SDU-nun tələbələri AR ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda təcrübə keçirlər
Sumqayıt Dövlət Universitetinin (SDU) Mühəndislik  fakültəsinin “Ekologiya mühəndisliyi” ixtisası üzrə təhsil alan  tələbələri AR ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda istehsalat təcrübəsi keçirlər.
Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, prof  Əlövsət Quliyev tələbələrlə görüşdə torpaqşünaslıq elminin əhəmiyyətindən və institutda aparılan ən son elmi-tədqiqat işlərindən bəhs edib. O, tələbələrin burada dəyərli alimlərdən çox şey öyrənəcəklərini vurğulayaraq, bu təcrübənin onların elmi və praktiki biliklərinin zənginləşməsinə mühüm töhfə verəcəyini bildirib.
Təcrübə müddətində tələbələrə universitetdə əldə etdikləri nəzəri bilikləri elmi tədqiqatlarla əlaqələndirmək üçün hər cür şərait yaradılıb. Tələbələr təcrübə müddətində institutun müvafiq laboratoriyalarında həyata keçirilən elmi tədqiqatlarla yaxından tanış olurlar. Onlar  ayrı-ayrı laboratoriyalarda torpaq və su analizlərinin gedişatı, müxtəlif cihazların iş prinsipləri ilə tanış olur, analitik işlərdə iştirak edirlər.
Bu təcrübə prosesi tələbələrin elmi tədqiqat ünsürlərini praktik olaraq mənimsəmələrinə, tədqiqatçılıq bacarıqlarının inkişafına və ixtisaslarına daha dərindən yiyələnmələrinə önəmli təkan verəcək. Beləliklə, SDU tələbələri gələcəkdə peşəkar fəaliyyətlərində elmi-nəzəri biliklərlə yanaşı, praktik təcrübəyə də sahib olacaq.

Студенты СГУ проходят стажировку в Институте почвоведения и агрохимии МНО АР
Студенты Инженерного факультета Сумгайытского государственного университета (СГУ), изучающие  по специальности «Экологическую инженерию»  проходят производственную практику в Институте почвоведения и агрохимии МНО АР.
На встрече со студентами директор Института почвоведения и агрохимии, член-корреспондент НАНА, профессор Аловсат Гулиев рассказал о важности почвоведения и новейших научно-исследовательских работах, проводимых в институте. Он подчеркнул, что студенты здесь многому научатся у ценных ученых, и сказал, что этот опыт внесет важный вклад в обогащение их научных и практических знаний.
Во время практике студентам создаются все условия для того, чтобы соединить теоретические знания, полученные в университете, с научными исследованиями.  В период практике студенты знакомятся с научными исследованиями, проводимыми в соответствующих лабораториях института. Они знакомятся с процессом анализа почвы и воды в отдельных лабораториях, принципами работы различных приборов, участвуют в аналитической работе.
Этот процесс практики даст студентам важный стимул для практического освоения элементов научных исследований, развития исследовательских навыков и углубления специализации. Таким образом, в будущем он будет иметь практический опыт, а также научно-теоретические знания в своей профессиональной деятельности.