Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda 31 mart soyqırımı ilə bağlı anım tədbiri keçirilib
Bu gün AMEA Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda  31 mart Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü ilə bağlı  anım tədbiri keçirilib. Tədbirin əvvəlində  soyqırımı qurbanlarının, həmçinin vətənimizin müstəqilliyi və ərazi bütövlüyünün qorunması uğrunda canından keçən şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbiri giriş sözü ilə Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əlövsət Quliyev açıb. Ə.Quliyev qeyd edib ki, 1918-ci il 31 mart soyqırımı Azərbaycan xalqının tarixində ən qanlı faciələrdən biridir. Mart hadisələri zamanı şəhər və kəndlərimiz, o cümlədən Qarabağ ərazisində azərbaycanlıların yaşadıqları 150-dən çox kənd xarabalığa çevrilmiş, Şuşada görünməmiş qırğınlar törədilmişdir. Bu faciəyə  80 il sonra  Ümummilli lider Heydər Əliyevin “Azərbaycanlıların soyqırımı haqqında” 1998-ci il 26 mart tarixli Fərmanı ilə siyasi-hüquqi qiymət verilib.
Tədbirdə çıxış edən a.e.ü.f.d Əli Cəfərov qeyd edib ki, 31 Mart soyqırımı öz dəhşətləri ilə tarixin qanlı salnaməsinə çevrilmişdir.  Bu soyqırımı öz amansızlığına və miqyasına görə təkcə Azərbaycan tarixində deyil, ümumilikdə bəşər tarixində ən qanlı faciələrdən biridir. Bakıda soyqırımının törədilməsinin başlıca səbəblərindən biri Azərbaycanın müstəqilliyinin qarşısının alınması idi. Bu zaman azərbaycanlılar əvvəlcə muxtariyyət, sonda isə müstəqillik uğrunda mübarizə aparırdılar.
AMEA Torpaqşünaslıq və Aqrokimya  İnstitutunun HİK-in sədri a.e.d Məmməd Məmmədov çıxışında bildirmişdir ki, 1918-ci ilin mart günlərindəki qırğınlar zamanı ermənilər üç gün ərzində Bakıda 12 min soydaşımızı vəhşicəsinə qətlə yetirmişlər. Azərbaycanın müstəqilliyini boğmaq, milli demokratik qüvvələrə ağır zərbə vurmaq məqsədi ilə Soyqırımı zamanı erməni quldur dəstələri təkcə insanlara qarşı  yox eyni zamanda bu torpaqlarda tarixi mədəniyyət abidələrini də vəhşicəsinə dağıdıb.

A commemorative event on the March 31 Genocide was held at the Institute of Soil Science and Agrochemistry.
• 2022-03-31
The event was opened by the director of the Institute of Soil Science and Agrochemistry, corresponding member of ANAS, professor Alovsat Guliyev. A.Guliyev noted that, the genocide of March 31, 1918 is one of the bloodiest tragedies in the history of the Azerbaijani people.During the March events, our cities and villages, including more than 150 villages inhabited by Azerbaijanis in the territory of Karabakh, were turned into ruins, and unprecedented massacres were committed in Shusha. 80 years later, this tragedy was given a political and legal assessment by the Decree of the national leader Heydar Aliyev "On the genocide of Azerbaijanis" dated March 26, 1998.
Speaking at the event, Ph.D. Ali Jafarov noted that, the March 31 genocide has become a bloody chronicle of history with its horrors.This genocide is one of the bloodiest tragedies not only in the history of Azerbaijan, but in the history of mankind in general due to its cruelty and scale.One of the main reasons for the genocide in Baku was the prevention of Azerbaijan's independence.At that time, Azerbaijanis were fighting first for autonomy and then for independence.
Chairman of the Trade Union of the Institute of Soil Science and Agrochemistry of ANAS Mammad Mammadov said in his speech that, during the massacres in March 1918, Armenians brutally killed 12,000 of our compatriots in Baku for three days.In order to stifle the independence of Azerbaijan, to inflict a heavy blow on the national democratic forces, during the genocide, Armenian gangs brutally destroyed not only people but also historical and cultural monuments in these lands.