AR ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda Dünya Torpaq Günü münasibətilə tədbir keçirilib
AR ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitunda 5 dekabr- Dünya Torpaq Günü münasibətilə tədbir keçirilib.Tədbiri giriş sözü ilə  İnstitutun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əlövsət Quliyev açıb. Alim  çıxışında Dünya Torpaq Gününün önəmindən bəhs edərək qeyd edib ki,  bu gün  torpağın əhəmiyyətinə diqqət ayırmaq, torpaq və su ehtiyatlarının davamlı idarə olunmasını təbliğ etmək məqsədilə keçirilir.
Tədbirdə AMEA-nın müxbir üzvü Amin İsmayılov çıxış edərək bildirib ki, bu günün keçirilməsi Beynəlxalq Torpaq Elmləri Birliyi (IUSS) tərəfindən 2002-ci ildə tövsiyə edilib və 2014-cü ildə BMT Baş Assambleyası 5 dekabr tarixini rəsmi olaraq Dünya Torpaq Günü kimi qeyd edir. A.İsmayılov Azərbaycanda torpaq istifadəçiliyi və FAO tərəfindən həyata keçirilən layihələr  barədə məlumat verib.
Növbəti olaraq İnstitutun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri Tərlan Yelmarlı “Torpaq həyatımızın ayrılmaz hissəsidir” adlı məruzə ilə çıxış edib. Gənc alim çıxışında antropogen təsirin torpaq eroziyası, çölləşmə, sənayeləşmə və torpaqlarda ağır metalların toplanması kimi problemləri sürətlə artdığını və Torpaq Gününün bu məsələlərə diqqət çəkmək üçün vacib bir platforma olduğunu vurğulayıb.
Tədbirdə laboratoriya müdirləri a.e.d. Məmməd Məmmədov, a.e.d. Vilayət Həsənov və a.e.ü.f.d. Əminə Axundova çıxış edərək, torpağın həyat üçün əvəzedilməz rolunu, İnstitutun bu sahədəki əhəmiyyətli fəaliyyətlərini və Dünya Torpaq Gününün qlobal maarifləndirmə baxımından önəmini vurğulayıblar.

An event was held at the Institute of Soil Science and Agrochemistry of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan on the occasion of World Soil Day.
• 2024-12-05
An event was held at the Institute of Soil Science and Agrochemistry of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan on December  5 - World Soil Day. The event was opened by the Director General of the Institute, Corresponding Member of ANAS, Professor Alovsat Guliyev. In his speech, the scientist spoke about the importance of World Soil Day and noted that, this day is celebrated to draw attention to the importance of soil and promote sustainable management of soil and water resources. Speaking at the event, Corresponding Member of ANAS - Amin Ismayilov said that, the holding of this day was recommended by the International Union of Soil Sciences (IUSS) in 2002, and the UN General Assembly officially declared December 5 as World Soil Day in 2014. Amin Ismayilov provided information on land use in Azerbaijan and projects implemented by FAO.
Speaking at the event - laboratory directors Doctor of Agricultural Sciences Mammad Mammadov, Doctor of Agricultural Sciences -Vilayat Hasanov, and Doctor of Philosophy in Agricultural Sciences -Amina Akhundova emphasized the irreplaceable role of soil for life, the Institute's significant activities in this field.