“Torpaq örtüyünün strukturu”, “Torpaqların mineralogiyası və kimyası” və “Suvarmanın müasir problemləri” laboratoriyaları 2023-cü il üzrə yekun hesabatınlarını təqdim ediblər
• 2023-11-27
AR ETN  Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda Elmi Şuranın növbəti iclası keçirilib. İclası giriş sözü ilə Şuranın sədri AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əlövsət Quliyev açıb. İclasda ilk olaraq “Torpaq örtüyünün strukturu” laboratoriyasının 2023-cü il üzrə yekun  hesabatı dinlənilib. Laboratoriyanın müdiri  a.e.d Vilayət Həsənov  hesabat ilində mövzu planı üzrə  laboratoriyada yerinə yetirilmiş elmi tədqiqat işləri haqqında qısa məlumat verib  və “Azərbaycanın  müxtəlif landşaft zonalarında relyef-torpaq əlaqələrinin torpaq xassələrinə və torpaq örtüyü strukturlarına təsirinin müasir metodlarla (relyefin plastikası, məsafədən zondlama, GİS) tədqiqi və etalon ərazilər əsasında  modelləşdirilməsi” mövzusuna 5 işin daxil olduğunu qeyd edib. Hesabatda laboratoriyanın digər əməkdaşları gördükləri işlər barədə sualları cavablandırıblar.
Növbəti olaraq “Torpaqların mineralogiyası və kimyası”   laboratoriyası 2023-cü il üzrə yekun  hesabatını təqdim edib. Laboratoriyanın müdiri vəzifəsini əvəz  edən  a.e.ü.f.d. Məleykə Əhmədova hesabat ilində mövzu planı üzrə  laboratoriyada yerinə yetirilmiş elmi tədqiqat işləri haqqında qısa məlumat verib və “Azərbaycan torpaqlarında mineralların nisbəti, torpaq kipliyinin diaqnostikası və qeyri-ənənəvi mineralların torpaq xassələrinin dəyişməsinə təsiri”  mövzusuna 4 işin daxil olduğunu qeyd edib.
Daha sonra İnstitutun “Suvarmanın müasir problemləri” laboratoriyasının müdiri a.e.ü. f.d. Nadir Nadirov 2023-ci il üzrə yekun  hesabatını təqdim edib. O, hesabat ilində mövzu planı üzrə  laboratoriyada yerinə yetirilmiş elmi tədqiqat işləri haqqında qısa məlumat verib  və “Azərbaycanın  müxtəlif  bölgələrində  mövcud su ehtiyatlarından  səmərəli  istifadəni  və  torpaqların mühafizəsini  təmin  edən  suvarma  texnologiyalarının tədqiqi” mövzusuna 2 işin daxil olduğunu qeyd edib. Təqdim olunan yekun hesabatlar şura üzvləri tərəfindən geniş müzakirə olundu, suallar cavablandırılıb. Sonda hər üç laboratoriyanın 2023-ci il üzrə illik hesabatı səsə qoyularaq qəbul edilib.

Лаборатории «Структура почвенного покрова», «Минералогии и химии почв» и «Современные проблемы ирригации» представили свои итоговые отчеты за 2023 год.
• 2023-11-27
Очередное заседание Ученого совета состоялось в Институте почвоведения и агрохимии МНО АР. Заседание открыл председатель Совета, член-корреспондент НАНА, профессор Аловсат Гулиев. На заседании сначала был выслушан итоговый отчет лаборатории «Структура почвенного покрова» за 2023 год. Заведующий лабораторией д.а.н. Вилаят Гасанов представил  информацию о научно-исследовательских работах, выполненных в лаборатории по тематическому плану в отчетном году и он отметил, что тема «Изучение влияния рельефно-почвенных отношений на свойства почв и структуру почвенного покрова в различных ландшафтных зона Азербайджана современными методами (пластичность рельефа, дистанционное зондирование, ГИС) и моделирование на основе эталонных территорий». В докладе другие сотрудники лаборатории ответили на вопросы о своей работе.
Затем в докладе заведующий лабораторией «Минералогии и химии почв» д.ф.а.н . Малейка Ахмедова представила  итоговый отчет за 2023 год. Она ознокомила иформацию  о проведенных  в лаборатории научных исследованиях и отметила, что в тему «Соотношение минералов в почвах Азербайджана, диагностика  уплотности почв и влияние нетрадиционных минералов на свойства  почвы» включены 4 работы.
Заведующий  лабораторей «Проблемы современного орашения» д.ф.а.н. Надир Надиров представил свой итоговый отчет за 2023 год. Он доложил информацию о научно-исследовательских работах, проведенных в лаборатории в отчетным году. Н.Надиров отметил, что в тему «Исследование технологий полива для  обеспечения эффективного использования  водных ресурсов и защиты  почв в различных регионах Азербайджана» включены 2 работы.
Итоговый отчет  был широко обсужден  членами ученого Совета, были даны ответы на вопросы. В итоге годовой отчет всех трех лабораторий за 2023 год был поставлен на голосование и принят единогласно.