AR ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun baş direktoru Naxçıvanda keçirilən “Qərbi Azərbaycana qayıdış” festival-konqresində məruzə ilə çıxış edib
• 2024-06-25
Naxçıvan Dövlət Universiteti Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Səlahiyyətli Nümayəndəliyi, Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi, Naxçıvan Dövlət Universiteti və Qərbi Azərbaycan İcmasının birgə təşkilatçılığı ilə 21-22 iyun 2024-cü il tarixlərində “Qərbi Azərbaycana qayıdış” festival-konqresi keçirilib. 2022-ci il dekabrın 24-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin Qərbi Azərbaycandan olan bir qrup ziyalı ilə görüşü zamanı müəyyənləşdirdiyi tapşırıqlara uyğun olaraq ölkəmizdə Qərbi Azərbaycana qayıdışla bağlı sistemli tədbirlərin keçirilir. Naxçıvanda keçirilən növbəti “Qərbi Azərbaycana qayıdış” festival-konqresi də ölkəmizdə bu sahədə görülən işlərin tərkib hissəsidir.
AR ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əlövsət Quliyev konfransda “Ermənilərin Zəngəzurda yaratdıqları ekoloji problemlər” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Ə.Quliyev qeyd edib ki, Ermənistanda ən çox ekoloji problemlərin əmələ gəlməsi  Oxçu çay, Bazarçay və Mehri çayı hövzələrində rast gəlinməkdədir. Onlardan ən çox təhlükə mənbəyi olan Oxçu çayı  böyük miqdarda ağır metallarla çirklənir. Digər təhlükə mənbəyi olan Bazarçay üzərində su anbarları tikilib və 3 su elektrik stansiyası fəaliyyət göstərir. Alim bildirib ki, Ermənistan 30 ilə yaxın müddət ərzində işğal edilən ərazilərin təbii sərvətlərinə və ətraf təbii mühitinə bərpası mümkün olmayan külli miqdarda ziyan vurub. Alimin çıxışı konfrans iştirakçıları tərəfindən maraqla qarşılanıb.
Qeyd edək ki, tədbirdə bir sıra rəsmi şəxslərlə yanaşı, Azərbaycan  və Türkiyə Respublikasının nüfuzlu ali məktəblərinin rektorları, görkəmli tədqiqatçılar iştirak ediblər.

Генеральный директор Института почвоведения и агрохимии МНО АР выступил на фестивале-конгрессе "Возвращение в Западный Азербайджан", состоявшемся в Нахчыване
• 2024-06-25
21-22 июня 2024 года состоялся фестиваль-конгресс «Возвращение в Западный Азербайджан» при совместной организации Полномочного передставительство Президента Азербайджанской Республики, Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, Нахчыванского Государственного Университета и общины Западного Азербайджана . 24 декабря 2022 года в соответствии с поставленными задачами, во время встречи Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева с группой интеллигенции Западного Азербайджана ,в нашей стране проводятся системные мероприятия по возвращению в Западный Азербайджан. Очередной фестиваль-конгресс «Возвращение в Западный Азербайджан», который пройдет в Нахчыване, также является неотъемлемой частью работы, проводимой в этой области в нашей стране.
Генеральный директор Института почвоведения и агрохимии МНО АР, член-корреспондент НАНА, профессор Аловсат Гулиев выступил на конференции с докладом «Экологические проблемы, созданные армянами в Зангезуре». А.Гулиев отметил, что наибольшие экологические проблемы в Армении возникают в бассейнах рек Окчу, Базарчай и Мехри. Река Окчу, являющаяся наиболее опасным из них, загрязнена тяжелыми металлами. На Базарчае, который является еще одним источником опасности, построены водохранилища, работают 3 гидроэлектростанции. Ученый заявил, что Армения на протяжении почти 30 лет наносила непоправимый ущерб природным ресурсам и природной среде оккупированных территорий. Выступление ученого было с интересом воспринято участниками конференции.