Elm və Təhsil Nazirliyinin Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutu Qubada keçirilən Aqrar Biznes Festivalında fəal iştirak edib
• 2025-06-02
30 may 2025-ci il tarixində Quba “ASAN xidmət” mərkəzinin ərazisində Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin, Quba Rayon İcra Hakimiyyətinin, Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Aqrar İnnovasiya Mərkəzinin və Quba “ASAN xidmət” mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə aqrar innovasiyaların təbliği və təşviqi məqsədilə Aqrar Biznes Festivalı keçirilib.
Festivalın əsas məqsədi regionlarda yaşayan fermerlərin kənd təsərrüfatı məhsullarına və innovativ texnologiyalara çıxış imkanlarının genişləndirilməsidir.
Festivalda Elm və Təhsil Nazirliyinin Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutu Mobil (Səyyar) Aqrar Laboratoriya vasitəsilə iştirak edib. İnstitutun icraçı direktoru, b.ü.f.d., dosent Gülçöhrə Hüseynova, a.e.ü.f.d. Vüqar Cəfərov və böyük lobarant Leyla Babayeva tədbirdə iştirak edərək, fermerləri maraqlandıran mövzularda sualları cavablandırıblar.
Mütəxəssislər tərəfindən torpaqda qida maddələrinin (NPK) və humusun miqdarı təyin olunub, torpağın ehtiyac duyduğu gübrə norması müəyyən edilib ki, bu da torpağın kimyəvi çirklənmədən qorunmasına və ekoloji vəziyyətin tənzimlənməsinə xidmət edir. Eyni zamanda torpağın aqrofiziki xassələri və qranulometrik tərkibi təyin olunub, torpaq mühitinin reaksiyası (pH) müəyyən edilib, torpaqda şorlaşma və şorakətləşmə prosesləri qiymətləndirilib. Bununla yanaşı, irriqasiya eroziyasına qarşı tədbirlər planı təklif olunub, sudan qənaətlə istifadə üçün müasir suvarma sistemləri barədə məsləhətlər verilib və torpaqdan səmərəli istifadə üçün elmi tövsiyələr təqdim edilib.
Festivalda Quba rayonunda fəaliyyət göstərən fermer və sahibkarlarla yanaşı, rayon ictimaiyyətinin nümayəndələri də iştirak ediblər.
Qeyd edək ki, AR ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun əməkdaşları festival çərçivəsində yalnız kənd təsərrüfatı məhsulları və texnologiyalarının nümayişində deyil, eyni zamanda “Dövlətin maliyyə mexanizmləri” mövzusunda Şahdağ Quba Truskavets otelinin akt zalında keçirilən panel müzakirələrdə də iştirak ediblər.

Институт почвоведения и агрохимии МНО АР принял активное участие на Фестивале аграрного бизнеcа в Губе
• 2025-06-02
30 мая 2025 года на территории Губинского центра «ASAN xidmət» состоялся Фестиваль аграрного бизнеса, организованный совместно Министерством сельского хозяйства Азербайджанской Республики, Исполнительной властью Губинского района, Аграрным инновационным центром Министерства сельского хозяйства и Губанским центром «ASAN xidmət» с целью для развитии и продвижения  аграрных  инноваций.
Основная цель фестиваля — расширение доступа к сельскохозяйственной продукции и инновационным технологиям для фермеров, проживающих в регионах.
Институт почвоведения и агрохимии МНО АР участвовал на  фестивале посредством своей Передвижной сельскохозяйственной лаборатории В мероприятии приняли участие исполнительный директор института, д.ф.б.н., доц. Гульчохра Гусейнова, д.ф.а.н. Вугар Джафаров и старший лаборант Лейла Бабаева, которые ответили на вопросы по темам, интересующим фермеров.
Специалисты назначили  количество питательных веществ (NPK) и гумуса в почве, определено необходимая почве норма внесения удобрений, которая служит для защиты почвы от химического загрязнения и регулирования экологической обстановки. При этом назначились  агрофизические свойства и гранулометрический состав почвы, определялась реакция почвенной среды (рН), оценивались процессы засоления и солонцевания в почве.
Специалисты назначили  количество питательных веществ (NPK) и гумуса в почве, определили норму внесения удобрений, необходимую почве, что служит для защиты почвы от химического загрязнения и регулирования экологической обстановки. При этом определялись агрофизические свойства и гранулометрический состав почвы, определялась реакция почвенной среды (рН), оценивались процессы засоления и солонцевания в почве. Кроме того, был предложен план мероприятий по борьбе с ирригационной эрозией, даны рекомендации по современным системам орошения для экономии воды, а также даны научные рекомендации по эффективному использованию земель.
На фестивале приняли участие фермеры и предприниматели, работающие в Губинском районе, а также представители общественности региона.
Следует отметить, что сотрудники Института почвоведения и агрохимии  МНО АР не только приняли участие в демонстрации сельскохозяйственной продукции и технологий в рамках фестиваля, но и приняли участие в панельных дискуссиях на тему «Государственные финансовые механизмы», проходивших в актовом зале отеля «Шахдаг Губа Трускавец».