AR ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda “Xocalı soyqırımı”nın 32-ci ildönümü ilə bağlı anım tədbiri keçirilib
• 2024-02-26
Bu gün  AR ETN  Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda  26 fevral “Xocalı  soyqırımı”nın 32-ci  ildönümü  ilə   əlaqədar anım tədbir keçirilib. Tədbirin əvvəlində Xocalı  soyqırımı qurbanlarının əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Tədbiri giriş sözü ilə Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun baş direktoru  AMEA-nın müxbir üzvü, prof. Əlövsət Quliyev   açıb və təəssüf hissi ilə qeyd edib ki, Xocalı faciəsi ermənilərin Azərbaycan xalqına qarşı törətdikləri qətliamların ən qeyri-insani olanı və  dəhşətlisidir. Alim çıxışında Xocalı faciəsinin 200 ilə qədər bir müddətdə erməni millətçilərinin və onların havadarlarının Azərbaycan xalqına qarşı apardıqları etnik təmizləmə və soyqırım siyasətinin davamı olduğunu bildirib. Ə.Quliyev qeyd edib ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev 2023-cü il oktyabrın 15-də Xocalı şəhərində Azərbaycan Respublikasının Dövlət Bayrağını ucaldıb. Xocalıda  Azərbaycan Bayrağının dalğalanması faciə qurbanlarının qanının yerdə qalmadığını bir daha nümayiş etdirir.
Tədbirdə çıxış edən akademik Məhərrəm Babayev qeyd edib ki, Ermənistan silahlı qüvvələrinin beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərini kobud şəkildə pozaraq törətdikləri vəhşiliklər yaddaşlardan heç zaman silinməyəcəkdir. İnsitutun Həmkarlar İttifaqı Təşkilatının sədri a.e.d  Məmməd Məmmədov təəssüf hissi ilə Xocalı faciəsinin ağrı və acısının hələ də qəlbimizdə yaşayacağını bildirib.
Sonda çıxış edən İnstitutun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədr müavini Dəyanət Baxışov tədbir iştirakçılarına 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə Xocalıda baş verən hadisələr haqqında məlumat verib. Xocalı şəhidləri daim qəlblərdə yaşayacaq və xatirələri əziz tutulacaq.

A commemorative event on the 32nd anniversary of the Khojaly Genocide was held at the Institute of Soil Science and Agrochemistry of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan
• 2024-02-26
Today, a commemorative event was held at the Institute of Soil Science and Agrochemistry of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan on February 26, in connection with the 32nd anniversary of the Khojaly Genocide. At the beginning of the event, the memory of Khojaly genocide victims was commemorated with a minute of silence. The event was opened by the general director of the Institute of Soil Science and Agrochemistry, corresponding member of ANAS, prof. Alovsat Guliyev noted with regret that, The Khojaly tragedy is the most terrible of the massacres committed by Armenians against the people of Azerbaijan. In his speech, the scientist said that, the Khojaly tragedy is a continuation of the policy of ethnic cleansing and genocide carried out by Armenian nationalists against the people of Azerbaijan for up to 200 years. Alovsat Guliyev noted that, the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev raised the State Flag of the Republic of Azerbaijan on October 15, 2023 in the city of Khojaly. The waving of the Azerbaijani flag in Khojaly demonstrates once again that, the blood of the victims of the tragedy does not remain on the ground.
Speaking at the event, academician Maharram Babayev noted that, the atrocities committed by the Armenian armed forces in gross violation of the norms and principles of international law will never be erased from memory.Chairman of the Trade Union Organization of the Institute, Mammad Mammadov said with regret that, the pain and suffering of the Khojaly tragedy will still live in our hearts.
The deputy chairman of the Council of Young Scientists and Specialists of the Institute - Dayanat Bakhishov informed the event participants about the events that took place in Khojaly on the night of February 25-26, 1992.The martyrs of Khojaly will always live in our hearts and their memories will be cherished.