Torpaqşünas alım Əlövsət Quliyevin biblioqrafik göstəricisi hazırlanıb
AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanası tərəfindən “Azərbaycanın elm və mədəniyyət xadimləri” seriyasından torpaqşünas alım Əlövsət Quliyevin biblioqrafik göstəricisi hazırlanıb.
AZƏRTAC xəbər verir ki, biblioqrafik göstəricidə AMEA-nın müxbir üzvü, aqrar elmlər doktoru, professor Əlövsət Quliyevin elmi, elmi-təşkilati, çöl tədqiqat-torpaq-geoloji axtarış işləri, pedaqoji və ictimai fəaliyyətinin əsas mərhələləri öz əksini tapıb.
Göstərici alimin həyatının əsas məqamları, kitabları, Azərbaycan və digər dillərdə ayrı-ayrı məcmuələrdə və dövri mətbuatda çap olunmuş məqalələri, beynəlxalq simpozium və konfranslarda, elmi sessiyalarda məruzələri, ali məktəblər üçün dərslikləri, redaktə etdiyi elmi işlər, rəhbərlik etdiyi dissertasiyalar haqqında məlumatı əhatə edir. Alimin elmi, pedaqoji və ictimai fəaliyyəti haqqında oçerk tərtib edilərkən əsas etibarilə onun şəxsi arxivindən və internet resurslarından istifadə olunub və materiallar xronoloji ardıcıllıqla yerləşdirilib.
Vəsait Əlövsət Quliyevin həyatının Zəngəzur, İrəvan, Naxçıvan və Bakı dövrlərini dolğun əks etdirir. Qeyd olunur ki, Əlövsət Quliyev təkcə Azərbaycanda deyil, keçmiş SSRİ məkanında, habelə dünyada tanınmış və qəbul edilmiş alimdir. O, UNESCO-nun “Qədim hidravlik sistemlər-kəhrizlər (qanat) üzrə dövlətlərarası idarə heyətinin üzvüdür.
Biblioqrafik göstərici aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktorları Sultan Hüseynova və Svetlana Eyyubova tərəfindən tərtib edilib. Kitabın redaktoru akademik Məhərrəm Babayev, ingiliscəyə tərcüməçisi Aydan Səlimbəylidir.

Подготовлен библиографический указатель почвоведа Аловсата Гулиева
В Центральной научной библиотеке НАНА подготовлен библиографический указатель почвоведа Аловсата Гулиева из серии "Деятели науки и культуры Азербайджана".
По сообщению АЗЕРТАДЖ, в библиографическом указателе нашли отражение основные этапы научной, научно-организационной, полевой научно-почвенно-геологической, педагогической и общественной деятельности члена-корреспондента НАНА, доктора сельскохозяйственных наук, профессора Алавсата Гулиева.
В указателе включены основные моменты жизни ученого, его книги, статьи, опубликованные в отдельных сборниках и периодических изданиях на азербайджанских и других языках, доклады на международных симпозиумах и конференциях, научные сессии, учебники для вузов, отредактированные научные работы, руководимые им диссертации. При составлении очерка о научной, педагогической и общественной деятельности ученого использовались его личный архив и интернет-ресурсы, материалы располагались в хронологическом порядке.
Материал в полной мере отражает Зангезурский, Иреванский, Нахчыванский и Бакинский периоды жизни Аловсата Гулиева.  Отмечается, что Аловсат Гулиев является известным и признанным ученым не только в Азербайджане, но и на территории бывшего СССР, а также в мире. Он является членом межгосударственного совета директоров ЮНЕСКО по теме «Древние гидросистемы-кяхриз (ганат)».
Библиографический указатель составлен д.ф.а.н. Султан Гусейновой и Светланой Эйюбовой. Редактор книги – академик Магеррам Бабаев, переводчик на английский язык – Айдан Салимбейли.