AR ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda 27 sentyabr Anım Günü ilə əlaqədar tədbir keçirilib
27 sentyabr Anım Günü ilə əlaqədar AR ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda anım tədbiri keçirilib. Tədbir, Azərbaycanın 44 günlük Vətən müharibəsində qəhrəmancasına canlarından keçən şəhidlərin əziz xatirəsini yad etməklə başlayıb və şəhidlərimizin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla anılıb.
Tədbirin açılışını institutun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əlövsət Quliyev edib. O, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ordumuzun tarixi zəfərinə toxunaraq, qəhrəman əsgər və zabitlərimizin Vətən uğrunda yazdıqları şanlı tarixdən bəhs edib. Əlövsət Quliyev çıxışında qeyd edib ki, bu müqəddəs torpaqlarda aparılan tədqiqatlar, şəhidlərimizin fədakarlığı sayəsində mümkün olmuşdur. Bu torpaqlar artıq bizim üçün təkcə elm sahəsi deyil, həm də şəhidlərimizin əmanətidir. Alim bildirib ki, müharibə meydanında düşməndən geri alınan torpaqlarımız məhz alimlərimizin  elmi tədqiqatları ilə  dirçələcək.
İnstitutun Həmkarlar İttifaqı komitəsinin sədri,  a.e.d. Məmməd Məmmədov çıxış edərək, anım gününün önəmindən danışıb. O, Vətən uğrunda canlarını fəda edən qəhrəmanların xalqımızın yaddaşında əbədi yaşayacağını qeyd edib. Tədbirdə çıxış edən a.e.d Vilayət Həsənov qeyd edib ki, bu qələbəmiz  hərbi gücdən əlavə  diplomatik fəaliyyətin, dünya dövlətləri ilə düzgün qurulmuş əlaqələrin və Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə haqlı mövqeyinin sübutu idi.
Vətən müharibəsinin iştirakçısı və institutun Mülki Müdafiə qərargahının rəisi polkovnik-leytenant Ruslan Məhəmmədov isə döyüş xatirələrini tədbir iştirakçıları ilə bölüşüb və qəhrəman döyüşçülərin göstərdikləri şücaətdən danışıb.
Sonda, Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri Tərlan Yelmarlı və şuranın üzvü Əli Gözəlzadə məruzə ilə çıxış edərək, şəhidlərimizin əziz xatirəsinə ehtiramlarını ifadə ediblər.

В Институте почвоведения и агрохимии МНО АР состоялось мероприятие, посвященное Дню памяти 27 сентября.
• 2024-09-27
27 сентября в Институте почвоведения и агрохимии МНО АР состоялось  мероприятие в связи с Днем памяти. В начале мероприятия почтили минутой молчания всех шехидов, погибших в 44-дневной Отечественной войне Азербайджана.
Мероприятие открыл генеральный директор института  член-корреспондент НАНА, профессор Аловсат Гулиев. Касаясь исторической победы нашей армии под руководством Главнокомандующего Ильхама Алиева, он рассказал о славной истории, написанной нашими героическими солдатами и офицерами для Родины. Эти земли для нас не только научная сфера, но и память наших шехидов. Ученый отметил, что земли, отнятые у врага на поле боя, будут возрождены научными исследованиями наших ученых.
Выступивший председатель профсоюза института д.а. н. Мамед Мамедов рассказал о важности Дня памяти. Он отметил, что герои, отдавшие свою жизнь за Родину, будут жить вечно в памяти нашего народа. Принявший участие в мероприятии д.а.н. Вилаят Гасанов отметил, что эта победа стала доказательством нашей дипломатической деятельности, правильно налаженные отношения с мировыми государствами и правильной позиции Азербайджана на международном уровне.
Участник Отечественной войны, начальник штаба Гражданской обороны института полковник –лейтенант Руслан Махамедов поделился с участниками мероприятия своими воспоминаниями о войне и рассказал о храбрости героических воинов.
В завершение выступили председатель Совета молодых ученых и специалистов Института почвоведения и агрохимии Тарлан Елмарлы и член совета Али Гезеллазаде,  выразив свое почтение светлой памяти наших шехидов.