AMEA-nın müxbir üzvü Əlövsət Quliyev “Su ehtiyatlarından səmərəli istifadənin təmin edilməsi” mövzusunda elmi-praktiki seminarda iştirak edib
• 2023-04-13
Aprelin 12-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Kimya və biologiya fakültəsinin Ekologiya kafedrasının təşkilatçılığı ilə “Su ehtiyatlarından səmərəli istifadənin təmin edilməsi” mövzusunda elmi-praktiki seminar keçirilib.
Seminarda SDU-nun Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru, professor Ramazan Məmmədov, Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əlövsət Quliyev "Sukanal” Elmi-Tədqiqat və Layihə İnstitutunun direktor müavini Elnur Nəsirov, “Sumqayıt Sukanal” İdarəsinin rəis müavini Mahir Imanov, Azərbaycan Elmi - Tədqiqat Su Problemləri İnstitutunun şöbə müdiri Hamlet Fəttayev və b., həmçinin universitetin professor-müəllim heyəti, magistrant və tələbələri iştirak edib.
Tədbirdə professor  Əlövsət Quliyev “ Azərbaycanda su ehtiyatlarından istifadə, qədim su mənbələri-kəhrizlər”mövzusuna məruzə ilə çıxış edib. Ə.Quliyev müasir  dünyada  şirin su mənbələrinin azalması, ətraf mühitin çirkləndirilməsi və sudan səmərəsiz istifadə nəticəsində mövcud su ehtiyatlarının sürətlə tükənməsi, həmçinin   zəngin şirin su ehtiyatlarına malik kəhrizlər haqqında ətraflı məlumat verib.Alim qeyd edib ki, ekosistemlərə heç bir mənfi təsir göstərməyən kəhrizlər  quraq zonalarda ən etibarlı qaynaq hesab olunur. Alimin məruzəsi böyük maraqla qarşılanıb və tələbələrin də iştirakı ilə müzakirələr aparılıb, çoxsaylı suallar cavablandırılıb.
Seminarda diqqətə çatdırılıb ki, suyun strateji əhəmiyyəti, ona qənaət istiqamətində maarifləndirici işin aparılması həmişə aktualdır.

Член-корреспондент НАНА Аловсат Гулиев принял участие в научно-практическом семинаре на тему «Обеспечение эффективного использования водных ресурсов»
• 2023-04-13
12 апреля прошел научно-практический семинар на тему «Обеспечение эффективного использования водных ресурсов» при организации кафедры экологии химико-биологического факультета Сумгайытского государственного университета.
На семинаре выступили проректор СГУ по науке и инновациям, профессор Рамазан Мамедов, генеральный директор Института почвоведения и агрохимии, член-корреспондент НАНА, профессор Аловсат Гулиев, заместитель директора Научно-исследовательского и проектного института «Суканал» Эльнур Насиров, заместитель заведующего отделом «Сумгаит Суканал» Махир Иманов, заведующий отделом Азербайджанского научно-исследовательского института водных проблем Гамлет Фаттаев и другие, а также профессора и преподаватели университета, аспиранты и студенты.
На мероприятии профессор Аловсат Гулиев выступил с докладом на тему «Использование водных ресурсов в Азербайджане, древние водные источники-кяхризы».А.Гулиев дал подробную информацию о сокращении источников пресной воды в современном мире, быстром истощении существующих водных ресурсов в результате загрязнения окружающей среды и нерационального использования воды, а также кяхризе с богатыми запасами пресной воды. Ученый отметил, что кяхриз, не оказывающий негативного воздействия на экосистемы, считается самым надежным ресурсом в засушливых зонах.   На семинаре было доведено до сведения, что стратегическое значение воды и просветительская работа в направлении ее экономии всегда актуальны. Доклад ученого был встречен с большим интересом, состоялись дискуссии с участием студентов, даны ответы на многочисленные вопросы.
На семинаре было доведено до сведения, что стратегическое значение воды и просветительская работа в направлении ее экономии всегда актуальны.