“Torpaqların genezisi, coğrafiyası və kartoqrafiyası” və “Torpaq coğrafi informasiya sistemləri” laboratoriyaları 2024-cü il üzrə illik hesabatlarını təqdim ediblər
• 2024-10-17
AR ETN  Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda Elmi Şuranın növbəti iclası keçirilib. İclası giriş sözü ilə Şuranın sədri AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əlövsət Quliyev açıb. İclasda İnstitutun “Torpaqların genezisi, coğrafiyası və kartoqrafiyası” laboratoriyası 2024-cü il üzrə illik hesabatını təqdim edib. Laboratoriyanın aparıcı elmi işçisi Sultan Hüseynova  hesabat ilində mövzu planı üzrə laboratoriyada yerinə yetirilmiş elmi tədqiqat işləri haqqında qısa məlumat verib və  “Azərbaycan torpaqlarının taksonomik vahidlərinin innovativ metodlarla genetik  diaqnostikası və xəritələşdirilməsi (Torpaq coğrafi informasiya sistemləri və  Torpaq örtüyünün strukturu, Torpaq fizikası laboratoriyaları ilə kompleks mövzu)” mövzusuna 7 işin daxil olduğunu qeyd edib.
Sonra  “Torpaq coğrafi informasiya sistemləri” laboratoriyasının müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Amin İsmayılov 2024-cü il üzrə illik  hesabatını təqdim edib. O, hesabat ilində mövzu planı üzrə  laboratoriyada yerinə yetirilmiş elmi tədqiqat işləri haqqında qısa məlumat verib  və “Azərbaycanın Torpaq Coğrafi İnformasiya Sisteminin beynəlxalq inteqrasiya tələblərinə uyğun elmi əsaslarının işlənib hazırlanması” mövzusuna 4 işin daxil olduğunu qeyd edib və işlər haqqında məlumat verib. Gördükləri işlər barədə ətraflı məlumat verən laboratoriya müdiri və əməkdaşları  sualları cavablandırıb.
Təqdim olunan yekun hesabatlar şura üzvləri tərəfindən geniş müzakirə olundu, suallar cavablandırıldı. Sonda hər iki laboratoriyanın 2024-cü il üzrə illik hesabatı səsə qoyularaq qəbul edildi.
Həmçinin iclasda Elmi şuranın gündəliyinə daxil olan Torpaq coğrafi informasiya sistemləri laboratoriyasının müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Amin İsmayılovun və Torpaq örtüyünün strukturu laboratoriyasının müdiri, professor Vilayət Həsənovun “Azərbaycan Respublikası İqtisadi rayonlarının torpaqları” adlı monoqrafiyasının çap edilməsi barədə     məsələ müzakirə olunaraq qərar qəbul edilib.

“Land genesis, geography and cartography" and "Land geographic information systems" laboratories have presented their annual reports for 2024.
• 2024-10-17
The next meeting of the Scientific Council was held at the Institute of Soil Science and Agrochemistry of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan. The meeting was opened by the Chairman of the Council, Corresponding Member of ANAS, Professor Alovsat Guliyev. The Institute's "Soil Genesis, Geography and Cartography" laboratory presented its annual report for 2024 at the meeting. The leading scientific worker of the laboratory - Sultan Huseynova, gave brief information about the scientific research works performed in the laboratory according to the subject plan in the reporting year and noted that, "Genetic diagnosis and mapping of taxonomic units of Azerbaijani lands with innovative methods, (Soil geographic information systems and soil cover structure, a complex topic with soil physics laboratories)" 7 works were included in the topic.
Then, Head of the "Land Geographical Information Systems" laboratory, corresponding member of ANAS - Amin Ismayilov presented his annual report for 2024. He gave brief information about the scientific research works performed in the laboratory according to the subject plan in the reporting year. He noted that, 4 works were included in the topic "Development of the scientific basis of the Land Geographical Information System of Azerbaijan in accordance with international integration requirements" and gave information about the works. The head of the laboratory and his employees gave detailed information about the work they did and answered the questions.
The presented final reports were widely discussed by the council members and questions were answered. The annual report of both laboratories for 2024 was voted and accepted at the end.
The "Soil cover of the economic regions of the Republic of Azerbaijan" by head of the Soil Geographical Information Systems Laboratory, corresponding member of ANAS, Professor Amin Ismayilov, and  Head of the Soil Cover Structure Laboratory, Professor Vilayat Hasanov the issue of printing monograph was discussed and a decision was made at the meeting.