AMEA-nın müxbir üzvü Əlövsət Quliyev “Kəhriz sistemləri memarlıq abidəsi, dayanıqlı su sistemi, ictimai və iqtisadi inkişafın əsası kimi” adlı mövzusunda Beynəlxalq konfransda məruzə ilə çıxış edib
• 2022-05-27
Beynəlxalq Miqrasiya Təşkilatının (BMqT) Azərbaycan nümayəndəliyinin Koreya Beynəlxalq Əməkdaşlıq Agentliyinin (KOICA) maliyyə dəstəyi ilə həyata keçirdiyi “Azərbaycanda kəhriz su sistemlərinin bərpası vasitəsilə məcburi köçkünlərin məskunlaşdığı ərazilərdə kənd yerlərinin kompleks inkişafı” layihəsi çərçivəsində mayın 26-27-də “Kəhriz sistemləri memarlıq abidəsi, dayanıqlı su sistemi, ictimai və iqtisadi inkişafın əsası kimi” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilib.
Konfransın ilk günü AMEA Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əlövsət Quliyev “Dünyada iqlim dəyişməsi, kəhrizlərin  bu günü və sabahı” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Ə.Quliyev məruzəsində qeyd edib ki, kəhrizlər Azərbaycanda içməli su və  suvarma mədəniyyətinin qədim nümunələri kimi qiymətli irs abidələridir. Alimin çıxışı konfrans iştirakçıları tərəfindən maraqla qarşılanıb. Qeyd edək ki, Əlövsət Quliyev 2006-ci ildən UNESCO-nun “Qədim hidravlik sistemlər - kəhrizlər” üzrə dövlətlərarası idarə heyətinin üzvüdür.
27 may beynəlxalq konfransın ikinci günü Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun Torpaq fizikası laboratoriyasının müdiri,a.e.ü.f.d. Əli Cəfərov “Kəhriz su sistemlərinin hal –hazırki vəziyyəti və onların saxlanılma qaydaları” mövzusunda məruzə ilə  çıxış edib.
Konfransın keçirilməsində əsas məqsəd qlobal su çatışmazlığı probleminin aradan qaldırılmasında kəhriz su sisteminin əhəmiyyətini  göstərməkdir. Konfransda Prezident Administrasiyasının, Nazirlər Kabinetinin, müxtəlif nazirliklərin və  dövlət təşkilatlarının, layihənin icra edildiyi rayonların icra hakimiyyətlərinin nümayəndələri iştirak edib.

Corresponding member of ANAS Alovsat Guliyev, made a report at the International Conference on "Kahriz systems as an architectural monument, sustainable water system, the basis of social and economic development".
• 2022-05-27
The international conference on "Kahriz systems as an architectural monument, sustainable water system, the basis of social and economic development" was held on May 26-27 with financial support of the International Organization for Migration (IOM) and Korea International Cooperation Agency (KOICA).
On the first day of the conference, Director General of the Institute of Soil Science and Agrochemistry of ANAS, corresponding member of ANAS Alovsat Guliyev made a report on "Climate change in the world, today and tomorrow of the Kahriz canals".It should be noted that, Alovsat Guliyev has been a member of the UNESCO Interstate Board for Ancient Hydraulic Systems - Kahriz since 2006.
On the second day of the international conference on May 27, Ali Jafarov, Head of the Soil Physics Laboratory of the Institute of Soil Science and Agrochemistry made a report on the topic "Current condition of Kahriz water systems and rules of their maintenance".
The main purpose of the conference is to show the importance of the Kahriz water system in overcoming the problem of global water shortages. Representatives of the Presidential Administration, the Cabinet of Ministers, various ministries and government agencies, the executive authorities of the regions where the project is implemented were present at the conference.