Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda 31 mart soyqırımı ilə bağlı anım tədbiri keçirilib
Bu gün AMEA Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda  31 mart Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü ilə bağlı  anım tədbiri keçirilib. Tədbirin əvvəlində  soyqırımı qurbanlarının, həmçinin vətənimizin müstəqilliyi və ərazi bütövlüyünün qorunması uğrunda canından keçən şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbiri giriş sözü ilə Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əlövsət Quliyev açıb. Ə.Quliyev qeyd edib ki, 1918-ci il 31 mart soyqırımı Azərbaycan xalqının tarixində ən qanlı faciələrdən biridir. Mart hadisələri zamanı şəhər və kəndlərimiz, o cümlədən Qarabağ ərazisində azərbaycanlıların yaşadıqları 150-dən çox kənd xarabalığa çevrilmiş, Şuşada görünməmiş qırğınlar törədilmişdir. Bu faciəyə  80 il sonra  Ümummilli lider Heydər Əliyevin “Azərbaycanlıların soyqırımı haqqında” 1998-ci il 26 mart tarixli Fərmanı ilə siyasi-hüquqi qiymət verilib.
Tədbirdə çıxış edən a.e.ü.f.d Əli Cəfərov qeyd edib ki, 31 Mart soyqırımı öz dəhşətləri ilə tarixin qanlı salnaməsinə çevrilmişdir.  Bu soyqırımı öz amansızlığına və miqyasına görə təkcə Azərbaycan tarixində deyil, ümumilikdə bəşər tarixində ən qanlı faciələrdən biridir. Bakıda soyqırımının törədilməsinin başlıca səbəblərindən biri Azərbaycanın müstəqilliyinin qarşısının alınması idi. Bu zaman azərbaycanlılar əvvəlcə muxtariyyət, sonda isə müstəqillik uğrunda mübarizə aparırdılar.
AMEA Torpaqşünaslıq və Aqrokimya  İnstitutunun HİK-in sədri a.e.d Məmməd Məmmədov çıxışında bildirmişdir ki, 1918-ci ilin mart günlərindəki qırğınlar zamanı ermənilər üç gün ərzində Bakıda 12 min soydaşımızı vəhşicəsinə qətlə yetirmişlər. Azərbaycanın müstəqilliyini boğmaq, milli demokratik qüvvələrə ağır zərbə vurmaq məqsədi ilə Soyqırımı zamanı erməni quldur dəstələri təkcə insanlara qarşı  yox eyni zamanda bu torpaqlarda tarixi mədəniyyət abidələrini də vəhşicəsinə dağıdıb.

В Институте почвоведения и агрохимии состоялось памятное мероприятие, посвященное Дню геноцида азербайджанцев 31 марта
• 2022-03-31
Сегодня в Институте почвоведения и агрохимии НАНА состоялось мероприятие, посвященное Дню геноцида азербайджанцев 31 марта. В начале мероприятия почтили минутой молчания  память жертв геноцида, а также наших шехидов, павших за защиту независимости и территориальной целостности нашей страны.
Мероприятие открыл директор Института почвоведения и агрохимии, член-корреспондент НАНА, профессор Аловсат Гулиев. А.Гулиев отметил, что геноцид 31 марта 1918 года является одной из самых кровавых трагедий в истории азербайджанского народа. Во время мартовских событий были разрушены  наши города и села, а также более 150 деревень на территории Карабаха,в Шуша  совершены  массовые убийства. Спустя 80 лет этой трагедии была дана политико-правовая оценка Указом общенационального лидера Гейдара Алиева «О геноциде азербайджанцев» от 26 марта 1998 года.
Выступивший на мероприятии д.ф.а.н. Али Джафаров отметил, что геноцид 31 марта стал кровавой летописью истории с ее ужасами. Этот геноцид по своей жестокости и масштабам является одной из самых кровавых трагедий не только в истории Азербайджана, но  в истории человечества в целом. Одной из основных причин геноцида в Баку было воспрепятствование независимости Азербайджана. В то время азербайджанцы боролись сначала за автономию, а затем за независимость. Председатель комитета профсоюза Института почвоведения и агрохимии НАНА Мамед Мамедов в своем выступлении отметил,что во время мартовских событий в 1918 года в Баку армяне  за три дня зверски убили 12 тысячи наших  соотечественников. Чтобы задушить независимость Азербайджана, нанести тяжелый удар национально-демократическим силам, во время геноцида армянские банды зверски уничтожали не только людей, но и исторические и культурные памятники на этих землях.