Professor: Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyev 200 illik tarixi gedişi dəyişdirib
“Prezident İlham Əliyev yeni tarix yazır. O, Ulu Öndər Heydər Əliyevin yolunu davam etdirir, onun vəsiyyətlərini yerinə yetirir. Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyev Ümummilli Liderimiz Heydər Əliyev kimi Azərbaycan xalqının inamını özünə qaytarıb, xalqı bir yumruq kimi birləşdirməyə nail olub. Bunun nəticəsində də tarixi torpaqlarımız düşmən tapdağından azad edilib. Prezident İlham Əliyev bu gün müstəqil siyasət yürüdən, dünyada heç bir qüvvənin təsir edə bilmədiyi Azərbaycanı qüdrətli dövlətə çevirib. Müdrik lider İlham Əliyev ölkəmizə rəhbərliyi dövründə Azərbaycan üçün tək döyüşüb, mübarizə aparıb, bütün haqsız təhdid və təzyiqlərə dözüb. Onun yeganə dayaq nöqtəsi xalqıdır. Millətindən güc alan Ali Baş Komandan dünyada heç bir liderin edə bilmədiyini edib, heç kimin göstərə bilmədiyi cəsarət nümayiş etdirib”.
Bunu AZƏRTAC-a açıqlamasında AMEA-nın müxbir üzvü professor Əlövsət Quliyev deyib.
Alim bildirib ki, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyev 200 illik tarixi gedişi dəyişdirib, Azərbaycanın suverenliyini və ərazi bütövlüyünü tam təmin edib, xalqımızın ən böyük arzusunu reallaşdıraraq Xankəndidə Azərbaycan bayrağını ucaldıb.
“Xankəndi erməniləşdirilmiş Azərbaycan torpağı idi. Düz 100 ildir ki, bu şəhəri əlimizdən almışdılar. Hələ sovet dövründə Xankəndi kağız üzərində bizdə olsa da, reallıqda Ermənistandan gələn göstərişlərlə “oturub-dururdu”. Son 30 ildə isə hansı hadisələrin baş verdiyi hamımıza məlumdur. Bircə faktı qeyd edim. 1967-ci ildə Xankəndidə iki azərbaycanlı hamının gözünün qarşısında yandırılanda əl-qolumuz bağlı qalmışdı, Moskva imkan verməmişdi ki, biz o günahsız azərbaycanlıların qisasını alaq. Bölgədə yaşayan ermənilər havadarlarının planlarına uyğun olaraq milli ədavəti qızışdırır, planlarının həyata keçməsi üçün ən çirkin əməllərə belə əl atırdılar. Çünki Xankəndi de-yure Azərbaycanın tərkibində olan inzibati vahid olsa da, ora digər bölgələrimiz kimi nəzarət etmək imkanımız az idi. 1967-ci ildə törədilən hadisə isə azərbaycanlılara olan nifrətin və Bakını saymamağın açıq şəkildə təzahürü idi. Doğrudur, o zaman Dövlət Təhlükəsizliyi Komitəsinin sədri vəzifəsində çalışan Heydər Əliyev Xankəndiyə getmiş, qətiyyət göstərərək cinayətkarların tapılaraq cəzalandırılmasını təmin etmişdi. Amma Moskva onların layiqincə cəzalandırılmasına imkan verməmişdi. Sonrakı dövrdə Xankəndi şeytan yuvasına, erməni separatçılarının mərkəzinə çevrildi. Xankəndinin işğaldan azad edilməsi Azərbaycan xalqının milli qürur məsələsi idi. Əminəm ki, xalqımızın hər bir fərdinin ən böyük arzusu Xankəndidə Azərbaycan bayrağının qaldırılması idi. Bu şəhər son yüz ildə olmadığı qədər azaddır, heç vaxt olmadığı qədər bizimdir. Müzəffər Ali Baş Komandan və qüdrətli Ordumuz Xankəndini azad etməklə bölgədə separatizmin də kökünü kəsib”, - deyə Əlövsət Quliyev bildirib.
Alim deyib ki, bu gün təsəvvür belə etmədiyimiz tarixi günləri yaşayırıq: “2021-ci ilin iyun ayında Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan Şuşaya səfəri zamanı dövlətimizin başçısına Xankəndini göstərərək deyəndə ki, otel oradadırmı?
O vaxt dövlətimizin başçısı gülərək: “O da olacaq!”– cavabını vermişdi. O zaman çoxumuz bilirdik ki, Şuşanı işğaldan azad edən sərkərdə Xankəndini də düşməndən təmizləyəcək. Amma etiraf edək ki, bu qədər ildırım sürəti ilə olacağını təsəvvür etməmişdik. Bu, elə bir tarixi Zəfərdir ki, onu tam mənası ilə ifadə etməyə sözün gücü çatmır”.
Əlövsət Quliyev bildirib ki, Prezident İlham Əliyev liderliyinin ən başlıca xüsusiyyəti onun sözünün ağası olmasıdır. Dövlətimizin başçısının hər bir fikri reallıqla fiksasiya əhəmiyyətinə malikdir. Yəni o, nəyi dilə gətirirsə, nəyi deyirsə, onu mütləq həyata keçirir. Məhz planlılıq, strateji yanaşma İlham Əliyevin mahir siyasətçi obrazını tamamlayır.
“Müzəffər Ali Baş Komandan öz çıxışlarında dəfələrlə deyib ki, biz tarixi torpaqlarımıza, Qərbi Azərbaycana da qayıdacağıq. Dövlətimizin başçısının apardığı müdrik siyasət, onun qətiyyətli və cəsarətli qərarları bizdə dədə-baba torpaqlarımıza qayıdacağımıza inam yaradıb. Müdrik lider, qalib sərkərdə İlham Əliyev bizi hər gün o tarixi günə də yaxınlaşdırır”, - deyə alim əlavə edib.

Профессор: Победоносный Главнокомандующий Ильхам Алиев изменил ход 200-летней истории
«Президент Ильхам Алиев пишет новую историю. Он продолжает путь Великого лидера Гейдара Алиева и выполняет его волю. Победоносный Главнокомандующий Ильхам Алиев, как и наш общенациональный лидер Гейдар Алиев, вернул доверие азербайджанского народа и сумел объединить народ в один кулак. В результате наши исторические земли были освобождены от врагов. Сегодня президент Ильхам Алиев превратил Азербайджан в мощное государство, проводящее независимую политику и не поддающееся влиянию ни одной силы мира. Мудрый лидер Ильхам Алиев во время своего руководства нашей страной в одиночку сражался и боролся за Азербайджан и выдержал все несправедливые угрозы и давления. Единственной его поддержкой был народ. Главнокомандующий, операющий на силу своей нации, сделал то, что не смог сделать ни один другой лидер в мире, и проявил мужество, которое никто другой не мог проявить».
Об этом сообщил в своем заявлении  АЗЕРТАДЖ член-корреспондент НАНА, профессор Аловсат Гулиев.
Ученый сказал, что победоносный Главнокомандующий Ильхам Алиев изменил 200-летнюю историю, полностью обеспечил суверенитет и территориальную целостность Азербайджана, осуществил величайшую мечту нашего народа и поднял флаг Азербайджана в Ханкенди. Ханкенди была  арменизированной  землей  Азербайджана. Ровно 100 лет назад они отобрали у нас этот город. Даже в советское время Ханкенди существовал у нас еще на бумаге, а на самом деле там все  регулировалось инструкциями из Армении. Мы все знаем, что произошло в последние 30 лет. Позвольте мне упомянуть один факт. В 1967 году, когда в Ханкенди на глазах у всех были сожжены два азербайджанца, у нас были связаны руки. Москва не позволила нам отомстить за этих невинных азербайджанцев. Армяне, проживающие в регионе, разжигали национальную вражду в соответствии с планами своих покровителей, они прибегали даже к самым безобразным поступкам, чтобы реализовать свои планы. Потому что, хотя Ханкенди  являлось административной единицей в составе Азербайджана, однако у нас было мало возможностей контролировать его, как и другие наши регионы. Инцидент, произошедший в 1967 году, стал явным проявлением ненависти к азербайджанцам и пренебреженем к Баку. Это правда, что Гейдар Алиев, который в то время был председателем Комитета государственной безопасности, отправился в Ханкенди и решил найти и наказать преступников. Позже Ханкенди стал чертовым гнездом, центром армянских сепаратистов. Освобождение Ханкенди от оккупации было делом национальной гордостью азербайджанского народа. Этот город свободнее, чем был за последние сто лет, он больше наш, чем когда-либо. Наш победоносный Главнокомандующий и наша могучая Армия освободив Ханкенди искоренили сепаратизма в регионе  ", - сказал Аловсат Гулиев. Ученый заявил, что сегодня мы живем в исторические  дни, которых даже не можем себе представить: «В июне 2021 года, когда президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган во время своего визита в Шушу показал Ханкенди главе нашего государства и спросил: «Там есть отель?"
На это глава нашего государства рассмеялся и ответил: «Он тоже будет!» В то время большинство из нас знали, что главнокомандующий, освободивший Шушу от оккупации, очистит и Ханкенди от врага. Но давайте признаемся, что мы не предполагали, что это произойдет с такой молниеносной скоростью. Это настолько историческая победа, что слова не могут ее полностью выразить».
Аловсат Гулиев заявил, что важнейшей чертой руководства президента Ильхама Алиева является то, что он хозяин своего слова. Каждое мнение главы нашего государства имеет важность внедрение в жизни фиксации на реальности. То есть, что бы он ни произнес, он обязательно это реализует. Именно планирование, стратегический подход завершают образ Ильхама Алиева как опытного политика.
Победоносный Главнокомандующий Ильхам Алиев неоднократно говорил в своих выступлениях, что мы вернемся на свои исторические земли, в Западный Азербайджан. Мудрая политика главы нашего государства, его решительные и смелые решения  заставили  нас поверить в то, что мы вернемся на земли наших предков. Мудрый лидер, победоносный главнокомандующий Ильхам Алиев с каждым днем ​​приближает нас к этому историческому дню", - добавил ученый.