“Torpaqların genezisi, coğrafiyası və kartoqrafiyası” və “Torpaq coğrafi informasiya sistemləri” laboratoriyaları 2023-cü il üzrə yekun hesabatlarını təqdim ediblər
• 2023-12-06
AR ETN  Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda Elmi Şuranın növbəti iclası keçirilib. İclası giriş sözü ilə Şuranın sədri AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əlövsət Quliyev açıb. İclasda İnstitutun İnstitutun “Torpaq coğrafi informasiya sistemləri” laboratoriyasının müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Amin İsmayılov  2023-cü il üzrə yekun  hesabatını təqdim edib. O, hesabat ilində mövzu planı üzrə  laboratoriyada yerinə yetirilmiş elmi tədqiqat işləri haqqında qısa məlumat verib  və “Azərbaycanın Torpaq Coğrafi İnformasiya Sisteminin beynəlxalq inteqrasiya tələblərinə uyğun elmi əsaslarının işlənib hazırlanması” mövzusuna 4 işin daxil olduğunu qeyd edib.
Daha sonra təqdim olunan yekun hesabatlar şura üzvləri tərəfindən geniş müzakirə “Torpaqların genezisi, coğrafiyası və kartoqrafiyası” laboratoriyası 2023-cü il üzrə yekun  hesabatını təqdim edib. Laboratoriyanın aparıcı elmi işçisi  a.e.f.d Sultan Hüseynova hesabat ilində mövzu planı üzrə laboratoriyada yerinə yetirilmiş elmi tədqiqat işləri haqqında qısa məlumat verib və  “Azərbaycan torpaqlarının taksonomik vahidlərinin innovativ metodlarla genetik  diaqnostikası və xəritələşdirilməsi (Torpaq coğrafi informasiya sistemləri və  Torpaq örtüyünün strukturu, Torpaq fizikası laboratoriyaları ilə kompleks mövzu)” mövzusuna 7 işin daxil olduğunu qeyd edib.
Təqdim olunan yekun hesabatlar şura üzvləri tərəfindən geniş müzakirə olundu, suallar cavablandırıldı. Sonda hər iki laboratoriyanın 2023-cü il üzrə illik hesabatı səsə qoyularaq qəbul edildi.

The "Soil genesis, geography and cartography" and "Soil geographic information systems" laboratories have presented their final reports for 2023.
• 2023-12-06
The next meeting of the Scientific Council was held at the Institute of Soil Science and Agrochemistry of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan. The meeting was opened by the Chairman of the Council, corresponding member of ANAS, professor Alovsat Guliyev.At the meeting, head of the Institute's "Soil geographic information systems" laboratory -Amin Ismayilov, corresponding member of ANAS, presented the final report for 2023. He gave brief information about the scientific research works performed in the laboratory according to the subject plan in the reporting year and "Development of the scientific basis of the Land Geographical Information System of Azerbaijan in accordance with the requirements of international integration" and noted that the topic includes 4 work.
Then, the final reports presented were widely discussed by the council members. The "Soil genesis, geography and cartography" laboratory presented its final report for 2023.The leading scientific worker of the laboratory, Doctor of Philosophy in Agricultural Sciences - Sultan Huseynova gave brief information about the scientific research works performed in the laboratory according to the subject plan in the reporting year. She noted that, "Genetic diagnosis and mapping of taxonomic units of Azerbaijani soils using innovative methods (Soil geographic information systems and structure of soil cover, a complex subject with soil physics laboratories)" included 7 works.
The presented final reports were widely discussed by the council members and questions were answered. At the end, the annual report of both laboratories for 2023 was voted and accepted.