Professor: Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyev 200 illik tarixi gedişi dəyişdirib
“Prezident İlham Əliyev yeni tarix yazır. O, Ulu Öndər Heydər Əliyevin yolunu davam etdirir, onun vəsiyyətlərini yerinə yetirir. Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyev Ümummilli Liderimiz Heydər Əliyev kimi Azərbaycan xalqının inamını özünə qaytarıb, xalqı bir yumruq kimi birləşdirməyə nail olub. Bunun nəticəsində də tarixi torpaqlarımız düşmən tapdağından azad edilib. Prezident İlham Əliyev bu gün müstəqil siyasət yürüdən, dünyada heç bir qüvvənin təsir edə bilmədiyi Azərbaycanı qüdrətli dövlətə çevirib. Müdrik lider İlham Əliyev ölkəmizə rəhbərliyi dövründə Azərbaycan üçün tək döyüşüb, mübarizə aparıb, bütün haqsız təhdid və təzyiqlərə dözüb. Onun yeganə dayaq nöqtəsi xalqıdır. Millətindən güc alan Ali Baş Komandan dünyada heç bir liderin edə bilmədiyini edib, heç kimin göstərə bilmədiyi cəsarət nümayiş etdirib”.
Bunu AZƏRTAC-a açıqlamasında AMEA-nın müxbir üzvü professor Əlövsət Quliyev deyib.
Alim bildirib ki, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyev 200 illik tarixi gedişi dəyişdirib, Azərbaycanın suverenliyini və ərazi bütövlüyünü tam təmin edib, xalqımızın ən böyük arzusunu reallaşdıraraq Xankəndidə Azərbaycan bayrağını ucaldıb.
“Xankəndi erməniləşdirilmiş Azərbaycan torpağı idi. Düz 100 ildir ki, bu şəhəri əlimizdən almışdılar. Hələ sovet dövründə Xankəndi kağız üzərində bizdə olsa da, reallıqda Ermənistandan gələn göstərişlərlə “oturub-dururdu”. Son 30 ildə isə hansı hadisələrin baş verdiyi hamımıza məlumdur. Bircə faktı qeyd edim. 1967-ci ildə Xankəndidə iki azərbaycanlı hamının gözünün qarşısında yandırılanda əl-qolumuz bağlı qalmışdı, Moskva imkan verməmişdi ki, biz o günahsız azərbaycanlıların qisasını alaq. Bölgədə yaşayan ermənilər havadarlarının planlarına uyğun olaraq milli ədavəti qızışdırır, planlarının həyata keçməsi üçün ən çirkin əməllərə belə əl atırdılar. Çünki Xankəndi de-yure Azərbaycanın tərkibində olan inzibati vahid olsa da, ora digər bölgələrimiz kimi nəzarət etmək imkanımız az idi. 1967-ci ildə törədilən hadisə isə azərbaycanlılara olan nifrətin və Bakını saymamağın açıq şəkildə təzahürü idi. Doğrudur, o zaman Dövlət Təhlükəsizliyi Komitəsinin sədri vəzifəsində çalışan Heydər Əliyev Xankəndiyə getmiş, qətiyyət göstərərək cinayətkarların tapılaraq cəzalandırılmasını təmin etmişdi. Amma Moskva onların layiqincə cəzalandırılmasına imkan verməmişdi. Sonrakı dövrdə Xankəndi şeytan yuvasına, erməni separatçılarının mərkəzinə çevrildi. Xankəndinin işğaldan azad edilməsi Azərbaycan xalqının milli qürur məsələsi idi. Əminəm ki, xalqımızın hər bir fərdinin ən böyük arzusu Xankəndidə Azərbaycan bayrağının qaldırılması idi. Bu şəhər son yüz ildə olmadığı qədər azaddır, heç vaxt olmadığı qədər bizimdir. Müzəffər Ali Baş Komandan və qüdrətli Ordumuz Xankəndini azad etməklə bölgədə separatizmin də kökünü kəsib”, - deyə Əlövsət Quliyev bildirib.
Alim deyib ki, bu gün təsəvvür belə etmədiyimiz tarixi günləri yaşayırıq: “2021-ci ilin iyun ayında Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan Şuşaya səfəri zamanı dövlətimizin başçısına Xankəndini göstərərək deyəndə ki, otel oradadırmı?
O vaxt dövlətimizin başçısı gülərək: “O da olacaq!”– cavabını vermişdi. O zaman çoxumuz bilirdik ki, Şuşanı işğaldan azad edən sərkərdə Xankəndini də düşməndən təmizləyəcək. Amma etiraf edək ki, bu qədər ildırım sürəti ilə olacağını təsəvvür etməmişdik. Bu, elə bir tarixi Zəfərdir ki, onu tam mənası ilə ifadə etməyə sözün gücü çatmır”.
Əlövsət Quliyev bildirib ki, Prezident İlham Əliyev liderliyinin ən başlıca xüsusiyyəti onun sözünün ağası olmasıdır. Dövlətimizin başçısının hər bir fikri reallıqla fiksasiya əhəmiyyətinə malikdir. Yəni o, nəyi dilə gətirirsə, nəyi deyirsə, onu mütləq həyata keçirir. Məhz planlılıq, strateji yanaşma İlham Əliyevin mahir siyasətçi obrazını tamamlayır.
“Müzəffər Ali Baş Komandan öz çıxışlarında dəfələrlə deyib ki, biz tarixi torpaqlarımıza, Qərbi Azərbaycana da qayıdacağıq. Dövlətimizin başçısının apardığı müdrik siyasət, onun qətiyyətli və cəsarətli qərarları bizdə dədə-baba torpaqlarımıza qayıdacağımıza inam yaradıb. Müdrik lider, qalib sərkərdə İlham Əliyev bizi hər gün o tarixi günə də yaxınlaşdırır”, - deyə alim əlavə edib.

Professor: Great Commander-in-Chief Ilham Aliyev has changed the course of 200 years of history.
President Ilham Aliyev is writing a new history. He continues the path of Great Leader Heydar Aliyev and fulfills his will. The victorious Commander-in-Chief Ilham Aliyev, like our national leader Heydar Aliyev, regained the confidence of the Azerbaijani people and managed to unite the people as one fist. As a result, our historical lands were freed from the enemy. Today, President Ilham Aliyev has turned Azerbaijan into a powerful state that pursues an independent policy and cannot be influenced by any force in the world. The wise leader Ilham Aliyev fought and fought alone for Azerbaijan during his leadership of our country and endured all unjust threats and pressures. His only support is his nation. "The Commander-in-Chief, who drew strength from his nation, did what no other leader in the world could do and showed courage that no one else could show."
Corresponding member of ANAS, Professor Alovsat Guliyev, said this in his statement to AZERTAC. Scientist said that, the victorious Commander-in-Chief Ilham Aliyev changed the 200-year history, fully ensured the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan, realized the greatest dream of our people and raised the flag of Azerbaijan in Khankendi. Khankendi was the Armenianized land of Azerbaijan, they took this city from us for 100 years. Although, Khankendi belonged to us on paper during the Soviet era, in reality, but they "sit and stood" with instructions from Armenia. We all know what happened in the last 30 years. Let me mention one fact. In 1967, when two Azerbaijanis were burned in front of everyone's eyes in Khankendi, our hands were tied, Moscow did not allow us to take revenge on those innocent Azerbaijanis.
The Armenians living in the region incited national enmity according to the plans of their patrons, resorted to even the most ugly acts for the realization of their plans. The incident committed in 1967 was a clear manifestation of hatred towards Azerbaijanis and disregard for Baku. It is true that Heydar Aliyev, who was the chairman of the State Security Committee at that time, went to Khankendi and determined to find and punish the criminals. But Moscow did not allow them to be properly punished. Later, Khankendi became a devil's nest, a center of Armenian separatists. Liberation of Khankendi from occupation was a matter of national pride of the Azerbaijani people. I am sure that, the biggest dream of every individual of our people was to raise the Azerbaijani flag in Khankendi. This city is freer than it has been in a hundred years, it is more ours than it has ever been. The Great Supreme Commander-in-Chief and our mighty Army cut the roots of separatism in the region by liberating Khankendi," said Alovsat Guliyev. The scientist said that, today we are living in historical days that we did not even imagine: "In June 2021, when the President of Turkey, Recep Tayyip Erdogan, during his visit to Shusha, pointed to Khankendi and said to the head of state, "Is there a hotel there?"
At that time, the head of our state laughed and replied: " It will too!" At that time, most of us knew that, the general who freed Shusha from occupation would also clear Khankendi from the enemy. But let's face it imagine that, it will happen with lightning speed we didn't. This is such a historical Victory that, words cannot fully express it." Alovsat Guliyev said that, the most important feature of President Ilham Aliyev's leadership is that he is a master of his word. Every opinion of the head of our state has the importance of fixation with reality. That is, whatever he says, he definitely implements it. It is planning, strategic approach that, completes the image of Ilham Aliyev as a skilled politician.
The Great Commander-in-Chief has repeatedly said in his speeches that we will return to our historical lands, to Western Azerbaijan. The wise policy of our head of state, his decisive and courageous decisions have made us believe that we will return to our ancestral lands. The wise leader, the victorious general Ilham Aliyev brings us closer to that historic day every day," the scientist added.