla öyrənilməsinin və qiymətləndirilməsinin ölkəmizin gələcək inkişafı üçün mühüm rol oynadığını bildirib. Akademik həmçinin torpaq və su ehtiyatlarının hər bir ölkə üçün strateji resurs olduğunu, Qarabağ və Şərqi Zəngəzurun isə böyük potensiala malik olduğunu qeyd edib. O, Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun uzun illər ərzində formalaşdırdığı elmi baza və təcrübənin yenidən bərpa olunan ərazilərin inkişafına mühüm töhfə verəcəyini vurğulayıb.
Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin Elmi müəssisələrlə iş şöbəsinin müdiri Mübariz Hacıbəyov çıxışında hazırda Azərbaycanın iqtisadi rayonlarında yenidən təşkiletmə işlərinin aparıldığını, yeni iqtisadi rayonlar arasında Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarının xüsusi yer tutduğunu bildirib. O vurğulayıb ki, elmi ictimaiyyətin qarşısında əsas vəzifə bu rayonlarda genişmiqyaslı elmi-tədqiqat işlərinin aparılmasıdır.
AMEA-nın müxbir üzvü, professor və institutun baş direktoru Əlövsət Quliyev institutun 80 illik fəaliyyətinə nəzər salaraq elmi nailiyyətlərdən, strateji əhəmiyyət daşıyan tədqiqat istiqamətlərindən danışıb. O, işğaldan azad olunan ərazilərdə torpaq və su ehtiyatları tədqiqinin aparılması sahəsində  institutun aparıcı qüvvə olduğunu bildirib. Əlövsət Quliyev həmçinin beynəlxalq elmi əlaqələrdən, iqlim dəyişikliklərinin torpaq sistemlərinə təsirini araşdıran layihələrdən və laboratoriya bazasının gücləndirilməsindən danışıb. O, qeyd edib ki, Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarında torpaq və su ehtiyatlarının tədqiqi institutun əsas prioritetlərindəndir.
Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun direktoru, akademik İradə Hüseynova Torpaq Muzeyinin yaradılması və burada nümunələrin toplanması istiqamətində görülən işləri yüksək qiymətləndirib və torpaqşünaslıq elminin inkişafında görkəmli alimlərin rolunu qeyd edib.
Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Aqrar İnnovasiya Mərkəzinin direktoru Anar Cəfərov çıxışında institutun Azərbaycan torpaqlarının meliorasiyası və xəritələşdirilməsi sahəsindəki nailiyyətlərini vurğulayıb. O, institutun torpaq təsnifatlarının metodikasının hazırlanması, torpaqların deqradasiyasına qarşı mübarizə və digər sahələrdə mühüm xidmətlərini xüsusi qeyd edib. Çıxışının sonunda Anar Cəfərov institutun direktoru adına 80 illik yubiley münasibətilə xüsusi hazırlanmış təşəkkür plaketini təqdim edib.
Konfransda AMEA müxbir üzvü, aqrar elmlər doktoru Amin İsmayılov “Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarının torpaq ehtiyatlarından səmərəli istifadənin elmi əsasları” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Onlayn formatda çıxış edən aqrar elmlər doktoru, professor Amin Babayev isə “Qarabağda orqanik (ekoloji) kənd təsərrüfatının inkişaf etdirilməsinin aqroekoloji aspektləri” mövzusunu təqdim edib.
Konfransda həmçinin SEBA (Seul-Bakı) Azərbaycan-Koreya Mədəniyyət Mübadiləsi Assosiasiyasının sədri Ruhəngiz Heydərova, Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun direktoru, akademik a.e.ü.f.d., dosent Faiq Xudayev və Beynəlxalq Avrasiya Mətbuat Fondunun prezidenti Umud Mirzəyev və bir çox qonaq çıxış ediblər.
Günün ikinci yarısında bölmə iclasları davam edir.
Digər çıxışlarda Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarında torpaq ehtiyatlarının səmərəli istifadəsi, su qıtlığı şəraitində alternativ mənbələrin axtarışı, iqlim dəyişikliklərinin təsiri və digər mövzulara toxunulub.
Konfrans həm oflayn, həm də onlayn formatda keçirilir. Tədbirin sonunda sual-cavab əsasında və fikir mübadilələri aparılır, iştirakçılar regionun aqroekoloji inkişafı üçün elmi əsaslı yanaşmaların önəmini vurğulayıblar. Elmi nəticələrin gələcək tədqiqatlara və əməkdaşlığa töhfə verəcəyi qeyd olunub.

Обсуждены земельные и водные ресурсы Восточного Зангезура и Карабаха -В Институте почвоведения и агрохимии состоялось научно-практическая конференция
• 2025-07-10
В Институте почвоведения и агрохимии МНО АР была организована научно-практическая конференция на тему «Почвенные и водные ресурсы Восточно-Зангезурского и Карабахского экономических районов: проблемы и перспективы».
Конференция началась с открытием  после реконструкции Почвенного музея, действующего при Институте почвоведения и агрохимии МНО АР. В начале мероприятия прозвучал Государственный гимн Азербайджанской Республики, затем  была объявлена ​​минута молчания в память о шехидах, отдавших свои жизни за Родину.
Выступая на пленарном заседании, президент НАНА, академик Иса Габиббейли подчеркнул актуальность и стратегическое значение конференции. Он отметил, что научное изучение и оценка земельных и водных ресурсов на освобожденных территориях имеет важное значение для будущего нашей страны. Академик также отметил, что земельные и водные ресурсы являются стратегическими ресурсами для каждой страны, а Карабах и Восточный Зангезур имеют большой потенциал. Он подчеркнул, что научная база и опыт, формируемые Институтом почвоведения и агрохимии на протяжении многих лет, внесут существенный вклад в развитие восстановленных территорий.
Заведующий  отдела по работе с научными учреждениями Государственного агентства по науке и высшему образованию Мубариз Гаджибеков в своем выступлении отметил, что в настоящее время в экономических районах Азербайджана ведутся реорганизационные работы, и среди новых экономических районов особое место занимают Карабахский и Восточно-Зангезурский экономические районы. Он подчеркнул, что главная задача перед научной сообществом — проведение масштабных научно-исследовательских работ в этих регионах.
Член-корреспондент НАНА, профессор, генеральный директор института Аловсат Гулиев, оглядываясь на 80-летнюю деятельность института, рассказал о научных достижениях и направлениях исследований, имеющих стратегическое значение. Он отметил, что институт является ведущей силой в области исследования почвенных и водных ресурсов на территориях, освобожденных от оккупации. Аловсат Гулиев также рассказал о международных научных связях, о проектах изучающих влияние изменений  климата на почвенные системы и  об укреплении лабораторной базы. Он отметил, что изучение почвенных и водных ресурсов Карабахского и Восточно-Зангезурского экономических районов является одним из основных приоритетов института.
Директор Института молекулярной биологии и биотехнологий, академик Ирада Гусейнова высоко оценила проделанную работу по созданию Музея почв и сбору в нем образцов, а также отметила о роли выдающихся ученых в развитии почвоведения.
Директор Аграрного инновационного центра Министерства сельского хозяйства Анар Джафаров в своем выступлении подчеркнул о достижениях института в области мелиорации и картографирования земель Азербайджана. Он особо отметил важные заслуги института в разработке методологий классификации почв, борьбе с деградацией почв и других направлениях. В завершение своего выступления Анар Джафаров вручил директору института специально подготовленную благодарственную плакету в честь его 80-летия.
На конференции член-корреспондент НАНА, доктор сельскохозяйственных наук Амин Исмаилов выступил с докладом на тему «Научные основы эффективного использования земельных ресурсов Карабахского и Восточно-Зангезурского экономических районов». Доктор сельскохозяйственных наук, профессор Амин Бабаев выступил  в онлайн-формате с докладом на тему «Агроэкологические аспекты развития органического (экологического) сельского хозяйства в Карабахе».
На конференции также выступили Рухангиз Гейдарова, председатель Ассоциации культурного обмена Азербайджан-Корея SEBA (Сеул-Баку), директор Научно- исследовательского института земледелии  Министерства сельского хозяйства, академик, доктор философских наук, д.а.н. доц. Фаиг Худаев, президент Международного евразийского фонда прессы Умуд Мирзоев и др. гости.
Заседания секций продолжается во второй половине дня.
В других выступлениях были затронуты вопросы эффективного использования земельных ресурсов в Карабахском и Восточно-Зангезурском экономических районах, поиска альтернативных источников в условиях дефицита водных ресурсов, влияния изменения климата и других тем.
Конференция проводится в форматах оффлайн и онлайн. В завершение мероприятия состоялся обмен мнениями на основе вопросов и ответов,в ходе которой участники подчеркнули важность научно обоснованных подходов для агроэкологического развития региона. Было отмечено, что полученные научные результаты будут способствовать будущим исследованиям и сотрудничеству.