AR ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə doktorant və dissertantların doktorluq (minimum) imtahanları keçirilib.
• 2023-12-19
AR ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda qış imtahan sessiyasında fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə doktorant və dissertantların doktorluq (minimum) imtahanları keçirilib. 19 dekabr  “Torpaqşünaslıq”  ixtisası üzrə keçirilən doktorluq (minimum) imtahanında 2 doktorant Ülkər Qədiyeva və Rövşən Nəzərov iştirak edib. Komissiyanın təqdim etdiyi nəticələrə görə imtahandan Ülkər Qədiyeva yaxşı (4) və Rövşən Nəzərov qeyri-kafi qiymətlər alıblar.

Doctoral (minimum) examinations of PhD students were held at the Institute of Soil Science and AgroChemistry of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan.
• 2023-12-19
Doctoral (minimum) examinations of PhD students were held in the winter examination session at the Institute of Soil Science and AgroChemistry of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan. The students of PhD - Ulkar Gadiyeva and Rovshan Nazarov took part in the doctoral (minimum) examinations held on December 19 in the field of "Soil Science". According to the results presented by the commission, Ulkar Gadiyeva received good (4) and Rovshan Nazarov received insufficient marks.