“Torpaqların rekultivasiyası” və ““Torpaqların mineralogiyası və kimyası” ” laboratoriyaları 2024-cü il üzrə illik hesabatlarını təqdim ediblər
• 2024-10-21
AR ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda Elmi Şuranın növbəti iclası keçirilib. İclası giriş sözü ilə Şuranın sədri AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əlövsət Quliyev açıb. Daha sonra İnstitutun Torpaqların mineralogiyası və kimyası”   laboratoriyası 2024-cü il üzrə yekun  hesabatını təqdim edib. Laboratoriyanın müdiri a.e.ü.f.d. Məleykə Əhmədova hesabat ilində mövzu planı üzrə  laboratoriyada yerinə yetirilmiş elmi tədqiqat işləri haqqında qısa məlumat verib və “Azərbaycan torpaqlarında mineralların nisbəti, torpaq kipliyinin diaqnostikası və qeyri-ənənəvi mineralların torpaq xassələrinin dəyişməsinə təsiri”  mövzusuna 4 işin daxil olduğunu qeyd edib.
Daha sonra“Torpaqların rekultivasiyası”   laboratoriyası 2024-cü il üzrə yekun  hesabatını təqdim edib. Laboratoriyanın müdiri a.e.f.d. Fərhad Sadıqov hesabat ilində mövzu planı üzrə  laboratoriyada yerinə yetirilmiş elmi tədqiqat işləri haqqında qısa məlumat verib və “Texnogen pozulmuş torpaqların kompleks tədqiqi,biorekultivasiya və aqrokimyəvi üsullarla bərpası ”(Abşeron - Qala, Bibiheybət qəsəbəsi)  mövzusuna 5 işin daxil olduğunu qeyd edib. Gördükləri işlər barədə ətraflı məlumat verən laboratoriya müdiri və əməkdaşları sualları cavablandırıb.
Şura üzvləri hesabatları geniş müzakirə edərək suallarla çıxış edib. Sonda hər iki laboratoriyanın 2024-cü il üzrə illik hesabatı səsə qoyularaq qəbul edilib.

"Soil reclamation" and "Soil mineralogy and chemistry" laboratories have presented their annual reports for 2024.
• 2024-10-21
The next meeting of the Scientific Council was held at the Institute of Soil Science and Agrochemistry of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan. The meeting was opened by the Chairman of the Council, Corresponding Member of ANAS, Professor Alovsat Guliyev. Later, the Institute's "Mineralogy and Chemistry of Soils" laboratory presented its final report for 2024. The director of the laboratory, Doctor of Philosophy in Agrarian Sciences - Maleyka Ahmadova, gave brief information about the scientific research works performed in the laboratory according to the subject plan in the reporting year and he noted that, "Proportion of minerals in Azerbaijani soils, diagnosis of soil condition and the effect of non-traditional minerals on changes in soil properties" 4 works were included in the topic.
Later, the "Land reclamation" laboratory presented its final report for 2024. The head of the laboratory, Ph.D. in agricultural sciences - Farhad Sadigov, gave brief information about the scientific research works performed in the laboratory according to the subject plan in the reporting year. He noted that, 5 works were included in the topic of "Complex study of man-made disturbed lands, restoration by biorecultivation and agrochemical methods" (Absheron - Gala, Bibiheybat settlement). The head of the laboratory and his employees gave detailed information about the work they did and answered the questions. The head of the laboratory and his employees gave detailed information about the work they did and answered the questions.
Council members discussed the reports extensively and asked questions. The annual report of both laboratories for 2024 was voted and accepted in the end.