Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda 20 Yanvar faciəsinin 33-cü ildönümünə həsr olunan tədbir keçirilib
• 2023-01-19
Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin və  Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının təşkilatçılığı ilə 20 Yanvar faciəsinin 33-cü ildönümü ilə əlaqədar anım tədbiri keçirilib. Tədbirin əvvəlində  İnstitut əməkdaşları 20 Yanvar faciəsi qurbanlarının, vətənimizin azadlığı uğrunda canlarından keçmiş şəhidlərimizin  xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad ediblər. Tədbiri giriş sözü İnstitutun Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin sədri a.e.d Məmməd Məmmədov açıb. M.Məmmədov çıxışında qeyd edib ki, 20 yanvar millətimizin  mətinliyini, qəhrəmanlığını,  bir yumruq kimi vahid bir ideya ətrafında birləşməyi bacardığını  nümayiş etdirməyi bacardığı gündür. 20 yanvar  gecəsi həlak olan Vətənin oğul və qızları Azərbaycanın tarixinə parlaq səhifə yazdılar, xalqın milli azadlığı, müstəqilliyi üçün yol açdılar.
Tədbirdə “ Tariximizin qanlı və şanlı səhifəsi”  mövzusunda məruzə ilə  çıxış edən İnstitutun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri Tərlan Yelmarlı 20 Yanvar faciəsi haqqında ətraflı məlumat verərək bildirib ki, Qanlı Yanvar yaddaşımızın əbədi ağrısıdır. Biz gənclər xalqımızın azadlığı və istiqlalı yolunda canlarını qurban vermiş şəhidlərimizin xatirəsini həmişə əziz tuturuq.  Həmçinin tədbirdə İnstitutun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının üzvü Dəyanət Baxışov “20Yanvar faciəsi” adlı” adlı məruzə ilə çıxış edib. Həmçinin tədbirdə həmçinin akademik Məhərrəm Babayev, a.e.ü.f.d. Əminə Axundova həmin günə aid xatirələrini bölüşərək, şəhidlərimizə rəhmət diləyiblər.
Tədbirin sonunda 20Yanvar faciəsinə həsr olunmuş video rolik nümayiş etdirilib.Sonra İnstitutun əməkdaşları və  Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının üzvləri Şəhidlər Xiyabanını ziyarət ediblər.

В Институте почвоведения и агрохимии состоялось мероприятие, посвященное 33-й годовщине трагедии 20 января.
• 2023-01-19
Памятное мероприятие, посвященное 33-й годовщине трагедии 20 января, организовали Профсоюзного комитета, Совета молодых ученых и специалистов Института почвоведения и агрохимии. В начале мероприятия сотрудники Института почтили память наших шехидов с минутой молчания.  Мероприятие открыл председатель профсоюзного комитета института д.а.н. Мамед Мамедов. М.Мамедов в своем выступлении отметил, что 20 января – это день, когда наш народ продемонстрировал свою решимость, героизм, умение сплотиться вокруг единой идеи, как кулак. . Сыновья и дочери Родины , погибшие в ночь на 20 января вписали яркую страницу в историю Азербайджана, проложили путь к национальной свободе и независимости народа.
На мероприятии также академик Магеррам Бабаев, д.ф.а.н. Амина Ахундова поделились своими воспоминаниями о том дне и пожелали милосердия нашим шехидам. Выступивший на мероприятии председатель Совета молодых ученых и специалистов института Тарлан Елмарлы подробно рассказал о трагедии 20 января и сказал, что Кровавый январь – вечная боль нашей памяти. . Мы молодежи, всегда чтим память наших шехидов, отдавших свои жизни за свободу и независимость нашего народа. С докладом «Трагедия 20 января» выступил член Совета молодых ученых и специалистов института Даянат Бахишов.
В завершение мероприятия был показан видеоролик, посвященный трагедии 20 января, затем члены Совета молодых ученых и специалистов института посетили Аллею шехидов.