AR ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda Dünya Torpaq Günü münasibətilə tədbir keçirilib
AR ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitunda 5 dekabr- Dünya Torpaq Günü münasibətilə tədbir keçirilib.Tədbiri giriş sözü ilə  İnstitutun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əlövsət Quliyev açıb. Alim  çıxışında Dünya Torpaq Gününün önəmindən bəhs edərək qeyd edib ki,  bu gün  torpağın əhəmiyyətinə diqqət ayırmaq, torpaq və su ehtiyatlarının davamlı idarə olunmasını təbliğ etmək məqsədilə keçirilir.
Tədbirdə AMEA-nın müxbir üzvü Amin İsmayılov çıxış edərək bildirib ki, bu günün keçirilməsi Beynəlxalq Torpaq Elmləri Birliyi (IUSS) tərəfindən 2002-ci ildə tövsiyə edilib və 2014-cü ildə BMT Baş Assambleyası 5 dekabr tarixini rəsmi olaraq Dünya Torpaq Günü kimi qeyd edir. A.İsmayılov Azərbaycanda torpaq istifadəçiliyi və FAO tərəfindən həyata keçirilən layihələr  barədə məlumat verib.
Növbəti olaraq İnstitutun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri Tərlan Yelmarlı “Torpaq həyatımızın ayrılmaz hissəsidir” adlı məruzə ilə çıxış edib. Gənc alim çıxışında antropogen təsirin torpaq eroziyası, çölləşmə, sənayeləşmə və torpaqlarda ağır metalların toplanması kimi problemləri sürətlə artdığını və Torpaq Gününün bu məsələlərə diqqət çəkmək üçün vacib bir platforma olduğunu vurğulayıb.
Tədbirdə laboratoriya müdirləri a.e.d. Məmməd Məmmədov, a.e.d. Vilayət Həsənov və a.e.ü.f.d. Əminə Axundova çıxış edərək, torpağın həyat üçün əvəzedilməz rolunu, İnstitutun bu sahədəki əhəmiyyətli fəaliyyətlərini və Dünya Torpaq Gününün qlobal maarifləndirmə baxımından önəmini vurğulayıblar.

В Институте почвоведения и агрохимии МНО АР состоялось мероприятие посвященное Всемирного дня почвы
В Институте почвоведения и агрохимии МНО АР состоялось мероприятие посвященное 5 декабря – Всемирного дня почвы. Мероприятие открыл генеральный директор института, член-корреспондент НАНА, профессор Аловсат Гулиев. В своем выступлении ученый рассказал о важности Всемирного дня почвы и отметил, что этот день проводится с целью привлечь внимание к важности почвы и способствовать устойчивому управлению почвенными и водными ресурсами. На мероприятии выступил член-корреспондент НАНА Амин Исмаилов, который сообщил, что этот день был рекомендован Международным союзом почвоведов (IUSS) в 2002 году, а в 2014 году Генеральная Ассамблея ООН официально отметила 5 декабря как Всемирный день почвы. А.Исмаилов рассказал о землепользовании в Азербайджане и проектах, реализуемых ФАО.
Затем председатель Совета молодых ученых и специалистов института Тарлан Елмарлы выступил с докладом на тему «Земля – неотъемлемая часть нашей жизни». В своем выступлении молодой ученый подчеркнул, что проблемы антропогенного воздействия, такие как эрозия почв, опустынивание, индустриализация и накопление тяжелых металлов в почве, стремительно обостряются, и День Земли является важной площадкой для привлечения внимания к этим проблемам.
На мероприятии заведующие лабораторией д.а.н. Мамед Мамедов, д.а.н. Вилаят Гасанов д.ф.а.н.Амина Ахундова выступили и подчеркнули незаменимую роль почвы для жизни, важную деятельность института в этой области и важность Всемирного дня почвы с точки зрения глобального сознания.