Somali Kənd Təsərrüfatı Tənzimləmə və Yoxlama Xidmətinin nümayəndələri ilə Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda görüş keçirilib
• 2025-05-12
Somali Federativ Respublikasının Kənd Təsərrüfatı Tənzimləmə və Yoxlama Xidmətinin (SARIS) baş direktoru Abdi Mohamed Hussein və onu müşayiət edən nümayəndə heyəti AR ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutuna səfər ediblər. Qonaqları institutun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əlövsət Quliyev, icraçı direktor v.i.e., b.ü.f.d., dos. Şəlalə Səlimova və institutun əməkdaşları qarşılayıblar.
Görüş zamanı hər iki ölkənin kənd təsərrüfatı sahəsində qarşılaşdığı ortaq problemlər, xüsusilə su resurslarının idarə olunması, torpaq münbitliyinin qorunması torpaq məhsuldarlığının artırılması və yeni texnologiyalar ilə aqrokimyəvi analizlərin aparılması kimi aktual məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb. Tərəflər gələcəkdə elmi tədqiqatlar və texnoloji təcrübə mübadiləsi istiqamətində əməkdaşlıq imkanlarını da müzakirə ediblər.
Səfərin praktiki hissəsində SARIS nümayəndələri İnstitutun Torpaq ekologiyası beynəlxalq laboratoriyasında müasir ICP cihazının işləmə prinsipi ilə tanış olublar. Onlara torpaq nümunələrinin müasir texnologiyalarla analizləri və  texnologiyanın rolu barədə ətraflı məlumat verilib.
Nümayəndə heyəti Torpaq-aqrokimyəvi tədqiqatlar və kütləvi analizlər laboratoriyası, həmçinin yenidən qurulmuş və zənginləşdirilmiş Torpaq Muzeyi ilə də tanış olublar. Muzeydə Azərbaycan torpaqlarının müxtəlifliyi və aqrar potensialı əks etdirən eksponatlar qonaqlarda böyük maraq doğurub.

В Институте почвоведения и агрохимии состоялась встреча с представителями Службы сельскохозяйственного регулирования и инспекции Сомали
• 2025-05-12
Генеральный директор Службы сельскохозяйственного регулирования и инспекции (SARIS) Федеративной Республики Сомали Абди Мохамед Хусейн и сопровождающая его делегация посетили Институт почвоведения и агрохимии Академии наук Республики Сомали. Гостей встречали генеральный директор института, член-корреспондент НАНА, профессор Аловсат Гулиев, исполнительный директор, д.ф.б.н. доц. Шалала Салимова и сотрудники института.
Во время встречи обсуждались общие проблемы, стоящие перед двумя странами в секторе сельского хозяйства, особенно управление водными ресурсами, защита плодородия почв, повышениие продуктивности почв и проведение агрохимических анализов с использованием новых технологий. Также стороны обсудили возможности сотрудничества в направлении обмена научными исследованиями и технологическим опытом в будущем.
В ходе практической части визита представители SARIS ознакомились с принципом работы современного прибора ICP в Международной лаборатории экологии почв института. Им была предоставлена ​​подробная информация об анализе образцов почвы с использованием современных технологий и роли технологий.
Делегация также посетила Лабораторию почвенно-агрохимических исследований и массовых анализов, а также реконструированный и обогащенный Музей почв. Большой интерес у гостей вызвали представленные в музее экспонаты, отражающие многообразие и аграрный потенциал азербайджанских земель.