AR ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun baş direktoru COP29 və “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili”nə həsr olunmuş “Bioloji müxtəlifliyin mühafizəsi: botanika, ekologiya və yaşıl şəhərlər” adlı forumda iştirak edib
• 2024-10-23
Oktabrın 23-də Botanika İnstitutunda “Bioloji müxtəlifliyin mühafizəsi: botanika, ekologiya və yaşıl şəhərlər” adlı forum təşkil olunub. Forum, COP29 və “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” çərçivəsində baş tutub və ekosistemlərin qorunması, bioloji müxtəlifliyin artırılması məqsədilə müzakirələr aparılıb.
Tədbirdə Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü prof. Əlövsət Quliyev “Yaşıl artım platformasının yaradılması imkanları” adlı məruzə ilə çıxış edib. Məruzəsində, yaşıl artımın təşviqi üçün yeni yanaşmalar və strategiyaların vacibliyini vurğulayan prof. Ə.Quliyev, bioloji müxtəlifliyin qorunması üçün müxtəlif elmi və praktiki tədbirlərin həyata keçirilməsinin zəruriliyini qeyd edib.
Forumun əsas mövzuları iqlim dəyişikliyinin flora və faunaya təsirləri, dövlət və özəl sektorun iştirakı ilə ətraf mühitin qorunması, müvafiq milli "yaşıl artım" platformasının yaradılma imkanları, urbanizasiya prosesinin təsir etdiyi ərazilərdə yaşıl həyatın təşviqi və şəhər meşə təsərrüfatının inkişaf perspektivlərini əhatə edir. Həmçinin, forumda şəhər ərazilərində yaşıllıqların salınması, bitkilərin vəziyyətinin monitorinqi, əhalinin sağlamlığı üçün yaşıl zonaların önəmi, səhralar, meşələr və digər ekosistemlərin bərpası, eləcə də iqlim dəyişikliyi şəraitində bitki mühafizəsi kimi mövzulara da diqqət ayrılacaq.
Tədbirdə  iştirak edən alimlər, elmi işçilər və ekoloqlar, bioloji müxtəlifliyin qorunmasının əhəmiyyətini müzakirə edərək, yaşıl şəhərlərin inkişafında botanika və ekoloji yanaşmaların tətbiqinin vacibliyini önə çəkiblər.Forum 12 istiqamət üzrə 3 paneldə plenar iclaslarla davam edib. Məruzələr ətrafında geniş müzakirələr aparılıb. Sonda iştirakçılara sertifikat təqdim olunub.

The general director of the Institute of Soil Science and Agrochemistry of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan participated in the forum "Protection of biological diversity: botany, ecology and green cities" dedicated to COP29 and "Year of solidarity for the sake of a green world".
• 2024-10-23
On October 23, a forum entitled "Conserving Biological Diversity: Botany, Ecology, and Green Cities" was organized at the Institute of Botany. The forum took place within the framework of COP29 and the "Year of Solidarity for a Green World", and discussions were held to protect ecosystems and increase biodiversity. The forum took place within the framework of COP29 and the "Year of Solidarity for a Green World", and discussions were held to protect ecosystems and increase biodiversity. The Director General of the Institute of Soil Science and Agrochemistry, Corresponding Member of ANAS, Prof. Alovsat Guliyev, delivered a report entitled "Opportunities for Creating a Green Growth Platform" at the event. In his report, Prof. Alovsat Guliyev emphasized the importance of new approaches and strategies to promote green growth and noted the need to implement various scientific and practical measures to protect biological diversity.
The main topics of the forum were the effects of climate change on flora and fauna, environmental protection with the participation of the public and private sectors, It covers the possibilities of creating a relevant national platform, the promotion of green life in areas.
Scientists, researchers, and ecologists participating in the event discussed the importance of preserving biodiversity and highlighted the importance of applying botanical and ecological approaches in the development of green cities. The forum continued with plenary sessions in 3 panels on 12 topics. Extensive discussions were held around the reports. At the end, certificates were presented to the participants.