Somali Kənd Təsərrüfatı Tənzimləmə və Yoxlama Xidmətinin nümayəndələri ilə Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda görüş keçirilib
• 2025-05-12
Somali Federativ Respublikasının Kənd Təsərrüfatı Tənzimləmə və Yoxlama Xidmətinin (SARIS) baş direktoru Abdi Mohamed Hussein və onu müşayiət edən nümayəndə heyəti AR ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutuna səfər ediblər. Qonaqları institutun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əlövsət Quliyev, icraçı direktor v.i.e., b.ü.f.d., dos. Şəlalə Səlimova və institutun əməkdaşları qarşılayıblar.
Görüş zamanı hər iki ölkənin kənd təsərrüfatı sahəsində qarşılaşdığı ortaq problemlər, xüsusilə su resurslarının idarə olunması, torpaq münbitliyinin qorunması torpaq məhsuldarlığının artırılması və yeni texnologiyalar ilə aqrokimyəvi analizlərin aparılması kimi aktual məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb. Tərəflər gələcəkdə elmi tədqiqatlar və texnoloji təcrübə mübadiləsi istiqamətində əməkdaşlıq imkanlarını da müzakirə ediblər.
Səfərin praktiki hissəsində SARIS nümayəndələri İnstitutun Torpaq ekologiyası beynəlxalq laboratoriyasında müasir ICP cihazının işləmə prinsipi ilə tanış olublar. Onlara torpaq nümunələrinin müasir texnologiyalarla analizləri və  texnologiyanın rolu barədə ətraflı məlumat verilib.
Nümayəndə heyəti Torpaq-aqrokimyəvi tədqiqatlar və kütləvi analizlər laboratoriyası, həmçinin yenidən qurulmuş və zənginləşdirilmiş Torpaq Muzeyi ilə də tanış olublar. Muzeydə Azərbaycan torpaqlarının müxtəlifliyi və aqrar potensialı əks etdirən eksponatlar qonaqlarda böyük maraq doğurub.

A meeting was held with representatives of the Somali Agricultural Regulation and Inspection Service at the Institute of Soil Science and Agrochemistry.
• 2025-05-12
Director General of the Agricultural Regulation and Inspection Service (SARIS) of the Federal Republic of Somalia -Abdi Mohamed Hussein, and his accompanying delegation visited the Institute of Soil Science and Agrochemistry of the Ministry of Science and Education of Azerbaijan. The guests were welcomed by the Director General of the Institute, Corresponding Member of ANAS, Professor -Alovsat Guliyev, Executive Director, Doctor of Philosophy in Biology, Associate Professor- Shalala Salimova, and employees of the Institute.
During the meeting, views were exchanged on common problems faced by both countries in the agricultural sector, especially urgent issues such as water resource management, protecting soil fertility, increasing soil productivity, and conducting agrochemical analyses with new technologies. The parties also discussed opportunities for future cooperation in scientific research and exchange of technological experience.
During the practical part of the visit, SARIS representatives were introduced to the working principle of a modern ICP device at the Institute's International Soil Ecology Laboratory. They were given detailed information about the analysis of soil samples using modern technologies and the role of technology.
The delegation also visited the Soil-Agrochemical Research and Mass Analysis Laboratory, as well as the reconstructed and enriched Soil Museum. The exhibits at the museum, reflecting the diversity and agrarian potential of Azerbaijani lands, aroused great interest among the guests.