“Torpaqların genezisi, coğrafiyası və kartoqrafiyası” və “Torpaq coğrafi informasiya sistemləri” laboratoriyaları 2024-cü il üzrə illik hesabatlarını təqdim ediblər
• 2024-10-17
AR ETN  Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda Elmi Şuranın növbəti iclası keçirilib. İclası giriş sözü ilə Şuranın sədri AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əlövsət Quliyev açıb. İclasda İnstitutun “Torpaqların genezisi, coğrafiyası və kartoqrafiyası” laboratoriyası 2024-cü il üzrə illik hesabatını təqdim edib. Laboratoriyanın aparıcı elmi işçisi Sultan Hüseynova  hesabat ilində mövzu planı üzrə laboratoriyada yerinə yetirilmiş elmi tədqiqat işləri haqqında qısa məlumat verib və  “Azərbaycan torpaqlarının taksonomik vahidlərinin innovativ metodlarla genetik  diaqnostikası və xəritələşdirilməsi (Torpaq coğrafi informasiya sistemləri və  Torpaq örtüyünün strukturu, Torpaq fizikası laboratoriyaları ilə kompleks mövzu)” mövzusuna 7 işin daxil olduğunu qeyd edib.
Sonra  “Torpaq coğrafi informasiya sistemləri” laboratoriyasının müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Amin İsmayılov 2024-cü il üzrə illik  hesabatını təqdim edib. O, hesabat ilində mövzu planı üzrə  laboratoriyada yerinə yetirilmiş elmi tədqiqat işləri haqqında qısa məlumat verib  və “Azərbaycanın Torpaq Coğrafi İnformasiya Sisteminin beynəlxalq inteqrasiya tələblərinə uyğun elmi əsaslarının işlənib hazırlanması” mövzusuna 4 işin daxil olduğunu qeyd edib və işlər haqqında məlumat verib. Gördükləri işlər barədə ətraflı məlumat verən laboratoriya müdiri və əməkdaşları  sualları cavablandırıb.
Təqdim olunan yekun hesabatlar şura üzvləri tərəfindən geniş müzakirə olundu, suallar cavablandırıldı. Sonda hər iki laboratoriyanın 2024-cü il üzrə illik hesabatı səsə qoyularaq qəbul edildi.
Həmçinin iclasda Elmi şuranın gündəliyinə daxil olan Torpaq coğrafi informasiya sistemləri laboratoriyasının müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Amin İsmayılovun və Torpaq örtüyünün strukturu laboratoriyasının müdiri, professor Vilayət Həsənovun “Azərbaycan Respublikası İqtisadi rayonlarının torpaqları” adlı monoqrafiyasının çap edilməsi barədə     məsələ müzakirə olunaraq qərar qəbul edilib.

Лаборатории «Генезиса, географии и картографии почв» и «Почвенно-геоинформационных систем» представили годовые отчеты за 2024 год
• 2024-10-17
В Институте почвоведения и агрохимии МНО АР прошло очередное заседания ученого совета . Заседание открыл председатель Совета, член-корреспондент НАНА, профессор Аловсат Гулиев. На заседании лаборатория института «Генезиса, географии и картографии почв» представила годовой отчет за 2024 год. В докладе ведущий научный сотрудник лаборатории Султан Гусейнова представила  информацию о проводимых в лаборатории  научных  исследованиях. Она отметила, что на тему «Генетическая диагностика и картографирование таксономических единиц почв Азербайджана инновационными методами» (Почвенно-географические информационные системы и структура почвенного покрова, комплексная тема с лабораториями физики почвы)» включено 7 работ.
Затем заведующий лабораторией «Почвенно-геоинформационных систем» , член корреспондент НАНА Амин Исмайлов представил свой годовой отчет за 2024 год. Он дал  информацию о научно-исследовательских работах, выполненных в лаборатории согласно предметному плану в отчетном году и отметил, что в тему «Развитие научных  основ Земельно- географический информационной  системы  Азербайджана в соответствии с требованиями международной  интеграции» включены 4 работы  и предоставил информацию о работах. Руководитель лаборатории и его сотрудники подробно рассказали о проделанной работе и ответили на вопросы. Итоговые отчеты широко обсуждались членами Cовета и на вопросы были даны ответы. В итоге годовой отчет обеих лабораторий за 2024 год был поставлен на голосование и принят единогласно.
Также на заседании был обсужден и решен вопрос о печати монографии «Почвы экономических районов Азербайджанской Республики» заведующего лабораторией “Почвенно - геоинформационных систем” член-корреспондент НАНА профессора Амина Исмаилова и заведующего лабораторией “Структура почвенного покров” профессора Вилаята Гасанова.