Torpaq proseslərini dinamikası və Torpaqların meliorasiyası laboratoriyaları 2022-ci il üzrə yekun hesabatını təqdim ediblər
• 2022-11-14
Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda Elmi Şuranın növbəti iclası keçirilib. İclası giriş sözü ilə Şuranın sədri AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əlövsət Quliyev açıb. Daha sonra İnstitutun “Torpaq proseslərinin dinamikası” laboratoriyasının müdiri a.e.f.d. Niyazi Süleymanov 2022-ci il üzrə yekun  hesabatını təqdim edib. O, hesabat ilində mövzu planı üzrə  laboratoriyada yerinə yetirilmiş elmi tədqiqat işləri haqqında qısa məlumat verib  və “Böyük Qafqazın şimal-şərq yamacı aşağı dağlıq zona təbii və aqrolandşaftın elementar torpaq areallarının hidrotermik potensialının (HTP) mikrorelyef plastikası əsasında mikrokaten formatda müəyyənləşdirilməsi ” mövzusuna 2 işin daxil olduğunu qeyd edib. Hesabatda laboratoriyanın digər əməkdaşı a.e.f.d. Nəzakət  Əlizadə gördüyü işlər barədə məlumat verib və sualları cavablandırıb.
Sonra  “Torpaqların meliorasiyası” laboratoriyası 2022-ci il üzrə yekun hesabatını təqdim edib. Laboratoriyanın müdiri a.e.d. Mustafa Mustafayev hesabat ilində mövzu planı üzrə laboratoriyada yerinə yetirilmiş elmi tədqiqat işləri haqqında qısa məlumat verib və “Respublikada müxtəlif dərəcədə şorlaşmış və şorakətləşmiş torpaqların meliorasiyasında yeni texnologiyaların işlənməsi” mövzusuna 4 işin daxil olduğunu qeyd edib. Gördükləri işlər barədə ətraflı məlumat verən laboratoriya müdiri sualları cavablandırıb. Daha sonra isə laboratoriyanın digər əməkdaşları a.e.ü.f.d. Leyla Cəlilova, a.e.ü.f.d. Afət Cəfərova gördüyü işlər barədə məlumat veriblər və sualları cavablandırıblar.
Təqdim olunan yekun hesabatlar şura üzvləri tərəfindən geniş müzakirə olundu, suallar cavablandırıldı. Torpaq proseslərinin dinamikası” laboratoriyasının 2022-ci il üzrə illik  hesabatı  və “Torpaqların meliorasiyası” laboratoriyasının hesabatında isə 3 iş səsə qoyularaq qəbul edildi.

Soil Process Dynamics and Land meloration Laboratories have presented their final report for 2022.
The next meeting of the Scientific Council was held at the Institute of Soil Science and Agrochemistry of ANAS. The meeting was opened by the Chairman of the Council, Corresponding Member of ANAS, Professor Alovsat Guliyev. Later, head of the Institute's "Dynamics of Soil Processes" laboratory, Niyazi presented the final report for 2022. He gave brief information about the scientific research works performed in the laboratory according to the subject plan in the reporting year and "Determination of the hydrothermal potential (HTP) of elementary soil areas of the natural and agrolandscape of the northeastern slope of the Greater Caucasus in a microchain format based on microrelief plastic" has noted that 2 works are included. In the report, PhD in Agricultural Sciences Nazakat Alizadeh, another employee of the laboratory, gave information about his work and answered questions.
Then the "Land meloration" laboratory presented its final report for 2022. The head of the laboratory, doctor of agricultural sciences, Mustafa Mustafayev gave brief information about the scientific research works performed in the laboratory according to the subject plan in the reporting year  and he noted that, 4 works were included in the topic "Development of new technologies in the melioration of lands with different levels of salinity and salinity in the republic". The head of the laboratory gave detailed information about the work done and answered the questions. Then other employees of the laboratory informed PhD in Agricultural Sciences Leyla Jalilova and PhD in Agricultural Sciences Afat Jafarova about their work and answered questions.
The annual report of the "Dynamics of soil processes" laboratory for 2022 and the report of the "Land meloration" laboratory 3 works were approved by voting.