AR ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda 27 sentyabr Anım Günü ilə əlaqədar tədbir keçirilib
27 sentyabr Anım Günü ilə əlaqədar AR ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda anım tədbiri keçirilib. Tədbir, Azərbaycanın 44 günlük Vətən müharibəsində qəhrəmancasına canlarından keçən şəhidlərin əziz xatirəsini yad etməklə başlayıb və şəhidlərimizin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla anılıb.
Tədbirin açılışını institutun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əlövsət Quliyev edib. O, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ordumuzun tarixi zəfərinə toxunaraq, qəhrəman əsgər və zabitlərimizin Vətən uğrunda yazdıqları şanlı tarixdən bəhs edib. Əlövsət Quliyev çıxışında qeyd edib ki, bu müqəddəs torpaqlarda aparılan tədqiqatlar, şəhidlərimizin fədakarlığı sayəsində mümkün olmuşdur. Bu torpaqlar artıq bizim üçün təkcə elm sahəsi deyil, həm də şəhidlərimizin əmanətidir. Alim bildirib ki, müharibə meydanında düşməndən geri alınan torpaqlarımız məhz alimlərimizin  elmi tədqiqatları ilə  dirçələcək.
İnstitutun Həmkarlar İttifaqı komitəsinin sədri,  a.e.d. Məmməd Məmmədov çıxış edərək, anım gününün önəmindən danışıb. O, Vətən uğrunda canlarını fəda edən qəhrəmanların xalqımızın yaddaşında əbədi yaşayacağını qeyd edib. Tədbirdə çıxış edən a.e.d Vilayət Həsənov qeyd edib ki, bu qələbəmiz  hərbi gücdən əlavə  diplomatik fəaliyyətin, dünya dövlətləri ilə düzgün qurulmuş əlaqələrin və Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə haqlı mövqeyinin sübutu idi.
Vətən müharibəsinin iştirakçısı və institutun Mülki Müdafiə qərargahının rəisi polkovnik-leytenant Ruslan Məhəmmədov isə döyüş xatirələrini tədbir iştirakçıları ilə bölüşüb və qəhrəman döyüşçülərin göstərdikləri şücaətdən danışıb.
Sonda, Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri Tərlan Yelmarlı və şuranın üzvü Əli Gözəlzadə məruzə ilə çıxış edərək, şəhidlərimizin əziz xatirəsinə ehtiramlarını ifadə ediblər.

An event was held in connection with September 27 Memorial Day at the Institute of Soil Science and Agrochemistry of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan.
• 2024-09-27
An event was held in connection with September 27 Memorial Day at the Institute of Soil Science and Agrochemistry of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan. The event started by commemorating the dear memory of the martyrs who died heroically in the 44-day Patriotic War of Azerbaijan, and the memory of our martyrs was commemorated with a minute of silence.
The event was opened by the director general of the Institute, corresponding member of ANAS, professor Alovsat Guliyev. He touched on the historical victory of our army under the leadership of Commander-in-Chief Ilham Aliyev and spoke about the glorious history written by our heroic soldiers and officers for the Motherland. Alovsat Guliyev noted in his speech that, the research conducted in these holy lands was possible thanks to the sacrifice of our martyrs. These lands are not only a field of science for us, but also a intrusted of our martyrs.The scientist said that, our lands, which were taken back from the enemy on the battlefield, will be revived with the scientific research of our scientists.
Chairman of the Trade Union Committee of the Institute, PhD in Agrarian Sciences - Mammad Mammadov made a speech and spoke about the importance of the memorial day. He noted that, the heroes who sacrificed their lives for the Motherland will live forever in the memory of our people. Speaking at the event, Vilayat Hasanov noted that, this victory of ours was a proof of diplomatic activity in addition to military power, properly established relations with world states and Azerbaijan's rightful position at the international level.
A participant in the Patriotic War, Lieutenant-Colonel and the head of the Institute's Civil Defense headquarters - Ruslan Mahammadov, shared his memories of the war with the participants of the event and spoke about the bravery of the heroic fighters.
In the end, the Young Scientist of the Institute of Soil Science and Agrochemistry and Chairman of the Council of Experts - Tarlan Yelmarli and member of the council - Ali Gozelzade delivered a report and expressed their respect to the dear memory of our martyrs.