AR ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun əməkdaşları ADA Universitetində keçirilən “Azərbaycanın qərb bölgəsində otlaqların ekoloji vəziyyəti” mövzusunda seminarda iştirak ediblər
• 2023-05-02
Mayın 2-si  ADA Universitetində “Azərbaycanın qərb bölgəsində otlaqların ekoloji vəziyyəti” mövzusunda seminar keçirilib.Tədbirdə AR ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun  əməkdaşları a.ü.f.d. Sultan Hüseynova, a.e.d Mustafa Mustafayev, b.ü.f.d. Zaman Məmmədov, b.ü.f.d. Könül Qafarbəyli iştirak ediblər.
Seminarda Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əlövsət Quliyev “Dünyada iqlim dəyişməsi ilə əlaqədar Azərbaycanda su problemlərinin həlli yolları” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Alimin məruzəsi maraqla qarşılanıb və məruzə ətrafında müzakirələr aparılıb, suallar cavablandırılıb.
Tədbirdə ADA Universitetinin Kənd Təsərrüfatı və Qida Sənayesi fakültəsinin dosenti Sahil Quliyev, ADA Universitetinin akademik işlər üzrə prorektoru Vəfa Kazdal, ADAU-nun Maliyyə və İqtisadi nəzəriyyə kafedrasının müdiri, prof., Məhərrəm Hüseynov, FAO-Milli proqramı koordinatoru Elməddin Namazov, ADA Universitetinin Kənd Təsərrüfatı və Qida Sənayesi fakültəsinin dosenti Asəf Ömərov məruzələrlə iştirak ediblər.

Сотрудники Института агрохимии Министерство науки и образования Азербайджанской Республики приняли участие в семинаре на тему «Экологическое состояние пастбищ в западном регионе Азербайджана», состоявшемся в Университете АДА
• 2023-05-02
2 мая в Университете АДА состоялся семинар на тему «Экологическое состояние пастбищ в западном регионе Азербайджана». На мероприятии приняли участие сотрудники  Института почвоведения и агрохимии Министерство науки и образования Азербайджанской Республики д.ф.а.н.Султан Гусейнова, д.а.н. Мустафа Мустафаев, д.ф.б.н. Заман Мамедов, д.ф.б.н. Конул Гафарбейли .
На семинаре генеральный директор Института почвоведения и агрохимии, член-корреспондент НАНА Аловсат Гулиев выступил с докладом «Решение водных проблем в Азербайджане в связи с глобальным изменением климата». Доклад ученого был воспринят с интересом, вокруг доклада состоялись обсуждения, даны ответы на вопросы.
На мероприятии с докладами  выступили доцент факультета сельского хозяйства и пищевой промышленности Университета АДА Сахиль Гулиев, проректор по учебной работе Университета АДА Вафа Каздал, заведующий кафедрой финансов и экономической теории АГАУ, проф. Магеррам Гусейнов,Продовольственная и сельскохозяйственная организация Объединенных наций (ФАО) - национальный координатор программы Эльмеддин Намазов,  доцент факультета сельскохозяйства и пищевой промышленности Университета АДА Асаф Омаров.