“Torpağın su ehtiyatlarının və atmosferin ekoloji qiymətləndirilməsinin tədqiqatları” mövzusunda konfrans və sərgi keçirilib
• 2023-05-18
Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetində (AzMİU) ulu öndər Heydər Əliyevin 100 illiyinə həsr olunmuş “Torpağın su ehtiyatlarının və atmosferin ekoloji qiymətləndirilməsinin tədqiqatları” mövzusunda konfrans və sərgi keçirilib. Konfrans və sərgi AzMİU-nun Ekologiya kafedrasının, Milli Aerokosmik Agentliyinin, Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun dəstəyi ilə həyata keçirilib.
AzMİU-nun rektoru professor Gülçöhrə Məmmədova çıxış edərək ulu öndər Heydər Əliyevin çoxşaxəli fəaliyyətinə diqqət çəkib və bildirib ki, ümummilli liderin ölkəmiz və xalqımız qarşısında digər xidmətləri kimi ölkəmizin ekologiyasının, ətraf mühitinin qorunmasında da strateji xidmətləri mövcuddur.
AR ETN-nin  Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun baş direkoru, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əlövsət Quliyev çıxışında məktəb şagirdlərində ekoloji məsələlərə maraq yaratmağa xidmət edən konfrans və sərgini təqdirəlayiq hal olduğunu qeyd edib.
AzMİU-nun Ekologiya kafedrasının müdiri professor Fəqan Əliyev konfransın elmi-kütləvi əhəmiyyətinə diqqət çəkib və sərginin tələbə və şagirdlərdə praktik vərdişlər, komanda şəkilində işləmək bacarığı formalaşdırdığını qeyd edib.
Çıxışlardan sonra müəllim, tələbə və şagirdlərin əl işindən ibarət sərgiyə baxış keçirilib. Sərgidə torpağın su ehtiyatları və atmosferə, ümumilikdə ekologiyaya aid maketlər, layihələr və prototiplər nümayiş olunub. Konfransın sonunda məktəblilərin AzMİU-ya ekskursiyası təşkil olunub və iştirakçılara sertifikatlar təqdim edilib.

The "Ecological assessment of soil water resources and atmosphere research" conference and exhibition was held.
• 2023-05-18
The conference and exhibition dedicated to the 100th anniversary of the great leader Heydar Aliyev was held at the Azerbaijan University of Architecture and Construction on the topic "Studies of ecological assessment of soil water resources and atmosphere". The conference and exhibition was held with the support of the Department of Ecology Azerbaijan University of Architecture and Construction, National Aerospace Agency and Institute of Soil Science and AgroChemistry.
The Rector of Azerbaijan University of Architecture and Construction, professor Gulchohra Mammadova noted that, as well as other services of the Great Leader to our country and people, there are also strategic services in protecting the ecology and environment of our country.
Director General of the Institute of Soil Science and Agrochemistry of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, Corresponding Member of ANAS, Professor Alovsat Guliyev noted in his speech that, the conference and exhibition which serves to create interest in environmental issues among students is commendable.
Azerbaijan University of Architecture and Construction, Head of the Department of Ecology, Professor Fagan Aliyev noted that, the exhibition increases students practical skills, ability to work as a team.
After the speeches, an exhibition of the handmade works of teachers, students and pupils was viewed. The models, projects and prototypes related to soil water resources and atmosphere, ecology in general were displayed at the exhibition.
At the end of the conference, a tour of the Azerbaijan University of Architecture and Construction was organized for students, and certificates were awarded to the participants.