AR ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutu 2024-cü il üzrə illik hesabatını təqdim edib
Azərbaycan Respublikasının Elm və Təhsil Nazirliyinin Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun Elmi Şurasının iclasında müəssisənin 2024-cü ilin elmi və təşkilati fəaliyyətinin hesabatı dinlənilib. İclasda İnstitutun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əlövsət Quliyev institutun apardığı tədqiqatlar və fəaliyyət istiqamətləri barədə məlumat verib. O, qeyd edib ki, institutun fəaliyyəti Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin fərmanları və sərəncamları, Nazirlər Kabinetinin qərarları və dövlət proqramları çərçivəsində həyata keçirilir.
Hesabatda məlumat verilib ki, 2024-cü ildə Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda “Biomüxtəlifliyin, torpaq və su ehtiyatlarının müasir yanaşmalarla tədqiqi, bərpası, mühafizəsi, səmərəli istifadəsi, elektron məlumat bazaları və xəritələrinin yaradılması”  elmi istiqamətinə uyğun olaraq hesabat dövründə Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda 2 problem, 18 mövzu, 82 iş üzrə elmi-tədqiqat işləri yerinə yetirilib. Onlardan  2 mövzu keçicidir, 16 mövzu tamamlanır.
Professor Əlövsət Quliyev həmçinin institutun kadr hazırlığı, beynəlxalq əlaqələri və elmi-təhsil inteqrasiyası haqqında məlumat verib. O qeyd edib ki, hal-hazırda institutda “Torpaqşünaslıq”, “Aqrokimya”, “Ekologiya” və “Meliorasiya, rekultivasiya və torpaqların mühafizəsi” ixtisasları üzrə 24 doktorant və dissertant təhsil alır. İnstitut həmçinin müxtəlif ali məktəblərdən(Bakı Dövlət Universiteti, Sumqayıt Dövlət Universiteti və Qərbi Kaspi Universiteti) bakalavr və magistr tələbələrini təcrübə keçmək üçün qəbul edib.
İnstitutun beynəlxalq əlaqələrindən söz açan professor qeyd edib ki, İnstitutun 28 nəfər əməkdaşı Rusiyanın Torpaqşünaslar Cəmiyyətinin üzvüdür.Bəzi alimlər isə YUNESKO-nun kəhrizlər üzrə idarə heyətində, Qlobal Torpaq Tərəfdaşlığında iştirak edirlər. Həmçinin institut, Rusiya, Özbəkistan, Qazaxıstan, Cənubi Koreya, Belarus və İndoneziya kimi ölkələrdəki elmi qurumlarla uzunmüddətli əməkdaşlıq əlaqələri qurub.

Институт почвоведения и агрохимии МНО АР представил годовой отчет за 2024 год
Состоялось  заседание Ученого совета Института почвоведения и агрохимии Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, посвященное годовому отчету о научной и организационной деятельности за 2024 год. На заседании  генеральный директор института, член-корреспондент НАНА, профессор Института Аловсат Гулиев представил информацию об исследованиях и деятельности института. Он отметил, что исследования, проводимые в Институте почвоведения и агрохимии, проводятся на основании указов и распоряжений Президента Азербайджанской Республики, постановлений и распоряжений Кабинета Министров Азербайджанской Республики, а также в качестве задач в Государственных программах.   Аловсат Гулиев сообщил, что исследования, проводимые в Институте почвоведения и агрохимии, проводятся на основании указов и распоряжений Президента Азербайджанской Республики, постановлений и распоряжений Кабинета Министров Азербайджанской Республики, а также в качестве задач в Государственных программах.
В отчете сообщалось, что в 2024 году в  Институте почвоведения и агрохимии выполнены научно-исследовательские работы по 2 проблемам, 18 темам и 82 работам. Из них 2 темы переходящие,а 16 тем завершенные.
Профессор Аловсат Гулиев также дал информацию о подготовке кадров института, международных отношениях(связах) и научно-образовательной интеграции. Он отметил, что в настоящее время в институте обучаются 24 докторанта и диссертанта по направлениям «Почвоведения», «Агрохимии», «Экологии» и «Мелиорации, рекультивации и охраны почв». Институт также принимал на стажировку студентов бакалавриата и магистратуры различных высших учебных заведений (Бакинского государственного университета, Сумгайытского государственного университета и Западно-Каспийского университета).