“Torpaqların genezisi, coğrafiyası və kartoqrafiyası” və “Torpaq coğrafi informasiya sistemləri” laboratoriyaları 2023-cü il üzrə yekun hesabatlarını təqdim ediblər
• 2023-12-06
AR ETN  Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda Elmi Şuranın növbəti iclası keçirilib. İclası giriş sözü ilə Şuranın sədri AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əlövsət Quliyev açıb. İclasda İnstitutun İnstitutun “Torpaq coğrafi informasiya sistemləri” laboratoriyasının müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Amin İsmayılov  2023-cü il üzrə yekun  hesabatını təqdim edib. O, hesabat ilində mövzu planı üzrə  laboratoriyada yerinə yetirilmiş elmi tədqiqat işləri haqqında qısa məlumat verib  və “Azərbaycanın Torpaq Coğrafi İnformasiya Sisteminin beynəlxalq inteqrasiya tələblərinə uyğun elmi əsaslarının işlənib hazırlanması” mövzusuna 4 işin daxil olduğunu qeyd edib.
Daha sonra təqdim olunan yekun hesabatlar şura üzvləri tərəfindən geniş müzakirə “Torpaqların genezisi, coğrafiyası və kartoqrafiyası” laboratoriyası 2023-cü il üzrə yekun  hesabatını təqdim edib. Laboratoriyanın aparıcı elmi işçisi  a.e.f.d Sultan Hüseynova hesabat ilində mövzu planı üzrə laboratoriyada yerinə yetirilmiş elmi tədqiqat işləri haqqında qısa məlumat verib və  “Azərbaycan torpaqlarının taksonomik vahidlərinin innovativ metodlarla genetik  diaqnostikası və xəritələşdirilməsi (Torpaq coğrafi informasiya sistemləri və  Torpaq örtüyünün strukturu, Torpaq fizikası laboratoriyaları ilə kompleks mövzu)” mövzusuna 7 işin daxil olduğunu qeyd edib.
Təqdim olunan yekun hesabatlar şura üzvləri tərəfindən geniş müzakirə olundu, suallar cavablandırıldı. Sonda hər iki laboratoriyanın 2023-cü il üzrə illik hesabatı səsə qoyularaq qəbul edildi.

Лаборатории «Почвенно- геоинформационных систем» и«Генезиса, географии и картографии почв» представили итоговые отчеты за 2023 год
• 2023-12-06
Очередное заседание Ученого совета состоялось в Институте почвоведения и агрохимии МНО АР. Заседание открыл председатель Совета, член-корреспондент НАНА, профессор Аловсат Гулиев. Заведующий лабораторией член-корреспондент НАНА Амин Исмайлов представил итоговый отчет за 2023 год.Он доложил о научно-исследовательских работах, , проводимых в лаборатории в отчетном году по тематическому плану и отметил,что в тему  «Разработка научных основ Земельно-географический информационной системы  Азербайджана в соответствии с  требованиями международной интеграции» включены 4 работы.
Ведущий научный сотрудник лаборатории д.ф.а.н. Султан Гусейнова представила  итоговый отчет за 2023 год. Она рассказала о научно-исследовательских работах, , проводимых в лаборатории в отчетном году по тематическому плану и отметила,что в тему « Генетическая диагностика и картографирование таксономических единиц почв Азербайджана инновационными методами» включены 7 работ.
Представленные итоговые отчеты широко обсуждались членами совета и были даны ответы на вопросы. В итоге годовой отчет обеих лабораторий за 2023 год был проголосован и принят единогласный.