“Torpağın su ehtiyatlarının və atmosferin ekoloji qiymətləndirilməsinin tədqiqatları” mövzusunda konfrans və sərgi keçirilib
• 2023-05-18
Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetində (AzMİU) ulu öndər Heydər Əliyevin 100 illiyinə həsr olunmuş “Torpağın su ehtiyatlarının və atmosferin ekoloji qiymətləndirilməsinin tədqiqatları” mövzusunda konfrans və sərgi keçirilib. Konfrans və sərgi AzMİU-nun Ekologiya kafedrasının, Milli Aerokosmik Agentliyinin, Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun dəstəyi ilə həyata keçirilib.
AzMİU-nun rektoru professor Gülçöhrə Məmmədova çıxış edərək ulu öndər Heydər Əliyevin çoxşaxəli fəaliyyətinə diqqət çəkib və bildirib ki, ümummilli liderin ölkəmiz və xalqımız qarşısında digər xidmətləri kimi ölkəmizin ekologiyasının, ətraf mühitinin qorunmasında da strateji xidmətləri mövcuddur.
AR ETN-nin  Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun baş direkoru, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əlövsət Quliyev çıxışında məktəb şagirdlərində ekoloji məsələlərə maraq yaratmağa xidmət edən konfrans və sərgini təqdirəlayiq hal olduğunu qeyd edib.
AzMİU-nun Ekologiya kafedrasının müdiri professor Fəqan Əliyev konfransın elmi-kütləvi əhəmiyyətinə diqqət çəkib və sərginin tələbə və şagirdlərdə praktik vərdişlər, komanda şəkilində işləmək bacarığı formalaşdırdığını qeyd edib.
Çıxışlardan sonra müəllim, tələbə və şagirdlərin əl işindən ibarət sərgiyə baxış keçirilib. Sərgidə torpağın su ehtiyatları və atmosferə, ümumilikdə ekologiyaya aid maketlər, layihələr və prototiplər nümayiş olunub. Konfransın sonunda məktəblilərin AzMİU-ya ekskursiyası təşkil olunub və iştirakçılara sertifikatlar təqdim edilib.

Проведены конференция и выставка на тему «Исследования по экологической оценке водных ресурсов почвы и атмосферы».
• 2023-05-18
В Азербайджанском архитектурно-строительном университете (АзАСУ) прошла конференция и выставка, посвященная 100-летию великого лидера Гейдара Алиева на тему «Исследования по экологической оценке почвенных водных ресурсов и атмосферы». Конференция и выставка прошли при поддержке Департамента экологии АзАСУ, Национального аэрокосмического агентства, Института почвоведения и агрохимии .
Ректор АзАСУ, профессор Гюльчохра Мамедова выступила с речью и обратила внимание на многогранную деятельности  великого лидера Гейдара Алиева и сказала, что наряду с другими заслугами общенационального лидера перед нашей страной и народом, также существуют  стратегические службы в области охраны окружающей среды.
В своем выступлении главный директор Института почвоведения и агрохимии Министерства науки и образования, член-корреспондент НАНА, профессор Аловсат Гулиев отметил, что конференция и выставка, служащие формированию у школьников интереса к экологическим вопросам, заслуживают похвалы.
. Профессор Фаган Алиев, заведующий кафедрой экологии АзАСУ обратил внимание на научно-массовую значимость конференции и отметил, что выставка формирует у студентов и школьников практические навыки и умение работать в команде. После выступлений была осмотрена выставка работ учителей, студентов и школьников. В завершение конференции была организована экскурсия школьников в АзАСУ и вручены участникам сертификаты.