Xəzər Universiteti və Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə beynəlxalq elmi konfrans keçirilib
• 2022-12-06
2022-ci il dekabrın  5-i Xəzər Universitetində Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutu və Xəzər Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə “Torpaq elmi: dünəni, bu günü və sabahı” adlı beynəlxalq elmi konfrans keçirilib. Xəzər Universitetinin təsisçisi, Direktorlar və Qəyyumlar Şurasının sədri professor, akademik Hamlet İsaxanlı giriş sözü ilə konfransı açaraq, dünyada torpaqşünaslıq elminin bu gün həyatda mühüm rolundan danışdı, konfrans iştirakçılarını “5 dekabr Dünya Torpaq Günü” münasibətilə təbrik edib. Konfransın plenar iclasında Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əlövsət Quliyev “Azərbaycanda torpaq elminin dünəni, bu günü, sabahı” mövzusunda məruzə ilə çıxış etdi. Alim məruzəsində torpaqların bu günkü vəziyyəti, rast gəlinən problemlər və onların aradan qaldırılması yollarından danışdı. Ə.Quliyev çıxışında Azərbaycanda  torpaq və su ehtiyatlarından səmərli istifadə vaxtı yol verilən nöqsanlar və onların aradan qaldırılması yolları haqda geniş məlumat verib.
Konfransda  AMEA-nın müxbir üzvü Amin İsmayılov “Azərbaycanın Milli torpaq təsnifatı və rəqəmsal torpaq xəritəçiliyinin inkişaf trendi: problemlər və perspektivlər” və a.e.d Mustafa Mustafayevin “Kür-Araz ovalığında suvarılan torpaqların müasir meliorativ vəziyyəti”, a.e.ü.f.d Könül Qafarbəyli “Zaqatala rayonunun ekoloji vəziyyətini tədqiqi və xəritəşdirilməsi” mövzularında məruzələrlə çıxış ediblər. Plenar iclasda həmçinin Xəzər Universitetinin  Coğrafiya və Ətraf Mühit departmentinin rəhbəri, c.ü.f.d Rövşən Abbasov da çıxış edib.
Beynəlxalq elmi konfransın ilk günü “Torpaqların uzaq məsafədən tədqiqi, genezisi, xəritəşdirilməsi və məhsuldarlığın yüksəldilməsi” və “Torpaqların deqredasiyası, aqrokimyası, biologiyası və ekologiyası” adlı iki seksiyada yerli və xarici alimlərin məruzələri ilə başa çatıb. Daha sonra konfrans öz işini  dekabrın 6-sı Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda məruzələrlə davam etdirib.

The International Scientific Conference was held under the joint organization of Khazar University and the Institute of Soil Science and Agrochemistry.
• 2022-12-06
On December 5, 2022, The International scientific conference called "Soil science: yesterday, today and tomorrow" was held at Khazar University, jointly organized by the Institute of Soil Science and Agrochemistry and Khazar University. The founder of Khazar University, the chairman of the Board of Directors and Trustees, professor, academician Hamlet Isaxanli, opened the conference with an introduction and spoke about the important role of soil science in the world today. He congratulated the conference participants on "December 5 World Soil Day".At the plenary session of the conference, the director general of the Institute of Soil Science and Agrochemistry, corresponding member of ANAS, Alovsat Guliyev, delivered a report on "Yesterday, today, tomorrow of soil science in Azerbaijan". In his report, the scientist talked about the current state of the land, encountered problems and ways to overcome them. In his speech, Alovsat Guliyev gave extensive information about the shortcomings in the effective use of land and water resources in Azerbaijan and ways to eliminate them.
Correspondent member of ANAS - Amin İsmayılov about "Development trend of National land classification and digital land mapping of Azerbaijan: problems and prospects" , Doctor of agricultural sciences -Mustafa Mustafayev about  "Modern reclamation situation of irrigated lands in the Kur-Araz plain", PhD in Agricultural Sciences -Konul Ghafarbeyli about "Research and mapping of the ecological situation of Zagatala region" made reports at the conference. Head of the Department of Geography and Environment of Khazar University-Rovshan Abbasov also spoke at the plenary session.
The first day of the International scientific conference "Remote sensing of soils, genesis, mapping and productivity improvement" and It ended with reports of local and foreign scientists in two sections called "Soil degradation, agrochemistry, biology and ecology". Then the conference continued its work on December 6 with reports at the Institute of Soil Science and Agrochemistry.