AR ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda “Xocalı soyqırımı”nın 32-ci ildönümü ilə bağlı anım tədbiri keçirilib
• 2024-02-26
Bu gün  AR ETN  Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda  26 fevral “Xocalı  soyqırımı”nın 32-ci  ildönümü  ilə   əlaqədar anım tədbir keçirilib. Tədbirin əvvəlində Xocalı  soyqırımı qurbanlarının əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Tədbiri giriş sözü ilə Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun baş direktoru  AMEA-nın müxbir üzvü, prof. Əlövsət Quliyev   açıb və təəssüf hissi ilə qeyd edib ki, Xocalı faciəsi ermənilərin Azərbaycan xalqına qarşı törətdikləri qətliamların ən qeyri-insani olanı və  dəhşətlisidir. Alim çıxışında Xocalı faciəsinin 200 ilə qədər bir müddətdə erməni millətçilərinin və onların havadarlarının Azərbaycan xalqına qarşı apardıqları etnik təmizləmə və soyqırım siyasətinin davamı olduğunu bildirib. Ə.Quliyev qeyd edib ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev 2023-cü il oktyabrın 15-də Xocalı şəhərində Azərbaycan Respublikasının Dövlət Bayrağını ucaldıb. Xocalıda  Azərbaycan Bayrağının dalğalanması faciə qurbanlarının qanının yerdə qalmadığını bir daha nümayiş etdirir.
Tədbirdə çıxış edən akademik Məhərrəm Babayev qeyd edib ki, Ermənistan silahlı qüvvələrinin beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərini kobud şəkildə pozaraq törətdikləri vəhşiliklər yaddaşlardan heç zaman silinməyəcəkdir. İnsitutun Həmkarlar İttifaqı Təşkilatının sədri a.e.d  Məmməd Məmmədov təəssüf hissi ilə Xocalı faciəsinin ağrı və acısının hələ də qəlbimizdə yaşayacağını bildirib.
Sonda çıxış edən İnstitutun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədr müavini Dəyanət Baxışov tədbir iştirakçılarına 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə Xocalıda baş verən hadisələr haqqında məlumat verib. Xocalı şəhidləri daim qəlblərdə yaşayacaq və xatirələri əziz tutulacaq.

В Институте почвоведения и агрохимии МНО АР состоялось памятное мероприятие, посвященное 32-й годовщине «Ходжалинского геноцида»
• 2024-02-26
Сегодня в Институте почвоведения и агрохимии МНО АР состоялось памятное мероприятие в связи с 32-й годовщиной 26 февраля «Ходжалинского геноцида». В начале мероприятия почтили минутой молчания  светлую память жертв Ходжалинского геноцида. Мероприятие открыл генеральный  директор Института почвоведения и агрохимии, член-корреспондента  НАНА, профессор Аловсат Гулиев и отметил, что к сожалению Ходжалинская геноцид – самая бесчеловечная и ужасная из массовых расправ, совершенных армянами против азербайджанского народа .  Ученый отметил, что Ходжалинская трагедия является политикой этнической чистки и геноцида, проводимой армянскими националистами и их покровителями против азербайджанского народа на протяжении до 200 лет. А.Гулиев отметил, что Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев 15 октября 2023 года в городе Ходжалы поднял Государственный флаг Азербайджанской Республики. Размахивание азербайджанским флагом в Ходжалы еще раз демонстрирует, что кровь жертв трагедии не остается на земле.
Выступив на мероприятии, академик Магеррам Бабаев отметил, что злодеяния, совершенные вооруженными силами Армении, грубо нарушающие нормы и принципы международного права, никогда не изгладятся из памяти. Председатель профсоюзной организации института, д.а.н. Мамед Мамедов  отметил, что боль и страдания Ходжалинской трагедии все еще будут жить в наших сердцах.
В конце выступив заместитель председателя Совета молодых ученых и специалистов института Даянат Бахишов дал информацию участников мероприятия о событиях, произошедших в Ходжалы в ночь с 25 на 26 февраля 1992 года. Ходжалинские шахиды всегда будут жить в наших сердцах, и память о них будет бережно храниться.