Torpaq proseslərini dinamikası və Torpaqların meliorasiyası laboratoriyaları 2022-ci il üzrə yekun hesabatını təqdim ediblər
• 2022-11-14
Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda Elmi Şuranın növbəti iclası keçirilib. İclası giriş sözü ilə Şuranın sədri AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əlövsət Quliyev açıb. Daha sonra İnstitutun “Torpaq proseslərinin dinamikası” laboratoriyasının müdiri a.e.f.d. Niyazi Süleymanov 2022-ci il üzrə yekun  hesabatını təqdim edib. O, hesabat ilində mövzu planı üzrə  laboratoriyada yerinə yetirilmiş elmi tədqiqat işləri haqqında qısa məlumat verib  və “Böyük Qafqazın şimal-şərq yamacı aşağı dağlıq zona təbii və aqrolandşaftın elementar torpaq areallarının hidrotermik potensialının (HTP) mikrorelyef plastikası əsasında mikrokaten formatda müəyyənləşdirilməsi ” mövzusuna 2 işin daxil olduğunu qeyd edib. Hesabatda laboratoriyanın digər əməkdaşı a.e.f.d. Nəzakət  Əlizadə gördüyü işlər barədə məlumat verib və sualları cavablandırıb.
Sonra  “Torpaqların meliorasiyası” laboratoriyası 2022-ci il üzrə yekun hesabatını təqdim edib. Laboratoriyanın müdiri a.e.d. Mustafa Mustafayev hesabat ilində mövzu planı üzrə laboratoriyada yerinə yetirilmiş elmi tədqiqat işləri haqqında qısa məlumat verib və “Respublikada müxtəlif dərəcədə şorlaşmış və şorakətləşmiş torpaqların meliorasiyasında yeni texnologiyaların işlənməsi” mövzusuna 4 işin daxil olduğunu qeyd edib. Gördükləri işlər barədə ətraflı məlumat verən laboratoriya müdiri sualları cavablandırıb. Daha sonra isə laboratoriyanın digər əməkdaşları a.e.ü.f.d. Leyla Cəlilova, a.e.ü.f.d. Afət Cəfərova gördüyü işlər barədə məlumat veriblər və sualları cavablandırıblar.
Təqdim olunan yekun hesabatlar şura üzvləri tərəfindən geniş müzakirə olundu, suallar cavablandırıldı. Torpaq proseslərinin dinamikası” laboratoriyasının 2022-ci il üzrə illik  hesabatı  və “Torpaqların meliorasiyası” laboratoriyasının hesabatında isə 3 iş səsə qoyularaq qəbul edildi.

Лаборатории «Динамики почвенных процессов» и «Мелиорации» сдали итоговый отчет за 2022 год
В Институте почвоведения и агрохимии НАНА прошло очередное заседания ученого совета. Заседание открыл председатель Совета, член-корреспондент НАНА, профессор Аловсат Гулиев. Затем  заведующий лабораторией «Динамика почвенных процессов»исследовательских института, д.ф.а.н. Ниязи Сулейманов представил итоговый отчет за 2022 год. Он представил  о 2 научно-исследовательских работах, проведенных в лаборатории в отчетном году,  на  тему  «Определение гидротермического потенциала (ГТП) природных и агроландшафтных элементарных почвенных участков северо-восточного склона Большого Кавказа в формате микрокатен на  основе пластики микрорельефа». В отчете другой сотрудник  лаборатории, д.ф.а.н. Назакат Ализаде представила о проделанной  работе и ответила на вопросы.
Затем лаборатория «Мелиорации» представила итоговый отчет за 2022 год. Заведующий лабораторией а.е.д. Мустафа Мустафаев представил  краткую информацию о научно-исследовательских работах, выполненных в лаборатории по тематическому плану в отчетном году и он отметил, что на тему «В республике разработка новых технологий мелиорации земель, засоленных и солонцевых в разной степени » вошли 4 работы. Заведующий  лабораторией подробно рассказал о проделанной работе и ответил на вопросы. В отчете другие сотрудники  лаборатории  д.ф.а.н.  Лейла Джалилова  и д.ф.а.н. Афат Джафарова доложили о своих работах  и ответили на вопросы.
Представленные итоговые отчеты были широко обсуждены членами совета и были даны ответы на вопросы. В итоге годовой отчет лаборатории «Динамика почвенных процессов» за  2022 год и в  отчете лаборатории «Мелиорация» проголосовали и приняли 3 работы.