AR ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda Gənclər Günü ilə bağlı tədbir keçirilib
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda  2 Fevral – Gənclər Günü münasibətilə tədbir keçirilib. İclası giriş sözü ilə Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əlövsət Quliyev açıb. Alim Ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən 1 fevral 1997-ci il tarixində “2 fevral – Azərbaycan Gəncləri Günü elan edilməsi haqqında” Sərəncam imzalandığını qeyd edib. Ölkəmizdə gənclər siyasətinin uğurla davam etdirildiyini bildirən professor Ə.Quliyev institut gənclərini Gənclər Günü münasibətilə təbrik edib. Alim sağlam düşüncəli, savadlı gənclərə diqqət və qayğının əhəmiyyətini xüsusi vurğulayıb və gənclərə gələcək fəaliyyətlərində də uğurlar arzulayıb, tövsiyələrini səsləndirib.
Tədbirdə çıxış edən İnstitutun elmi katibi, a.e.ü.f.d Sultan Hüseynova, Həmkarlar İttifaqı Təşkilatının  sədri a.e.d Məmməd Məmmədov, a.e.ü.f.d. Zaman Məmmədov institut gənclərini təbrik edərək, onlara elmi fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıblar. Həmçinin tədbirdə çıxış edən İnstitut gəncləri onlara göstərilən  diqqət və qayğıdan bəhs edib, ötən il ərzində səmərəli elmi-ictimai fəaliyyətləri  ilə bağlı məlumat veriblər.

An event was held on the occasion of February 2 - Youth Day at the Institute of Soil Science and Agrochemistry of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan.
• 2024-02-02
An event was held on the occasion of February 2 - Youth Day at the Institute of Soil Science and Agrochemistry of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan.The meeting was opened by the General Director of the Institute of Soil Science and Agrochemistry, corresponding member of ANAS, professor Alovsat Guliyev. The scientist noted that, on February 1, 1997, National leader Heydar Aliyev signed the Order "On declaring February 2 - Azerbaijan Youth Day".Professor Alovsat Guliyev congratulated , the youth policy has been successfully continued in our country, the young people of the İnstitute on the occasion of Youth Day.The scientist emphasized the importance of paying attention and care to healthy, educated young people and wished them success in their future activities and voiced his recommendations.
Speaking at the event, the scientific secretary of the Institute, PhD in Agricultural Sciences - Sultan Huseynova, Chairman of the Trade Union Organization, Doctor of agricultural sciences - Mammad Mammadov, and PhD in Agricultural Sciences - Zaman Mammadov congratulated the young people of the İnstitute and wished them success in their scientific activities.Also speaking at the event, the young people of the Institute talked about the attention and care given to them and gave information about their effective scientific and social activities during the past year.