AMEA-nın müxbir üzvü Əlövsət Quliyev “Su ehtiyatlarından səmərəli istifadənin təmin edilməsi” mövzusunda elmi-praktiki seminarda iştirak edib
• 2023-04-13
Aprelin 12-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Kimya və biologiya fakültəsinin Ekologiya kafedrasının təşkilatçılığı ilə “Su ehtiyatlarından səmərəli istifadənin təmin edilməsi” mövzusunda elmi-praktiki seminar keçirilib.
Seminarda SDU-nun Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru, professor Ramazan Məmmədov, Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əlövsət Quliyev "Sukanal” Elmi-Tədqiqat və Layihə İnstitutunun direktor müavini Elnur Nəsirov, “Sumqayıt Sukanal” İdarəsinin rəis müavini Mahir Imanov, Azərbaycan Elmi - Tədqiqat Su Problemləri İnstitutunun şöbə müdiri Hamlet Fəttayev və b., həmçinin universitetin professor-müəllim heyəti, magistrant və tələbələri iştirak edib.
Tədbirdə professor  Əlövsət Quliyev “ Azərbaycanda su ehtiyatlarından istifadə, qədim su mənbələri-kəhrizlər”mövzusuna məruzə ilə çıxış edib. Ə.Quliyev müasir  dünyada  şirin su mənbələrinin azalması, ətraf mühitin çirkləndirilməsi və sudan səmərəsiz istifadə nəticəsində mövcud su ehtiyatlarının sürətlə tükənməsi, həmçinin   zəngin şirin su ehtiyatlarına malik kəhrizlər haqqında ətraflı məlumat verib.Alim qeyd edib ki, ekosistemlərə heç bir mənfi təsir göstərməyən kəhrizlər  quraq zonalarda ən etibarlı qaynaq hesab olunur. Alimin məruzəsi böyük maraqla qarşılanıb və tələbələrin də iştirakı ilə müzakirələr aparılıb, çoxsaylı suallar cavablandırılıb.
Seminarda diqqətə çatdırılıb ki, suyun strateji əhəmiyyəti, ona qənaət istiqamətində maarifləndirici işin aparılması həmişə aktualdır.

Correspondent member of ANAS, Alovsat Guliyev participated in the scientific-practical seminar on "Ensuring efficient use of water resources".
• 2023-04-13
A scientific-practical seminar on "Ensuring efficient use of water resources" was held under the organization of the Department of Ecology of the Faculty of Chemistry and Biology of Sumgayit State University, On April 12.
The SSU Vice-Rector for Science and Innovations, Professor Ramazan Mammadov, General Director of the Institute of Soil Science and Agrochemistry, Corresponding Member of ANAS, Professor Alovsat Guliyev, Deputy Director of the "Sukanal" Research and Project Institute Elnur Nasirov, Head of the "Sumgayit Sukanal" Department  deputy Mahir Imanov, department head of the Azerbaijan Scientific and Research Institute of Water Problems Hamlet Fattayev and others, as well as professors and teachers, graduate students and students of the university participated at the seminar.
The professor Alovsat Guliyev made a speech on the topic of "Using water resources in Azerbaijan, ancient water sources-kahriz" at the event. Alovsat Guliyev gave detailed information about the reduction of fresh water sources in the modern world, the rapid depletion of existing water resources as a result of environmental pollution and inefficient use of water, as well as the kahriz with rich fresh water resources. The scientist noted that, Kahriz, which does not have any negative effect on ecosystems, is considered the most reliable resource in arid zones. The scientist's report was met with great interest, and discussions were held with the participation of students, and numerous questions were answered.
lt was brought to attention that, the strategic importance of water and educational work in the direction of saving it are always relevant at the seminar.