“Torpaq örtüyünün strukturu”, “Torpaqların mineralogiyası və kimyası” və “Suvarmanın müasir problemləri” laboratoriyaları 2023-cü il üzrə yekun hesabatınlarını təqdim ediblər
• 2023-11-27
AR ETN  Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda Elmi Şuranın növbəti iclası keçirilib. İclası giriş sözü ilə Şuranın sədri AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əlövsət Quliyev açıb. İclasda ilk olaraq “Torpaq örtüyünün strukturu” laboratoriyasının 2023-cü il üzrə yekun  hesabatı dinlənilib. Laboratoriyanın müdiri  a.e.d Vilayət Həsənov  hesabat ilində mövzu planı üzrə  laboratoriyada yerinə yetirilmiş elmi tədqiqat işləri haqqında qısa məlumat verib  və “Azərbaycanın  müxtəlif landşaft zonalarında relyef-torpaq əlaqələrinin torpaq xassələrinə və torpaq örtüyü strukturlarına təsirinin müasir metodlarla (relyefin plastikası, məsafədən zondlama, GİS) tədqiqi və etalon ərazilər əsasında  modelləşdirilməsi” mövzusuna 5 işin daxil olduğunu qeyd edib. Hesabatda laboratoriyanın digər əməkdaşları gördükləri işlər barədə sualları cavablandırıblar.
Növbəti olaraq “Torpaqların mineralogiyası və kimyası”   laboratoriyası 2023-cü il üzrə yekun  hesabatını təqdim edib. Laboratoriyanın müdiri vəzifəsini əvəz  edən  a.e.ü.f.d. Məleykə Əhmədova hesabat ilində mövzu planı üzrə  laboratoriyada yerinə yetirilmiş elmi tədqiqat işləri haqqında qısa məlumat verib və “Azərbaycan torpaqlarında mineralların nisbəti, torpaq kipliyinin diaqnostikası və qeyri-ənənəvi mineralların torpaq xassələrinin dəyişməsinə təsiri”  mövzusuna 4 işin daxil olduğunu qeyd edib.
Daha sonra İnstitutun “Suvarmanın müasir problemləri” laboratoriyasının müdiri a.e.ü. f.d. Nadir Nadirov 2023-ci il üzrə yekun  hesabatını təqdim edib. O, hesabat ilində mövzu planı üzrə  laboratoriyada yerinə yetirilmiş elmi tədqiqat işləri haqqında qısa məlumat verib  və “Azərbaycanın  müxtəlif  bölgələrində  mövcud su ehtiyatlarından  səmərəli  istifadəni  və  torpaqların mühafizəsini  təmin  edən  suvarma  texnologiyalarının tədqiqi” mövzusuna 2 işin daxil olduğunu qeyd edib. Təqdim olunan yekun hesabatlar şura üzvləri tərəfindən geniş müzakirə olundu, suallar cavablandırılıb. Sonda hər üç laboratoriyanın 2023-ci il üzrə illik hesabatı səsə qoyularaq qəbul edilib.

The "Soil Cover Structure", "The Soil Mineralogy and Chemistry" and "The Modern Problems of Irrigation" laboratories have presented their final reports for 2023
• 2023-11-27
The next meeting of the Scientific Council was held at the Institute of Soil Science and Agrochemistry of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan.  The meeting was opened by the Chairman of the Council, Corresponding Member of ANAS, Professor Alovsat Guliyev.The first heard the final report of the "Soil cover structure" laboratory for 2023 at the meeting.The director of the laboratory - Vilayat Hasanov, gave brief information about the scientific research works carried out in the laboratory according to the subject plan in the reporting year.He noted that, the topic "Study of the effect of relief-soil relations on soil properties and soil cover structures in different landscape zones of Azerbaijan with modern methods (relief plasticity, remote sensing, GIS) and modeling based on reference areas" included 5 works.In the report, other employees of the laboratory answered questions about their work.
Next, the laboratory of the "Soil Mineralogy and Chemistry" presented its final report for 2023.Maleyka Ahmadova, who replaced the director of the laboratory, gave brief information about the scientific research works performed in the laboratory according to the subject plan in the reporting year. He noted that 4 works were included in the topic "Proportion of minerals in Azerbaijani soils, diagnosis of soil condition and the effect of non-traditional minerals on changes in soil properties".
Then, head of the laboratory of the "Modern Problems of Irrigation" - Nadir Nadirov presented the final report for 2023.He gave brief information about the scientific research works performed in the laboratory according to the subject plan in the reporting year and noted that, the topic "Research of irrigation technologies that, ensure efficient use of existing water resources and soil protection in different regions of Azerbaijan" and included 2 works.The presented final reports were widely discussed by the council members, questions were answered. In the end, the annual report of all three laboratories for 2023 was voted and accepted.