Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda 20 Yanvar faciəsinin 33-cü ildönümünə həsr olunan tədbir keçirilib
• 2023-01-19
Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin və  Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının təşkilatçılığı ilə 20 Yanvar faciəsinin 33-cü ildönümü ilə əlaqədar anım tədbiri keçirilib. Tədbirin əvvəlində  İnstitut əməkdaşları 20 Yanvar faciəsi qurbanlarının, vətənimizin azadlığı uğrunda canlarından keçmiş şəhidlərimizin  xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad ediblər. Tədbiri giriş sözü İnstitutun Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin sədri a.e.d Məmməd Məmmədov açıb. M.Məmmədov çıxışında qeyd edib ki, 20 yanvar millətimizin  mətinliyini, qəhrəmanlığını,  bir yumruq kimi vahid bir ideya ətrafında birləşməyi bacardığını  nümayiş etdirməyi bacardığı gündür. 20 yanvar  gecəsi həlak olan Vətənin oğul və qızları Azərbaycanın tarixinə parlaq səhifə yazdılar, xalqın milli azadlığı, müstəqilliyi üçün yol açdılar.
Tədbirdə “ Tariximizin qanlı və şanlı səhifəsi”  mövzusunda məruzə ilə  çıxış edən İnstitutun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri Tərlan Yelmarlı 20 Yanvar faciəsi haqqında ətraflı məlumat verərək bildirib ki, Qanlı Yanvar yaddaşımızın əbədi ağrısıdır. Biz gənclər xalqımızın azadlığı və istiqlalı yolunda canlarını qurban vermiş şəhidlərimizin xatirəsini həmişə əziz tuturuq.  Həmçinin tədbirdə İnstitutun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının üzvü Dəyanət Baxışov “20Yanvar faciəsi” adlı” adlı məruzə ilə çıxış edib. Həmçinin tədbirdə həmçinin akademik Məhərrəm Babayev, a.e.ü.f.d. Əminə Axundova həmin günə aid xatirələrini bölüşərək, şəhidlərimizə rəhmət diləyiblər.
Tədbirin sonunda 20Yanvar faciəsinə həsr olunmuş video rolik nümayiş etdirilib.Sonra İnstitutun əməkdaşları və  Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının üzvləri Şəhidlər Xiyabanını ziyarət ediblər.

The event dedicated to the 33rd anniversary of the “January 20 tragedy” was held at the Institute of Soil Science and Agrochemistry.
• 2023-01-19
The commemorative event was held in connection with the 33rd anniversary of the "January 20 tragedy" under the organization of the Trade Union Committee and the Council of Young Scientists and Experts of the Institute of Soil Science and Agrochemistry. At the beginning of the event, the employees of the Institute commemorated the victims of the January 20 tragedy, our martyrs who died for the freedom of our country, with a minute of silence. Chairman of the Trade Union Committee of the Institute, doctor of agricultural sciences -Mammad Mammadov, opened the event. Mammad Mammadov noted in his speech that, “January 20” is the day when our nation was able to demonstrate its determination, heroism, and the ability to unite around a single idea like a fist. The sons and daughters of the Motherland, who died on the night of January 20, wrote a bright page in the history of Azerbaijan, paved the way for the national freedom and independence of the people. Academician Maharram Babayev and  - Doctor of agricultural sciences - Amina Akhundova also shared their memories of that day and prayed for mercy to our martyrs.
Chairman of the Council of Young Scientists and Experts of the Institute, Tarlan Yelmarli, who made a speech on the topic "Bloody and glorious page of our history" at the event, gave detailed information about the January 20 tragedy and said that Bloody January is an eternal pain in our memory. We young people always cherish the memory of our martyrs who sacrificed their lives for the freedom and independence of our nation. Dayanat Bakhishov, a member of the Young Scientist and Specialist Council of the Institute, delivered a speech entitled "Tragedy of January 20" at the event.
At the end of the event, a video dedicated to the January 20 tragedy was shown. Members of the Council of Young Scientists and Experts of the Institute visited the Alley of Martyrs.